Zamglone widzenie − co może oznaczać?

18. 7. 2019 · 4 minuty czytania

Zamglone i niewyraźne widzenie może mieć różne przyczyny. Długotrwałe spędzanie czasu przed monitorem, choroby oczu, migrena – to tylko niektóre z nich. Dowiedz się więcej!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Zamglone widzenie − co może oznaczać?

Zamglone widzenie może mieć wiele przyczyn. Niektóre z nich są prozaiczne, jak zawieruszenie gdzieś swoich okularów lub przedawkowanie komputera. Inne mogą być znacznie poważniejsze i wymagają diagnostyki i leczenia pod okiem okulisty. Jakie choroby oczu mogą kryć się pod tym objawem?

Zamglone widzenie − przyczyny mogą być różnorodne

Przypuszczalnie każdy, kto choć raz w życiu tego doświadczył, potwierdzi, że „widzenie za mgłą” nie jest niczym przyjemnym. Zamglone widzenie może mieć różne przyczyny − niektóre z nich są zupełnie błahe i niegroźne, inne natomiast stanowią poważne zagrożenie dla wzroku.

Jakie więc są najczęstsze przyczyny widzenia za mgłą?

1. Zmęczenie oczu

Jeśli widzenie za mgłą pojawia się sporadycznie, w sytuacjach wzmożonego stresu i po ciężkim dniu, trwa chwilę i nie ma znaczącego wpływu na Twoje funkcjonowanie, może świadczyć jedynie o dużym zmęczeniu oczu i całego organizmu.  Odpocznij, zrelaksuj się i wyśpij, a ostrość Twojego wzroku powinna w tym przypadku wrócić do normy.

Sprawdź też krople do oczu.

Sprawdź popularne kategorie

2. Nasilająca się wada wzroku

Niewyraźne i nieco zamglone widzenie może być też objawem nasilającej się wady wzroku. Prawidłowo dobrane okulary lub soczewki kontaktowe prawdopodobnie rozwiążą ten problem.

 

3. Syndrom widzenia komputerowego

Innym podłożem, powszechnym w dzisiejszym świecie, będzie po prostu przedawkowanie komputera lub telewizji. Całodzienne wpatrywanie się w ekran męczy oczy, wysusza je (z powodu rzadszego mrugania) i zmusza do intensywnego wysiłku. Tzw. syndrom widzenia komputerowego obejmuje nie tylko zamglone, niewyraźne widzenie, ale także ból głowy, światłowstręt, podwójne widzenie, podrażnienie, suchość i napięcie oczu. Problem ten jest znacznie poważniejszy niż się wydaje − mnóstwo ludzi spędza w pracy wiele godzin przed monitorem, a coraz częściej nawet paroletnie dzieci całymi dniami wpatrują się w ekrany tabletów i telefonów. 

Sprawdź też żele i maści do oczu.

Zamglone widzenie − przyczyny mogą być różnorodne

4. Zaćma

Jedną z częstszych chorób wieku dojrzałego, w której ma się do czynienia z zamglonym widzeniem, jest zaćma. Zmętnienie soczewki skutkuje stopniowym pogarszaniem się ostrości wzroku. Najpowszechniejsza, zaćma starcza, ujawnia się zwykle około 50. – 60. roku życia i w zależności od jej rodzaju, niewyraźnemu widzeniu towarzyszą: podwójne widzenie konturów, upośledzenie widzenia w ostrym świetle czy krótkowzroczność.

5. Centralna retinopatia surowicza

Zamglone widzenie w jednym oku, połączone z postrzeganiem ciemniejszego obrazu (niekiedy także pomniejszonego), zniekształceniem linii przy czytaniu i mniej ostrym widzeniem barw może świadczyć o centralnej retinopatii surowiczej, czyli odgraniczonym odwarstwieniu siatkówki w obrębie plamki. Siatkówka to część oka odpowiedzialna za odbiór wrażeń wzrokowych i ich zamianę na impulsy nerwowe. W plamce żółtej znajduje się największa ilość receptorów. Na szczęście rokowanie w tym schorzeniu jest zazwyczaj pomyślne. W 80 − 90% przypadków widzenie samo wraca do normy, pacjent powinien pozostawać jednak pod kontrolą lekarza.

6. Zwyrodnienie plamki żółtej

Z wspomnianą powyżej plamką żółtą, związek ma także zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (starcze zwyrodnienie plamki). Ta jednostka występuje na ogół po 60. roku życia i może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. W polu widzenia pojawiają się mroczki, metamorfopsje (czyli zaburzenia postrzegania wzrokowego, np. zmiany odległości, wielkości czy konturów postrzeganych przedmiotów) i spada ostrość widzenia. Zmiany zwykle dotyczą obydwu oczu, ale nie są symetryczne i nie postępują jednocześnie.

Sprawdź też, jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej.

Zamglone widzenie − przyczyny mogą być różnorodne

7. Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego

Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego to niebezpieczny stan neurologiczny, a jednym z jego objawów może być zamglone widzenie. Objawia się bólami głowy, które największe nasilenie osiągają rano po przebudzeniu. Towarzyszyć im mogą chlustające wymioty, senność i osłabienie czy rozmazywanie i rozjeżdżanie się obrazu. Na dnie oka okulista może dostrzec tzw. tarczę zastoinową czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego. W przypadku takich objawów nie zwlekaj z wizytą u lekarza − wymagają one szybkiej diagnostyki i leczenia.

8. Migrena

W poszukiwaniu przyczyny zamglonego widzenia, warto pamiętać o migrenach. Jeśli na nie cierpisz, prawdopodobnie bez problemu jesteś w stanie je rozpoznać. Charakterystyczny, intensywny, pulsujący ból głowy, na ogół tylko po jednej stronie, ciężko pomylić z czymś innym.

Sprawdź, po czym poznać i jak leczyć migrenę z aurą.

9. Zatrucie alkoholem metolowym

Kolejną przyczyną widzenia za mgłą może być zatrucie alkoholem metylowym. Objawy pojawiają się gwałtownie − nagle dochodzi do znacznego spadku ostrości widzenia, a przed oczyma pojawia się biaława lub szara „mgła”, „błyskawice” i widzenie w odcieniu żółtym. Leczenie powinno rozpocząć się natychmiastowo, ale rokowanie jest na ogół niepomyślne, dlatego pamiętaj, żeby nigdy nie pić alkoholu z nieznanego źródła!

10. Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego i stwardnienie rozsiane

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego stosunkowo często jest pierwszą manifestacją stwardnienia rozsianego. Jego pierwszym objawem jest znaczne pogorszenie widzenia w jednym oku i duże upośledzenie rozpoznawania barw. Czasem towarzyszy temu ból i tkliwość gałki ocznej.

Zamglone widzenie − przyczyny mogą być różnorodne

Zamglone widzenie − jak je leczyć?

Jak widzisz, przyczyn widzenia za mgłą może być bardzo wiele (a to jeszcze nie wszystkie z nich!). Dlatego, jeśli zauważysz u siebie problemy z ostrym widzeniem, udanie się do okulisty będzie najlepszym wyjściem.

Żeby móc coś leczyć, trzeba najpierw wiedzieć, z czym ma się do czynienia, a sam możesz mieć trudności z namierzeniem przyczyny. Zwróć uwagę, że niektóre z powyższych schorzeń wymagają szybkiego, specjalistycznego leczenia i lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
Przeczytaj więcej od tego autora