Kiedy warto stosować pończochy uciskowe? Wskazania i korzyści zdrowotne

16. 11. 2021 · 4 minuty czytania

Pończochy uciskowe pomagają na problemy z krążeniem występującym w kończynach. Kiedy i jak je stosować? Sprawdź w artykule!

Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Kiedy warto stosować pończochy uciskowe? Wskazania i korzyści zdrowotne

Aby zapobiec rozwojowi niewydolności żylnej lub zakrzepicy, warto sięgnąć po pończochy uciskowe wzmacniające zastawki żylne i poprawiające ukrwienie. Kiedy warto postawić na kompresjoterapię i o czym pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Pończochy uciskowe – po co się je zakłada?

Problem niewydolności żylnej dotyczy znacznej części populacji. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się m.in.:

  • obrzęki na nogach,
  • uczucie pieczenia,
  • ból w czasie chodzenia,
  • „pajączki”, czyli nieestetyczne zmiany naczyniowe.

Aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości, stosuje się pończochy uciskowe, np. Jobst Ultra Sher CC1. Ich działanie polega na stopniowanym ucisku kończyn w celu wzmocnienia zastawek żylnych. W ten sposób zapobiega się cofaniu krwi w żyłach i eliminuje się problem zastojów. Kompresjoterapia nie pomoże w usunięciu istniejących żylaków lub innych zmian naczyniowych, ale skutecznie zahamuje ich dalszy rozwój. O doborze odpowiedniego modelu pończoch powinien zadecydować lekarz po szczegółowej analizie stanu zdrowia pacjenta.

Sprawdź, co mogą oznaczać opuchnięte nogi.

 

Kiedy zakładać pończochy uciskowe? Wskazania

Do głównych wskazań kompresjoterapii należą:

  • Przewlekła niewydolność żylna,
  • Owrzodzenia nóg,
  • Obrzęki limfatyczne,
  • Zakrzepica żył głębokich,
  • Słabe krążenie w nogach,
  • Obrzęki pooperacyjne lub pourazowe,
  • Obrzęki tłuszczowe,
  • Profilaktyka zakrzepicy i niewydolności żylnej.

Wyroby uciskowe trzeba dobierać indywidualnie. Możesz zdecydować się na pończochy składające się z delikatnych i miękkich w dotyku włókien o właściwościach odprowadzających wilgoć, np. Jobst Opaque CCL1 w kolorze naturalnym lub Jobst Opaque w kolorze czarnym. Na rynku dostępne są także produkty dedykowane kobietom w ciąży lub wielbicielom podróży. Zainteresowaniem cieszą się ponadto eleganckie pończochy Jobst Ultra Sheer CC1, które doskonale układają się na nogach i świetnie się prezentują.

jak ubrać pończochy uciskowe?

Jak zakładać pończochy uciskowe?

Wśród kluczowych czynników wpływających na skuteczność kompresjoterapii trzeba wskazać regularność stosowania. Produkty muszą dobrze przylegać do ciała. Jeśli nie wiesz, jak zakładać pończochy uciskowe, skorzystaj z pomocy osoby wykwalifikowanej w tym zakresie. Początkowo ubieranie pończoch może być kłopotliwe, jednak z czasem dochodzi się do wprawy.

Musisz pamiętać, by produkty ubierać rano, zanim wstaniesz z łóżka. Wówczas na kończynach nie tworzą się obrzęki. Dodatkowo należy wygładzić fałdy powstałe w trakcie zakładania pończoch – najlepiej użyć do tego gumowych rękawic. Jak zdejmować pończochy uciskowe? Ich zsuwanie zacznij od przesunięcia w dół paska silikonowego. Następnie zroluj materiał i przeciągnij pończochy przez stopę.

Sprawdź, skąd się biorą żylaki na nogach.

Ile godzin dziennie trzeba nosić pończochy uciskowe?

Produkty uciskowe należy nosić przez cały dzień. Ściąga się je tuż przed snem. Ile godzin dziennie można nosić pończochy uciskowe? To zależy od prowadzonego trybu życia. Zakłada się je z samego rana, a zdejmuje tuż przed nocnym odpoczynkiem. Bywa, że lekarz rekomenduje noszenie pończoch dłużej niż 12 godzin. Dotyczy to jednak wyjątkowych sytuacji, np. związanych z przeprowadzoną operacją chirurgiczną.

Co istotne, pończochy uciskowe należy używać do momentu ustąpienia wszystkich objawów. W wielu przypadkach oznacza to konieczność kontynuowania kompresjoterapii do końca życia. Produkty uciskowe trzeba wymieniać średnio raz na pół roku, a przed zakupem nowych pończoch warto powtórzyć pomiary kończyn. Powinna się tym zająć odpowiednio przeszkolona osoba, ponieważ nieprawidłowo dobrany rozmiar prowadzi do upośledzenia przepływu krwi.

kiedy warto nosić pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe – przeciwwskazania i skutki uboczne

Czasem lekarza odradza pończochy uciskowe. Skutki uboczne związane z terapią uciskową pojawiają się bardzo rzadko, ale trzeba być pod stałą kontrolą specjalisty.

Do najczęstszych przeciwwskazań stosowania kompresjoterapii należą:

  • Zaawansowana niewydolność tętnicza,
  • Niedokrwienie kończyn,
  • Septyczne zapalenie żył,
  • Pojawienie się bolesnego obrzęku sinicznego,
  • Zastoinowa niewydolność serca,
  • Nietolerancja dzianiny,
  • Występowanie na skórze wyprysków, owrzodzeń, ran – w takim wypadku terapię przerywa się do czasu ustąpienia nieestetycznych zmian,
  • Zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego, zniekształcania stawów – dolegliwości te utrudniają zakładanie pończoch, ale nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania.

Należy pamiętać, że ostateczną decyzję dotyczącą noszenia wyrobów medycznych podejmuje specjalista. Czy pończochy uciskowe mogą zaszkodzić? Żeby to ocenić niezbędna jest kompleksowa analiza stanu zdrowia. Lekarz wykonuje potrzebne badania i przeprowadza dokładny wywiad.

Jak nosić pończochy uciskowe? Podsumowanie

Pończochy uciskowe stanowią skuteczną metodę leczenia chorób układu krążenia. Ich stosowanie znacząco poprawia przepływ krwi w żyłach. Wyroby muszą być jednak właściwie dobrane. W przeciwnym razie może dojść do zaburzeń układu krążenia, np. w postaci martwicy skóry lub neuropatii obwodowej. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi zdrowego trybu życia. Jeżeli chcesz zminimalizować uciążliwe dolegliwości, dbaj o odpowiednią dietę i regularny odpoczynek.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Redakcja Dr. Max
Redakcja Dr. Max
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice