Kręgozmyk zwyrodnieniowy – skąd się bierze niestabilność w kręgosłupie?

2. 10. 2018 · 3 minuty czytania

Kręgozmyk to choroba kręgosłupa polegająca na przemieszczaniu się trzonów kręgów. Jakie są przyczyny zwyrodnienia? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Sprawdź!

 

Irmina Turek
Irmina Turek
Kręgozmyk zwyrodnieniowy – skąd się bierze niestabilność w kręgosłupie?

Kręgozmyk to niestabilność w kręgosłupie, która może mieć wiele różnych przyczyn. Kiedy możemy mieć do czynienia z kręgozmykiem i skąd się bierze? Zobacz, na czym polega mechanizm zmian, jakie zachodzą w kręgosłupie i powodują poważny ból w odcinku lędźwiowym.

Co to jest kręgozmyk?

Ogólnie kręgozmyk to tak naprawdę przemieszczenie fragmentu kręgosłupa, a dokładniej trzonów kręgów względem siebie. Jeżeli jeden z kręgów jest źle zbudowany lub uszkodzony, to może się on przemieszczać, razem z całym kręgosłupem, który znajduje się nad nim, względem kręgu położonego poniżej. Przemieszczenie to nazywane jest ześlizgiem. Powstaje tzw. kręgoszczelina.

Sprawdź też, jak dbać o stawy.

kręgozmyk - zdjęcie kręgosłupa

 

W efekcie tego przemieszczania się może dochodzić do ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych czy też na rdzeń kręgowy. Zwykle ucisk ten rozwija się stopniowo. W szczególności, jeśli kręgozmyk powstaje na skutek zwyrodnienia. Ponadto może dojść do destabilizacji kręgosłupa na odcinku, którego dotyczą zmiany. Kiedy pojawia się kręgoszczelina, kręgi mogą przesuwać się między sobą, czy to w efekcie oddziaływania siły grawitacji, czy innych sił, które działają na kręgosłup.

kręgozmyk zwyrodnieniowy - ból kręgosłupa

 

Kręgozmyk – przyczyny

W związku z tym, że do kręgozmyku dochodzi na skutek uszkodzenia kręgu, jego przyczyny mogą być bardzo różne.

Kręgozmyki można podzieli się na:

  • węzinowe,
  • dysplastyczne,
  • zwyrodnieniowe
  • pourazowe
kręgozmyk zwyrodnieniowy - plecy

 

Jeśli dochodzi do urazu kręgosłupa w wyniku, którego powstaje kręgozmyk, możemy mówić o postaci urazowej. Może ona wystąpić m in. w efekcie wypadku komunikacyjnego czy na skutek kontuzji sportowych.

Sprawdź też maści i preparaty na kontuzje i urazy.

Jeśli objawy nie są związane z żadnym urazem i występują u osób starszych możemy zakładać, że w grę wchodzi zwyrodnienie kręgosłupa i związane z nim zmiany degradacyjne i uszkodzenia.

Dolegliwość ta może występować również u dzieci w wyniku wad wrodzonych związanych z budową kręgów. Ten rodzaj kręgozmyku nazywany jest dysplastycznym. W przypadku dzieci zwykle zauważalne objawy pojawiają się u kilkuletnich maluchów.   

Kręgozmyk − objawy

Głównym objawem, który może Ci dokuczać przy kręgozmyku jest mocny ból kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym. A to dlatego, że kręgozmyk powstaje najczęściej na wysokości ostatniego kręgu lędźwiowego. Zarówno zmiana samego kształtu kręgosłupa, jak i uciski na nerwy czy nieprawidłowy rozkład obciążeń na kręgosłup powodują ból.

kręgozmyk objawy - mocny ból kręgosłupa

 

Oprócz bólu kręgosłupa, możesz odczuwać wzmożone napięcie mięśni w okolicy lędźwiowej czy zaburzenie postawy, zarówno w pozycji statycznej, jak i w ruchu.

Jeżeli lekarz podejrzewa kręgozmyk zwyrodnieniowy, może zlecić Ci wykonanie zdjęcia radiologicznego, czy rezonansu magnetycznego. W zależności od stopnia zaawansowania przesunięcia kręgów, kręgozmyk dzieli się na pięć kolejnych wielkości przesunięcia. Stopień ześlizgu w przypadku kręgozmyku określa się na podstawie zdjęć RTG w projekcji bocznej.

W pierwszym i drugim stopniu w skali, ból pleców pojawi się zwykle dopiero po wysiłku fizycznym. W kolejnych stopniach dolegliwości bólowe nie będą ograniczać się tylko do pleców. Ból może wtedy promieniować do kończyn i mieć charakter ciągły, niezwiązany z wzmożoną aktywnością. Najbardziej zaawansowany poziom to stan, w którym dochodzi do utraty styczności kręgów, a tym samym stabilności całego kręgosłupa.

Sprawdź też maści i żele na bóle kręgosłupa.

Kręgozmyk – co dalej?

Przy kręgozmyku warto odpoczywać. Szczególnie w okresach zaostrzenia dolegliwości bólowych. Lekarz może zalecić Ci odpowiednią rehabilitację, żeby odciążyć kręgosłup i wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha. Bardzo ważne jest też kontrolowanie stanu kręgosłupa.

kręgozmyk - odpowiednia rehabilitacja

 

W zaawansowanych przypadkach, kiedy rehabilitacja może okazać się niewystarczająca, lekarz może zadecydować o leczeniu operacyjnym. Jednak w większości przypadków odpowiednie ćwiczenia, specjalnie dobrana aktywność fizyczna i poprawa codziennych nawyków ruchowych powinna przynieść zadowalający efekt.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice