Jak rozpoznać i jak sobie poradzić z zatwardzeniem i zaparciami u niemowlaka?
Jak rozpoznać i radzić sobie z leczeniem zatwardzenia u niemowląt? Co powoduje problemy z wypróżnianiem dziecka? Kiedy trzeba skonsultować się z pediatrą? Sprawdź!
Spis treści
Zaparcia są częstym problemem u niemowlaków. Badania sugerują, że cierpi na nie aż 1/3 małych dzieci. Wzbudzają one u rodziców spory niepokój. Zwłaszcza, jeżeli towarzyszą im takie objawy jak brak apetytu czy problemy ze snem. Zobacz, jak rozpoznać zaparcia i jak sobie z nimi radzić.
Spis treści:
- Jak rozpoznać zatwardzenie u niemowlaka?
- Przyczyny zatwardzenia u dziecka
- Domowe sposoby na zatwardzenie u niemowlaka
Jak rozpoznać zatwardzenie u niemowlaka?
Zaparcia to inaczej mówiąc zbyt rzadkie (mniej niż 3 razy w tygodniu) oddawanie stolca. Przy czym miej na uwadze to, że może zdarzyć się, że wypróżnienia u noworodka są rzadsze, ale ciągle „w granicach normy”.
O tym, czy dziecko cierpi na zatwardzenie, świadczą inne objawy. Przede wszystkim, zwróć uwagę na konsystencję stolca. Jeżeli kupki są zbite i twarde, może świadczyć to o zatwardzeniu.
Innymi niepokojącymi objawami są obecność krwi w stolcu i ból podczas robienia kupki. Zawsze w takim przypadku lepiej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
Sprawdź też, z czego wynika uczulenie na mleko.
Zaparciom towarzyszy również ogólne rozdrażnienie, brak apetytu, wzdęcia czy problemy ze snem. Maluszek, który ma takie problemy żołądkowe może też słabiej przybierać na wadze.
„Zaparcia u niemowląt to coraz częściej spotykany problem. Zarówno dla dziecka, jak i rodziców jest to powód dużego stresu. W przypadku wystąpienia problemu zaprać warto skonsultować się u gastroenterologa dziecięcego, który poradzi, jakie zmiany w diecie i stylu życia wprowadzić, by problem ustąpił”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Przyczyny zatwardzenia u dziecka
Najczęstszą przyczyną występowania zaparć u niemowląt są zmiany w ich diecie. Jeżeli dziecko jest wyłącznie karmione mlekiem mamy, istnieje bardzo niewielkie ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Związane jest to z tym, że organizm małego dziecka jest przystosowany do trawienia pokarmu od mamy.
Problemy zaczynają pojawiać się wtedy, gdy wprowadzasz do diety maluszka nowe jedzenie.
Co dokładnie może spowodować występowanie zaparć u niemowlaka?
1. Przejście na mleko modyfikowane
Jeżeli zauważysz, że po podaniu mleka modyfikowanego, Twoje dziecko ma zaparcia (zwłaszcza jeżeli po jakimś czasie sytuacja się nie unormuje), warto rozważyć podanie mu innej mieszanki. Sprawdź też, czy przygotowujesz mleko zgodnie z zalecaniami producenta. Zbyt gęsty pokarm może być przyczyną problemów żołądkowych dziecka.
2. Rozszerzanie diety
Zatwardzenie u niemowlaka po rozszerzeniu diety zdarza się bardzo często. Dla tak młodego organizmu, wprowadzanie całkiem nowych pokarmów jest rewolucją. Dlatego nowe jedzenie wprowadzaj stopniowo i pojedynczo. Jeżeli zauważysz, że po podaniu jakiegoś nowego produktu Twoje dziecko ma zaparcia, zrezygnuj z jego podawania na jakiś czas. Warto wiedzieć, że pokarmy, które najczęściej powodują u niemowląt zaparcia to: banany, borówki, tarte jabłko, marchewka i ryż. Pamiętaj również o tym, że rozszerzanie diety to nie zastępowanie mleka innymi pokarmami. Przy rozszerzaniu, po stałym posiłku, wciąż podawaj dziecku mleko do spożycia.
Sprawdź też leki na zaparcia u dzieci.
3. Choroby, np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia metaboliczne, alergie i zatrucia pokarmowe
Pomimo że zaparcia u niemowląt przeważnie nie są oznaką żadnej poważniejszej choroby, w niektórych przypadkach mogą one towarzyszyć pewnym schorzeniom. Dlatego, jeżeli dziecko przez dłuższy czas nie może oddać stolca, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Domowe sposoby na zatwardzenie u niemowlaka
- Częste przystawianie do piersi
- Delikatny masaż brzuszka – możesz go wykonywać w rożny sposób, np. przyciągając zgięte nóżki dziecka do brzuszka albo stosując metodę na tzw. „młyńskie koło”. Na czym ona polega? Ciepłe dłonie układamy w poprzek brzuszka dziecka. Następnie przesuwamy je (jak łopatki koła młyńskiego) delikatnie od góry do dołu brzuszka. W Internecie znajdziesz dokładne wskazówki jak poprawnie wykonać masaż brzuszka u niemowlaka.
- U starszego niemowlaka (powyżej 6. miesiąca życia) − podawanie dużej ilości wody, rozcieńczonych soków lub kompotów (w szczególności z suszonych śliwek).
- U niemowląt, u których dieta już została rozszerzona na zaparcia może pomóc kisiel z siemienia lnianego. Jak go zrobić? Łyżkę siemienia zalej szklaną wody i gotuj przez 10 minut. Powstały w ten sposób kisiel możesz dodać dziecku do owsianki czy ulubionej kaszki.
- Wprowadzenie do diety starszego dziecka produktów bogatych w błonnik, np. pełnoziarnistego ryżu, makaronu i surowych owoców i warzyw. Do każdego posiłku możesz też dodać łyżeczkę oleju lnianego lub oliwy z oliwek.
Pamiętaj, że niektóre polecane sposoby na zatwardzenie u niemowlaka (np. lewatywa) można stosować dopiero po konsultacji z lekarzem. Stosując czopki (a także wkładając do odbytu dziecka termometr), można dodatkowo urazić podrażnioną skórę dziecka.
Na rynku jest wiele leków na zatwardzenie przeznaczonych dla niemowląt (np. Dicopeg junior). Ale to pediatra powinien zdecydować, co na zatwardzenie u niemowlaka (w tym konkretnym przypadku) będzie najlepsze. Często, przy występowaniu problemów żołądkowych, zaleca się, żeby dzieci przyjmowały probiotyki (np. Dicoflor krople lub Osłonka baby krople). Jednak, także w tym przypadku, lepiej przed podaniem skonsultować się z lekarzem.