Odchudzanie w ciąży a kontrola wagi w ciąży. Czym to się różni?

26. 5. 2019 · 5 minut czytania

Czy w ciąży można się odchudzać? Co zrobić, by szybko odzyskać formę po porodzie. W jaki sposób kontrolować masę ciała? Ile powinna przytyć ciężarna? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Odchudzanie w ciąży a kontrola wagi w ciąży. Czym to się różni?

Fit-mamy. Umięśnione ciało i ledwo wystający brzuszek ciężarnych celebrytek. Wszystko to wpływa na to, że przyszłe mamy obawiają się, żeby nie przytyć za bardzo w ciąży. Mityczne „kilogramy po ciąży”, których najlepiej pozbyć się jeszcze podczas połogu, prowadzą do tego, że ciężarne kobiety zaczynają się odchudzać już w ciąży. Czy to w ogóle jest dozwolone? Zobacz, ile powinnaś przydać w ciąży i jak zdrowo kontrolować swoją wagę.

Kiedyś panowało przekonanie, że kobieta ciężarna może sobie folgować każdym kulinarnym zachciankom. Frytki w środki nocy (bo dzidziuś się domaga), ogromne ilości słodkości (bo pewnie będzie dziewczynka). Kiedyś przybranie w ciąży 20 − 30 kg, to nie było nic niezwykłego.

Świadomość na ten temat się zmieniła. Teraz już wiemy, że niezdrowa dieta i aż taki przyrost masy ciała u ciężarnej nie są wskazane. Ile powinnaś przybrać na wadze w ciąży? To zależy od Twojego BMI. Jeżeli przed ciążą miałaś niedowagę, w ciąży możesz przytyć około 12 − 16 kg. Przy BMI 19 − 26, będzie to około 11 − 13 kg. Jeżeli przed ciążą Twoje BMI wynosiło powyżej 29, w ciąży nie powinnaś przytyć więcej niż 10 kg.

Sprawdź też, ile przybiera się na wadze w ciąży.

kobieta w ciąży i jej waga

 

Pamiętaj, że nie wszystkie kilogramy, które „zyskałaś w ciąży”, będziesz musiała zrzucić po porodzie.

Na dodatkową masę ciała w ciąży składają się:

  • Dziecko – około 3 − 4 kg
  • Macica – 1 kg
  • Płyn owodniowy – 1 kg
  • Łożysko – około 0,7kg
  • Piersi – 0,5 kg
  • 1 − 1,5 kg – dodatkowa objętość krwi
  • 1,5 kg – woda zatrzymana w organizmie

Pozostałe kilogramy to zapas organizmu na czas karmienia piersią. Przy racjonalnym odżywianiu powinno to być nie więcej niż 3 do 5 dodatkowych kilogramów. To wcale nie jest aż tak dużo! Ale to nie oznacza, że musisz je zrzucić od razu po porodzie. Daj sobie czas. Uwierz, w tych pierwszych tygodniach macierzyństwa są o wiele ważniejsze rzeczy niż „wracanie do formy po porodzie”. W czasie połogu lepiej się przemęczać. Nie mówiąc już o tym, że jeżeli rodziłaś przez cesarskie cięcie, wtedy zbytnie forsowanie się może być bardzo niebezpiecznie.

Sprawdź też, czy w ciąży można biegać.

waga kobiety w ciąży

Czy można schudnąć w ciąży?

Tak. Przez pierwsze tygodnie ciąży zdarza się, że przyszła mama chudnie. Wynikać to może z kilku czynników. Mdłości (które wcale nie są tylko poranne), wymioty, brak apetytu – wszystko to może wpłynąć na to, że w pierwszych tygodniach ciąży stracisz na wadze. Jeżeli nie jest to duży spadek masy ciała, nie jest to groźne dla płodu. Jednak, jeżeli mdłości i wymioty są bardzo dotkliwe, lepiej skonsultować się z lekarzem.

 

    Czy można schudnąć w ciąży?

    Tak. Przez pierwsze tygodnie ciąży zdarza się, że przyszła mama chudnie. Wynikać to może z kilku czynników. Mdłości (które wcale nie są tylko poranne), wymioty, brak apetytu – wszystko to może wpłynąć na to, że w pierwszych tygodniach ciąży stracisz na wadze. Jeżeli nie jest to duży spadek masy ciała, nie jest to groźne dla płodu. Jednak, jeżeli mdłości i wymioty są bardzo dotkliwe, lepiej skonsultować się z lekarzem.

    Przez 1. trymestr ciąży zwykle przybiera się około 2 kilogramów. Największy wzrost masy ciała zaobserwujesz w 2. trymestrze (prawidłowo jest to około 5 − 6 kg). W ostatnich miesiącach ciąży, przybieranie na wadze nieco przyhamowuje.

    kontrola wagi w ciąży

     

    Pamiętaj, że to, ile przytyjesz, jest dość indywidualną sprawą i zależy od różnych czynników. Przy każdej wizycie kontrolnej o ginekologa, jesteś ważona. Dlatego Twój lekarz na bieżąco kontroluje, czy prawidłowo przybierasz na wadze.

    Aktywność fizyczna w ciąży − wskazana!

    O tym, co można ćwiczyć w ciąży, pisałam w artykule: „Co można robić w ciąży? Czyli 9 miesięcy fit mamy”. Spacery, basen, czy lekki aerobik na pewno Ci nie zaszkodzą.

    Złota zasada jest następująca: nigdy nie ćwicz intensywniej niż to robiłaś przed ciążą. Poza tym, lepiej zapytaj wcześniej lekarza, czy nie ma żadnych przeciwskazań do aktywności fizycznej.

    zdrowe odchudzanie w ciąży

    Odchudzanie w ciąży − skutki

    Nie ma czegoś takiego, jak zdrowe odchudzanie w ciąży! Skutki odchudzania w ciąży mogą być poważne. Niska waga urodzeniowa dziecka, przedwczesny poród to tylko niektóre z nich. Niedostarczenie płodowi odpowiednich składników odżywczych i witamin może skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi u dziecka, takimi jak choroby serca, zaburzenia wzrostu, a także problemy z nauką.  

    waga ciążowa kobiety

     

    Pamiętaj też o tym, że zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży również nie jest dobry dla zdrowia Twojego i dziecka. Niezdrowa dieta i brak ruchu mogą skutkować między innymi nadciśnieniem, cukrzycą ciążową czy problemami z kręgosłupem i puchnącymi nogami. Mogą być też groźne dla prawidłowego rozwoju płodu.

    „Choć presja społeczna na umięśnione i zgrabne ciało kobiety, nawet w ciąży, jest bardzo duża, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Ciąża to czas ogromnych przemian w ciele kobiety i ostatnią rzeczą, na jaką przyszła mama powinna się zdecydować jest odchudzanie. Jedź zdrowo (dla dwojga, nie za dwoje!), bądź aktywna i dbaj o siebie − to najlepsze co możesz zrobić dla siebie i malucha”

    − mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

    Ciąża to jest bardzo wyjątkowy czas w życiu kobiety. Naprawdę nie ma sensu tracić czasu i nerwów na przejmowanie się dodatkowymi kilogramami. Ich nie unikniesz. Jeżeli postawisz na zdrową, zrównoważoną dietę i będziesz aktywna, to po ciąży będzie Ci dużo łatwiej „wrócić do formy”. Przede wszystkim, będziesz się wtedy po prostu dobrze czuć! Ja jestem zwolenniczką podejścia, że „w ciąży można wszystko, byle z głową”. Jeżeli masz ochotę na lody z polewą czekoladową, to nie odmawiaj sobie! Jeżeli masz gorszy dzień i nie masz siły ruszyć się z łóżka, to tak zrób. Byle tylko codziennie nie leżeć w łóżku z pudełkiem lodów.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice