Pampersy dla noworodka - jakie kupić przed narodzinami dziecka?
Jak wybrać odpowiednie pampersy dla noworodka? Na rynku są dostępne różne rozmiary i rodzaje. Sprawdź, czym się kierować i jakie pampersy kupić przez narodzinami!
Spis treści
- Pampersy dla noworodka – z czego się składają?
- Jakie pampersy dla noworodka? Oto co masz do wyboru
- Jaki rozmiar pampersów dla noworodka będzie odpowiedni?
- Na co zwrócić uwagę, wybierając pampersy dla noworodka?
- Pieluchy pampers dla noworodka – ile ich kupić?
- Jak poznać, że dziecku trzeba zmienić pieluchę?
- Jak oszczędzić na pampersach?
- Pieluchy wielorazowe – ekologiczna alternatywa dla jednorazówek?
- Pampersy dla noworodka − co zapamiętać?
Wybór pampersów dla noworodka nie jest wcale bułką z masłem. Różne rodzaje, rozmiary i ceny − łatwo można się w tym pogubić zwłaszcza na początku rodzicielskiej drogi. W artykule odpowiadam na pytanie, jakie pampersy dla noworodka będą najlepsze.
Pampersy dla noworodka – z czego się składają?
Żeby zagłębić się w temat pieluch jednorazowych dla noworodka, czyli tzw. pampersów, warto dowiedzieć się, z czego się składają. Zobaczysz, że ta wiedza ułatwi Ci wybranie odpowiednich pieluch dla swojego malucha.
Jak zbudowany jest pampers, czyli pielucha jednorazowa?
- Warstwa wierzchnia pieluchy, czyli folia polietylenowa lub polipropylenowa − zatrzymuje zawartość pieluchy w środku i chroni ubranko dziecka przed zabrudzeniem,
- Balsamy nawilżające i substancje zapachowe − dość często dodaje się je do wierzchniej włókniny pieluch. Pielęgnują delikatną skórę dziecka i chronią przed zaczerwienianymi. Zazwyczaj w ich składzie znajdziesz: olejki naturalne, witaminy E i D, wazelinę. Niestety niektórzy producenci dodają też szkodliwe substancje, takie jak chlor czy lateks. Zwróć więc uwagę, żeby nie wchodziły w skład pieluchy,
- Warstwa przylegająca do skóry, czyli włóknina polipropylenowa − odprowadza ciecz do części chłonnej pieluchy,
- Warstwa szybkiego przenoszenia wilgoci − mieści się między warstwą włókniny a rdzeniem chłonnym. Dzięki niej wilgoć szybko przenika do wnętrza pieluszki tak, żeby dziecko miało sucho,
- Elementy elastyczne − dopasowują pieluchę do ciała dziecka,
- Falbanki po bokach pieluchy − to dodatkowa ochrona przed niekontrolowanym wyciekiem.
Pamiętaj, że falbanki powinny być na zewnątrz! Nie wiem, dlaczego nie mówią o tym w szkole rodzenia, bo przecież to tak istotna kwestia. Ja przez wiele tygodni nie miałam o tym pojęcia.
Sprawdź też, co kupić na prezent dla noworodka.
Jakie pampersy dla noworodka? Oto co masz do wyboru
Kiedy wchodzisz do drogerii lub apteki, spotkać możesz różne rodzaje pieluch. Wybór jest naprawdę ogromny.
Najczęściej spotykane rodzaje pieluch dla noworodków to:
- Pieluszki jednorazowe − powszechnie znane jako pampersy,
- Pieluchy wielorazowe,
- Pieluchy na dzień,
- Pieluchy na noc – najczęściej są bardziej chłonne niż te na dzień,
- Pieluchy z wycięciem na pępek − to pieluchy przeznaczone dla noworodków, którym nie odpadł jeszcze kikut pępowiny. Dopóki to się nie stanie, lepiej nie zakrywaj go pieluszką. Z tego względu większość najmniejszych pampersów ma specjalne wycięcie na pępek. Jeżeli takiego wycięcia nie ma, pamiętaj o tym, żeby odwijać pampersa tak, żeby kikut był odsłonięty.
Więcej na temat tego, jak dbać o pępek w pierwszych tygodniach życia dziecka, pisała Magda w artykule: Pielęgnacja pępka noworodka w pierwszych dniach po porodzie: spirytus czy woda?.
Na półce w drogerii znajdziesz także pewnie pieluchomajtki, czyli tzw. pantsy. Te pieluszki nie mają rozpięcia, lecz wkłada się je jak majtki. Ale przeznaczone dla starszych dzieci, więc jeżeli je kupisz, pewnie użyjesz ich dopiero za kilka tygodni. Są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla wiercących się dzieci, ale też na podróże.
Jaki rozmiar pampersów dla noworodka będzie odpowiedni?
Skoro już znasz rodzaje pieluch dostępnych na rynku, czas zastanowić się, jaki rozmiar wybrać dla swojego dziecka. Poniżej zamieszczam rozmiarówkę pampersów.
Oznaczenie cyfrowe | Rozmiar | Waga dziecka |
Micro | 0-3 kg | |
1 | New Born | 2-5 kg |
2 | Mini | 4-8 kg |
3 | Midi | 6-10 kg |
4 | Maxi | 9-14 kg |
4+ | Maxi Plus | 10-15 kg |
5 | Junior | 11-16 kg |
6 | Extra Large | 13-18 kg |
Rozmiary i przedziały kilogramowe mogą się nieznacznie różnić między producentami. Dlatego jeżeli zmieniasz markę pieluszek, weź pod uwagę, że dziecko może mieć inny rozmiar.
To, jaki rozmiar pampersów dla noworodka będzie odpowiedni, zależy od jego wagi urodzeniowej. Sprawdź też mój artykuł, jak kształtuje się waga dziecka z czasem: Waga dziecka po urodzeniu − jak dziecko przybiera na wadze?. Jeżeli maluch urodzi się w terminie, spokojnie możesz zaopatrzyć się w pampersy o rozmiarze 1. Jednak z doświadczenia wiem, że nie warto kupować zbyt dużo „jedynek”, bo może się okazać, że noworodek urodzi się na tyle duży, że zaraz trzeba będzie przejść na „dwójki”. Dokładnie tak było w przypadku mojego syna. Żaden lekarz nie przewidział, że nosze w brzuchu aż 4-kilogramowego chłopca!
Rozmiar pampersów dla noworodka to bardzo ważna kwestia. Od niej zależy komfort maluszka. Jeżeli pieluchy będą za ciasne, to nie dość, że dziecku będzie niewygodnie, to jeszcze może mu to po prostu sprawić ból. Z kolei zbyt duży rozmiar pampersa spowoduje, że boki nie będą odpowiednio przylegać i zawartość pieluszki wycieknie na ubranko.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pampersy dla noworodka?
Decydując się na konkretną markę pieluch jednorazowych, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- Czy nie uczula dziecka?
- Czy dobrze wchłania wilgoć?
- Czy nie przecieka?
- Czy jest wytrzymała na niezamierzone rozpięcie się pieluchy?
- Czy zapięcia są wytrzymałe na oderwanie?
- Czy pampers jest delikatny, lekki i przewiewny?
- Czy dobrze przylega do skóry dziecka ?
- Czy ma elementy elastyczne, pozwalające na wygodne dopasowanie pieluchy do ciała noworodka?
Pieluchy pampers dla noworodka – ile ich kupić?
Dużo! Myślę, że każdego rodzica zadziwia liczba pieluszek, które dziennie zużywa noworodek. To nawet kilkanaście pieluch w ciągu dnia! Szacuje się, że w ciągu pierwszych 2 miesięcy życia noworodek zużywa około 10 pieluch w ciągu dnia, czyli aż 300 pieluch miesięcznie.
Pamiętaj też, że z czasem dziecko potrzebuje coraz mniej pieluch. Przeciętnie niemowlę w wieku 2-3 miesięcy potrzebuje około 8-9 pieluch, starsze dziecko − mniej, bo około 6-7 pampersów na dzień.
Jak poznać, że dziecku trzeba zmienić pieluchę?
To pytania nurtowało mnie niesamowicie przed pojawieniem się na świecie mojego pierwszego dziecka. Co gorsza, wszyscy odpowiadali mi wtedy: „Zobaczysz! Sama będziesz wiedzieć, kiedy przebrać pieluchę”. Cóż, mnie taka odpowiedź w ogóle nie zadowalała.
Jako doświadczona mama dwójki dzieci mam kilka spostrzeżeń w tym temacie. Po pierwsze, przez pierwsze tygodnie życia dziecka nie miałam pojęcia, kiedy zmieniać pieluchę. Uczyłam się tego metodą prób i błędów.
Sprawdź też, co powinno znajdować się w wyprawce dla noworodka.
Po drugie, absolutnie fantastycznym wynalazkiem jest wskaźnik wilgoci pieluszki. To pasek umieszczony na większości pampersów dla noworodków, który pod wpływem wilgoci zmienia kolor. Najlepsze jest to, że dopiero miesiąc po porodzie ogarnęłam, że te paski do czegoś służą!
Po trzecie, wbrew pozorom kupa noworodków wcale nie pachnie jakoś intensywnie. Za to kiedy zaczniesz rozszerzanie diety, wtedy wyczujesz ją od razu. Gwarantuję! Dlatego najlepiej przebierać noworodka przed karmieniem, żeby podczas jedzenia miał wygodnie i sucho. Często też od razu po karmieniu noworodek zasypia, więc ważne jest, żeby było mu wygodnie. Choć od razu powiem, że każde dziecko jest inne i po pewnym czasie już będziesz wiedzieć, kiedy noworodek zrobił kupę.
Pomimo że noworodki zużywają mnóstwo pampersów, nie radzę przed porodem kupować więcej niż 1 czy 2 paczki. Możesz ewentualnie wypróbować pieluchy różnych producentów, żeby je porównać i wybrać te, które najbardziej przypasują Tobie i Twojemu dziecku. Z doświadczenia wiem, że wiele mam musi odsprzedawać zrobione przed porodem zapasy, bo pieluszki np. uczuliły dziecko lub po prostu nie spełniały wymagań rodziców.
„U dzieci, które noszą pieluchy, dość często dochodzi do rozwoju zmian zapalnych na skórze. Powodem tego może być zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, enzymy znajdujące się w moczu i kale, drażniące składniki samych pampersów, czy też wrażliwa skóra dziecka. Jak tego uniknąć? Jak najczęściej zmieniaj pieluchę dziecku, myj jego skórę pod bieżącą wodą, zabezpieczaj ją odpowiednimi dermokosmetykami oraz pozwalaj na tak zwane wietrzenie, czyli regularnie na kilkanaście minut zostawiaj dziecko bez pieluchy. Te proste sposoby pozwalają często uniknąć zapalenie skóry w okolicy pieluszkowej”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Jak oszczędzić na pampersach?
Jak widzisz, spora liczba pieluch, którą dziecko zużywa w ciągu kilkunastu miesięcy swojego życia, generuje znaczne koszty. Czy da się więc oszczędzić na pieluchach? Tak! Jak to zrobić?
1. Kupuj większe opakowanie
Większość producentów stosuje zasadę: im większe opakowanie kupisz, tym koszt będzie niższy. Pamiętaj, żeby podczas porównywania próduktów różnych marek, zawsze patrzeć na cenę za jedną sztukę. Dopiero wtedy dowiesz się, które pampersy dla noworodka są najtańsze. Bardzo często możesz też spotkać okazję, np. im więcej opakowań kupisz, tym zapłacisz mniej za opakowanie.
2. Kupuj w Internecie
Z doświadczenia wiem, że sklepy internetowe i drogerie są w stanie zaproponować lepszą ofertę.
3. Sprawdzaj promocje
Raz na jakiś czas zarówno w sklepach stacjonarnych, jak w Internecie możecie upolować dobre promocje na pampersy. Noworodek potrzebuje ich naprawdę dużo! Warto wtedy kupić więcej na zapas. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z zakupami bieżącego rozmiaru. Lepiej kupić więcej tych większych – wtedy masz pewność, że się nie zmarnują.
Sprawdź też, na czym polega kangurowanie dziecka.
Pieluchy wielorazowe – ekologiczna alternatywa dla jednorazówek?
Badania wskazują, że pieluchy jednorazowe stanowią około 50% śmieci produkowanych przez gospodarstwa domowe, w których żyją dzieci. Moje obserwacje to potwierdzają. Dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na pieluchy wielorazowe. Wciąż wiele osób kojarzy je z przeciekającą terą, ceratką i mnóstwem prania. Ale teraz wcale to już tak nie wygląda! Współczesne pieluchy wielorazowe są proste w użyciu.
Na taki zestaw do wielopieluchowania składają się:
- Otulacz − wierzchnia, nieprzemakalna część pieluszki, której nie wymieniasz przy każdym przewijaniu. Wystarczy zakupić ich kilka na początek.
- Wkład − wykonywany z naturalnych materiałów (bawełny, bambusa, lnu), który zmienia się za każdym razem, ma różne rozmiary.
Oczywiście, to tylko podstawowy komplet. Oprócz tego są jeszcze pieluchy all in one, których używamy jak jednorazowych pampersów tyle, że je pierzemy. Możesz spotkać też tzw. kieszonki, formowanki. Ale to już materiał na osobny artykuł.
Wprawdzie koszt takiej wyprawki do wielorazowego pieluchowania jest dość wysoki (od 1000 do 3000 zł), to biorąc pod uwagę liczbę pampersów, które zużywa się przez 2-3 lata życia dziecka, jeszcze na tym zaoszczędzisz. Dodatkowo badania wskazują, że używanie pieluch wielorazowych może skutecznie zapobiec powstawaniu odparzeń, nie mówiąc już o kwestii ekologii. Powiem szczerze, że gdybym miała teraz kolejne dziecko, to na pewno zdecydowałabym się na wielopieluchowanie.
Sprawdź też, jak uśpić niemowlaka.
Pampersy dla noworodka − co zapamiętać?
Zanim kupisz pampersy dla swojego malucha, sprawdź ich skład. Unikaj tych z lateksem czy sztucznymi substancjami, które mogą uczulać. Rozważ, jak duże pieluszki kupić, jednak nie kupuj na raz ogromnego zapasu w jednym rozmiarze − zaskoczy Cię, jak szybko maluch z nich wyrasta.
Źródło:
- Raport #UOKiKtestuje.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Warszawa 2021. Dostępny w internecie: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17180. [dostęp: 01.03.2021].