Waga dziecka po urodzeniu − jak dziecko przybiera na wadze?
W pierwszych miesiącach życia dziecko intensywnie przybiera na wadze. Ile powinno ważyć niemowlę? Z czego może wynikać niska masa dziecka? Co powinno niepokoić? Sprawdź!
Spis treści
Bardzo wiele świeżo upieczonych rodziców obawia się, że ich malutkie dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze. Związane jest to często, z tym że jeżeli karmisz piersią, nie jesteś w stanie skontrolować, czy dziecko się najada. Dlatego najlepszym sposobem na to, żeby sprawdzić, czy noworodek jest odpowiednio odżywiony, to obserwowanie, jak przybiera na wadze. Zobacz, ile niemowlę powinno przybierać na wadze w pierwszych miesiącach życia.
Spis treści:
- Od czego zależy waga urodzeniowa dziecka?
- Jak noworodek przybiera na wadze?
- Siatki centylowe − czyli jak sprawdzić czy Twoje dziecko mieści się „w normie”?
- Przyrost wagi noworodka – kiedy zacząć się niepokoić?
Od czego zależy waga urodzeniowa dziecka?
Statystycznie, zdecydowana większość noworodków (urodzonych „w terminie porodu”, czyli między 37. a 42. tygodniem ciąży) waży między 2800 − 3800 g. Nie oznacza to jednak, że jeżeli noworodek waży mniej lub więcej, to jest z nim „coś nie tak”. Odchylenia od normy to całkiem naturalna rzecz. Są noworodki, które ważą powyżej 4 kg, a są takie, których waga jest w okolicy 2,5 kg. Statystycznie, dziewczynki ważą nieco mniej od chłopców. Mniej przy po porodzie ważą również bliźniaki.
Sprawdź też, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem po proodzie.
Waga dziecka przy porodzie zależy od wielu czynników.
Po pierwsze − genetyka. To, ile będzie ważyło Twoje dziecko przy urodzeniu zależy od genów rodziców. Warto się dowiedzieć, jaka była Wasza waga urodzeniowa. Może być to wskazówka, czego się spodziewać po Waszym wspólnym dziecku. Choć nigdy nie wiadomo do kogo się „bardziej poda”, do mamy czy taty.
Na wagę urodzeniową wpływa też tryb życia ciężarnej. Jeśli w czasie ciąży, źle się odżywiałaś i nie byłaś aktywna fizycznie, może to spowodować, że dziecko urodzi się nieco „bardziej przy kości”. Na masę urodzeniową wpływ mają między innymi: mały apetyt ciężarnej, wymioty, przebyte infekcje czy cukrzyca ciążowa. Oczywiście, istnieją jeszcze różne choroby i zaburzenia (np. nieprawidłowa praca łożyska), które mogą prowadzić do niewielkiego przybierania na wadze płodu. Dlatego tak ważne jest, żeby w ciąży być pod stałą opieką lekarza, który poprzez badanie USG jest w stanie kontrolować, w jaki sposób rozwija się dziecko.
Sprawdź też pieluchy i akcesoria do przewijania dziecka.
Jak noworodek przybiera na wadze?
Bardzo ważną i przydatną informacją jest to, że przez pierwsze dni życia noworodek traci na wadze! Średnio jest to około 5 − 10% jego masy urodzeniowej. Jest to związane między innymi z utratą wody przez skórę i płuca, a także z wydalaniem tzw. smółki. Z reguły im większe dziecko, tym więskszy będzie spadek masy ciała po porodzie. Najpóźniej po 2 tygodniach po urodzeniu, dziecko wraca do swojej wagi z momentu porodu i stopniowo zaczyna rosnąć i „nabierać ciałka”.
„Wagę noworodka kontroluje zwykle położna podczas cotygodniowych wizyt u młodych rodziców. Maluch jest wówczas ważony bez pieluszki, zawsze na tej samej wadze. Coraz częściej jednak rodzice robiąc zakupy wyprawkowe, kupują także wagę, by móc częściej sprawdzać, jak maluch przybiera na wadze”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Ile tygodniowo powinno przybierać niemowlę? Przyjmuje się, że przez pierwsze 3 miesiące życia, niemowlę powinno przybierać na wadze około 20 − 30 g na dobę. W tygodniu około 120 − 220 g. W kolejnych tygodniach życia wzrost już nie jest tak gwałtowny. Do 6. miesiąca życia, niemowlę przybiera około 700 g na miesiąc (90 − 150 g na tydzień), a po półroczu już około 0,5 kg na miesiąc.
Sprawdź też witaminy i minerały dla dzieci.
Szacuje się, że około 6. miesiąca życia niemowlę powinno podwoić swoją masę urodzeniową, a na swoje 1. urodziny ważyć około 3 razy więcej niż przy porodzie. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i jeżeli Wasz pediatra nie stwierdzi, że dziecko nie przybiera odpowiednio na wadze, nie powinnaś się niepotrzebnie stresować.
Siatki centylowe − czyli jak sprawdzić czy Twoje dziecko mieści się „w normie”?
Siatki centylowe to graficzne wykresy, które pokazują rozkład danej cechy (w tym przypadku wagi i wzrostu) w populacji w zależności od wieku i płci dziecka. Siatki centylowe są inne dla chłopców i dziewczynek, a jeszcze inne dla wcześniaków.
Jak odczytywać siatki centylowe? W możesz zajrzeć na strony internetowe, gdzie po podaniu danych takich jak wiek, płeć, waga, wzrost dziecka, otrzymasz wykres z zaznaczonym punktem. Jest to tzw. „centyl”, w którym mieści się dziecko.
Jeżeli Twoje dziecko jest np. 30 centylu dla wagi, to znaczy, że 30% dzieci w tym samym wieku i tej samej płci ma taką samą wagę lub jest od niego lżejsze, a 85% dzieci jest cięższe.
Jakie są normy? W siatkach centylowych są 2 rodzaje norm – wąska, czyli 10 − 90 centyl i szeroka (93 − 97 centyl). Martwić możesz się dopiero wtedy, kiedy dziecko nie mieści się w szerokiej normie. Wtedy lepiej skontaktować się z lekarzem.
Sprawdź też, jak radzić sobie z nadwagą niemowlaka.
Przyrost wagi noworodka – kiedy zacząć się niepokoić?
Pamiętaj o tym, że waga dziecka nie jest do końca miarodajna, jeżeli chodzi o kontrolowanie prawidłowego rozwoju dziecka. Najważniejsze jest tempo przyrostu wagi i stosunek wagi do wzrostu dziecka. Niekiedy, przyrost masy ciała może być chwilowo zatrzymany przez spadek apetytu, spowodowany np. przez infekcję czy ząbkowanie.
Jeżeli dziecko jest zdrowe, nie ząbkuje, je prawidłowo, ale pomimo to nie przybiera na wadze, a do tego jest apatyczne lub płaczliwe, to oznaka, że coś jest nie tak. Wtedy najlepiej udać się do lekarza, który może zalecić dalsze badania.
Przyczyną może być np. refluks żołądkowo-przełykowy czy inne choroby. Warto również udać się do certyfikowanego doradcy laktacyjnego, który może wykluczyć takie przyczyny niskiego przyrostu masy ciała jak: niedostateczna laktacja czy też nieprawidłowości w karmieniu piersią.