Pielęgnacja paznokci u osób starszych u nóg i rąk – poznaj wskazówki i domowe sposoby!
Spis treści
- Dlaczego osoby starsze mają grubsze paznokcie? Budowa i rozwój paznokci u seniorów
- Jak obcinać paznokcie u starszej osoby?
- Jak zmiękczyć paznokcie u starszej osoby?
- Jak dbać o paznokcie seniora u nóg i rąk? Plany pielęgnacji krok po kroku
- Pielęgnacja paznokci u osób starszych – domowe sposoby
- Jak pielęgnować paznokcie u osób starszych? Podsumowanie
Zdrowe, zadbane paznokcie to ozdoba każdej dłoni. Niestety, upływający czas i zachodzące procesy starzenia znacznie je osłabiają. Nie trzeba jednak regularnie korzystać z salonów kosmetycznych, aby zachować je w dobrej kondycji! Podpowiadamy, jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja paznokci u nóg i rąk krok po kroku w domowym zaciszu!
Dlaczego osoby starsze mają grubsze paznokcie? Budowa i rozwój paznokci u seniorów
Paznokcie w 95% składają się z keratyny, a pozostałe 5% stanowią wapń, lipidy oraz woda. Paznokcie powstają już w życiu płodowym – ok. 12 tygodnia. Podstawowe części, z których są zbudowane, to:
- Płytka paznokcia,
- Łożysko paznokcia,
- Macierz paznokcia,
- Obłączek paznokcia,
- Wolny brzeg paznokcia,
- Wał paznokcia,
- Obrąbek naskórkowy.
Cykl odnowy płytki paznokcia znacznie wydłuża się po 40 roku życia. Dodatkowo paznokcie osłabia menopauza, przyjmowanie niektórych leków czy przewlekłe choroby. Stają się twarde, szorstkie, łamliwe, niekiedy tworzą się na nich bruzdy. Ich wygląd i kondycję w dużym stopniu determinuje dotychczasowy styl życia – mogą powstawać plamy będące efektem m.in. palenia papierosów. Seniorzy znacznie częściej narażeni są również na choroby paznokci (np. grzybice) czy ich wrastanie w wały skóry, zwłaszcza u stóp. Dlatego też potrzeby pielęgnacyjne osób starszych ulegają zmianie.
Sprawdź też, jak zmiękczyć i obciąć twarde paznokcie u nóg.
Jak obcinać paznokcie u starszej osoby?
Do obcięcia paznokci stosuj wyłącznie ostre i sprawne akcesoria.Użyj nożyczek do paznokci lub cążek. Obcinaj paznokcie prosto, aby zapobiec wrastaniu, a ostre krawędzie wygładź pilnikiem. Należy przy tym uważać na skórę i postępować ostrożnie. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko - to może generować problemy z płytką w przyszłości. Paznokcie trzeba skracać regularnie. Jak często? To zależy od tempa wzrostu - zazwyczaj co 2-4 tygodnie. Przy każdej pielęgnacji obserwuj stan paznokci i kontroluj, czy nie pojawiły się jakieś problemy, jak np. grzybica.
Jak zmiękczyć paznokcie u starszej osoby?
Przed każdym obcinaniem paznokci u osoby starszej, należy je zmiękczyć. Można w tym celu namoczyć dłonie lub stopy przez 10 minut w ciepłej wodzie, zastosować maści lub kremy zmiękczające lub okłady z oliwki czy wazeliny. Dzięki temu paznokcie będą bardziej elastyczne i mniej kruche - staną się bardziej podatne na obcinanie. Ich pielęgnacja będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza.
Sprawdź popularne kategorie
Jak dbać o paznokcie seniora u nóg i rąk? Plany pielęgnacji krok po kroku
Jeśli chcesz, aby płytka na długo pozostała piękna i zdrowa, musisz przede wszystkim zadbać o systematyczność. Przygotuj odpowiednie akcesoria do pielęgnacji, kremy nawilżające i odżywki wzmacniające.
Pielęgnacja paznokci u rąk u osoby starszej
Jak powinna wyglądać pielęgnacja paznokci u nóg u osoby starszej?
Pielęgnacja paznokci u osób starszych – domowe sposoby
Naturalne składniki od pokoleń wykorzystywane są do pielęgnacji paznokci u rąk i nóg. Skorzystaj z domowych rozwiązań, które przedstawiamy poniżej.
Oliwa z oliwek i sok z cytryny | do podgrzanej oliwy należy dodać łyżeczkę soku z cytryny. Uzyskaną w ten sposób mieszanką zmiękczysz skórki, utwardzisz i rozjaśnisz płytkę paznokci. |
Napar z suszonych nasion kopru | wzmacnia kruche paznokcie. |
Żelatyna | rozpuszczona w ciepłej wodzie pomoże wzmocnić płytkę. |
Zabieg z użyciem parafiny | parafinę należy rozpuścić, zamoczyć palce i okryć folią spożywczą na ok. 15 minut. W ten sposób na skórze powstanie naturalna powłoka ochronna, która zatrzyma wilgoć, zmiękczy i zregeneruje skórę. |
Bawełniana rękawiczka + krem | wykorzystywana jest także w gabinetach kosmetycznych. Nałóż na noc grubą warstwę kremu, następnie rękawiczki. To ułatwi wchłanianie substancji aktywnych. |
Jak pielęgnować paznokcie u osób starszych? Podsumowanie
Powiedzenie „pokaż mi swoje dłonie, a powiem Ci, kim jesteś!” nie wzięło się znikąd. Naucz się regularnie dbać o paznokcie seniora. Pamiętaj, że potrzebują nawilżenia. Staraj się nie zdrapywać resztek lakieru, by dodatkowo nie uszkodzić płytki.
Źródła:
- Schorzenia paznokci a choroby układowe — o czym mówi nam wygląd paznokci? Co można zobaczyć i jakie choroby należy podejrzewać w przypadku przedstawionych 11 rodzajów zmian paznokci? Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D. Ateny, 2008. The Journal of Family Practice, 57 (8): 509–514.
- Skojarzone leczenie terbinafiną i amorolfiną grzybicy stóp - otwarte badanie prospektywne. Szepietowski J., Reich A. Dermatologia Kliniczna. 2008, tom. 10 wydanie 2, str. 67-71. 5p.
- Wpływ promieniowania UV stosowanego podczas stylizacji paznokci na skórę dłoni. Wrocław, 2019. Kosmetologia Estetyczna 6 / 2019 / vol. 8.
- Gel manicures and ultraviolet A light: A call for patient education. Wang, JV, Korta DZ, Zachary CB. Dermatol Online J. 2018, vol. 24(3): 1-2.