Plamy starcze na dłoniach – skąd się biorą i jak je usunąć?
Spis treści
Jak zlikwidować plamy starcze na dłoniach? To pytanie trapi niejedną osobę w średnim i podeszłym wieku. Wraz z biegiem lat na skórze pojawiają się przebarwienia, nazywane plamami wątrobowymi lub – potocznie – właśnie plamami starczymi. Choć ich powstawanie to naturalny proces, wielu z nas uważa je za wyjątkowo nieestetyczny i szpecący defekt dermatologiczny. Jak skutecznie usunąć plamy starcze na dłoniach?
Plamy starcze na dłoniach - przyczyny
Wbrew pozorom plamy wątrobowe niewiele mają wspólnego z tym organem. Ta nazwa wzięła się od... koloru przebarwień, które pojawiają się u niektórych już po ukończeniu czterdziestego roku życia. Najczęściej można zauważyć je na twarzy, grzbietach rąk, ramionach czy dekolcie. Skąd biorą się te zmiany kolorytu?
Plamy starcze to efekt wzrostu liczby melanocytów (komórek barwnikowych skóry) oraz zwiększonego wydzielaniamelaniny (grupy związków odpowiedzialnych za pigmentację) u osób w średnim i starszym wieku. Przebarwienia mają zazwyczaj średnicę większą niż jeden centymetr i nieregularny kształt oraz brzegi. Bardzo często pojawiają się u ludzi, którzy przez lata eksponowali skórę na słońce, a także tych, którzy nie dbali o prawidłową ochronę przed promieniowaniem UV. Przebawienia na dłoniach mogą także dotyczyć osób przed 40. życia.
Sprawdź też, skąd biorą się przebarwienia na dłoniach.
Plamy starcze wymagają szczególnej ochrony – są podatne na fotouszkodzenie, a także na rozwój raka skóry, czerniaka. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka typów plam wątrobowych – niektóre osoby o silnych uwarunkowaniach genetycznych stają się posiadaczami takich zmian barwnikowych już w... dzieciństwie i to nawet wówczas, gdy skutecznie chronią skórę przed słońcem.
Plamy starcze na dłoniach - usuwanie
Starcze przebarwienia na dłoniach to dla wielu osób to poważny defekt estetyczny, zwłaszcza jeśli są przy tym posiadaczami jasnej karnacji, na której plamy widać dość wyraźnie W przypadku dużych zmian warto pomyśleć o skorzystaniu z dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej. W celu pozbycia się uporczywych przebarwień na skórze opracowano specjalne zabiegi – plamy starcze na dłoniach również mogą być niwelowane tą drogą.
Sprawdź również maseczkę z kurkumy na przebarwienia skóry, którą zrobisz w domu!
Jak usunąć plamy starcze na dłoniach? Najczęściej przebarwienia likwiduje się za pomocą laseroterapii. Wiązki światła powodują wówczas rozbicie skupisk melaniny – i tym samym rozjaśnienie skóry. Inną metodą jest krioterapia: przy użyciu ciekłego azotu zamraża się zmiany skórne, co prowadzi do zniszczenia komórek barwnikowych. Pomocne są również profesjonalne peelingichemiczne, które rozjaśniają, a nawet całkowicie usuwają plamy wątrobowe dzięki zastosowaniu kwasów mocno złuszczających naskórek – na przykład kwasu kojowego.
Krem na plamy starcze na dłoniach – jaki wybrać?
Dermokosmetyki mogą stanowić dobrą alternatywę dla zabiegów w przypadku osób, u których przebarwienia są jasne i słabo widoczne. Na rynku istnieją specjalne preparaty dedykowane usuwaniu plam wątrobowych. Które z nich są warte uwagi i jakich składników aktywnych powinniśmy w nich poszukiwać?
Sprawdź też maści i kremy na przebarwienia.
Ciekawym wyborem może być np. krem intensywnie wybielający przebarwienia WHITE & BEAUTY od FlosLek. Zawarty w nim kompleks wybielający nie tylko rozjaśnia zmiany, ale również wygładza i pielęgnuje naskórek. Z kolei Ava White Skin, krem rozjaśniający przebarwienia do ciała i rąk idealnie nadaje się do aplikacji konkretnie na dłonie. W przypadku przesuszonej skóry warto także sięgnąć po specjalną emulsję micelarną Dermedic Melumin Depigmenting, która nawilża, a przy tym rozjaśnia koloryt skóry.
Silne działanie odmładzające mają również sera – takie jak wzmacniająco-wygładzający koncentrat z witaminą C Pharmaceris S-Capillix. Płyn zawiera witaminę C, która napina i ujędrnia wrażliwy naskórek. Naturalne oleje – między innymi z karotki i canola - łagodzą podrażnienia i przywracają cerze zdrowy kolor. Dodatkowo preparat ujędrnia skórę, likwidując zmarszczki, oraz rozjaśnia przebarwienia.
W przypadku skóry suchej i bardzo suchej sprawdza się z kolei bogate serum rozświetlające z witaminą C Liq CC Serum Rich 15% Vitamin C Boost. Kosmetyk spowalnia starzenie się skóry i redukuje zaczerwienienia, a zawarta w nim witamina C działa rozjaśniająco na zmiany pigmentacyjne. Skóra wrażliwa doceni zaś ujednolicający krem na przebarwienia SVR Clairial Creme 10, który może być także stosowany po leczeniu dermatologicznym.
Koniecznie sprawdź też nasz ranking kosmetyków na plamy starcze na dłoniach!
Plamy starcze na dłoniach – domowe sposoby
Delikatne i mało widoczne zmiany pigmentacyjne można także spróbować usunąć samodzielnie. Domowe sposoby na plamy starcze na dłoniach to między innymi nacieranie skóry sokiem z cytryny, octem jabłkowym zmieszanym z oliwą z oliwek, sokiem z aloesu, z cebuli czy pastą z chrzanu, a także olejkami aptecznymi. W większości tych substancji znajduje się bowiem witamina C znana ze swoich właściwości rozjaśniających. Popularne są również maseczki do rąk – z miodu i jogurtu naturalnego.
Pomocne są również domowe peelingi złuszczające naskórek – z łupin orzechów, kawy, cukru lub z soli. A co, jeśli plamy nie zniknęły tak szybko, jak oczekiwaliśmy? Można skorzystać doraźnie z korektora do plam pigmentacyjnych: nałożony bezpośrednio na dłonie, wykazuje silne właściwości kryjące i ukrywa różnicę pigmentacji na skórze.
Przebarwienia na dłoniach – czy warto się nimi przejmować?
Plamy pojawiające się na dłoniach przeważnie nie mają podłoża chorobowego i wpływają głównie na nasze samopoczucie. Jeśli przeszkadzają Ci przebarwienia, zacznij działać od razu – skorzystaj z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych lub sięgnij po kosmetyki bogate w witaminę C.
Źródła:
- Engler-Jastrzębska, M., Kamm, A. Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji. [w:] Kosmetologia Estetyczna, 3, nr 8/2019, s.275-284.
- Pokora, L. Wiązki światła laserów i lamp IPL w kosmetologii i medycynie estetycznej. [w:] Medycyna Estetyczna, 4, nr 6/2015, s.565-568.
- Sadowska, A., Kamm, A. Sposoby zapobiegania i niwelowania hiperpigmentacji skóry twarzy w gabinecie kosmetologicznym. Aesthetic Cosmetology & Medicine, 9, nr 4/2020, s. 363-382.