Szczepionka na pneumokoki: 10- czy 13-walentna? Opinia lekarza

20. 5. 2018 · 3 minuty czytania

Od stycznia 2017 szczepienia na pneumokoki stały się obowiązkowe. Czym są bakterie Streptococcus pneumoniae i z jakimi powikłaniami się wiążą? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Szczepionka na pneumokoki: 10- czy 13-walentna? Opinia lekarza

W styczniu 2017 r. do Programu Szczepień Ochronnych (PSO) dodana została obowiązkowa (nieodpłatna) szczepionka na pneumokoki dla wszystkich maluchów urodzonych po 31 grudnia 2016 r. To duża zmiana, ponieważ dotychczas takie szczepienie w formie nieodpłatnej przysługiwało jedynie dzieciom z grup ryzyka – np. tym chorującym na pierwotne lub wtórne zaburzenia odporności. Zobacz, co to są pneumokoki, jakie mamy rodzaje szczepionek na pneumokokom i czy w ogóle potrzebne jest szczepionka przeciw pneumokokom.

Czym są pneumokoki?

Bakterie Streptococcus pneumoniae, dwoinki zapalenia płuc lub po prostu pneumokoki, to bardzo groźne bakterie.

Ważne!
Pneumokoki są przyczyną ciężkich infekcji, szczególnie wśród najmłodszych. Ponad połowa maluchów w żłobkach i przedszkolach może mieć te bakterie w nosie i gardle. Co ciekawe, nie muszą towarzyszyć temu żadne objawy – są to tak zwani nosiciele, którzy stanowią zagrożenie dla osób wrażliwych.
Czym są pneumokoki?

Zastanawiasz się jak dochodzi do zarażenia? Dwoinki zapalenia płuc przenoszą się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub osobą chorą − zjawisko to jest częste właśnie wśród dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli.

Pneumokoki są przyczyną nie tylko często spotykanych stanów zapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok obocznych nosa, ostre zapalenie ucha środkowego), lecz powodują też ciężkie, zagrażające życiu choroby, jak sepsa pneumokokowa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie płuc. Na te najcięższe stany i ich groźne powikłania najbardziej narażeni są najmłodsi, czyli dzieci do 2. roku życia. Na szczęście dostępne są szczepionki na pneumokoki, które skutecznie chronią przed tymi chorobami.

Sprawdź też, z czego wynikają częste infekcje u dzieci.

Sprawdź popularne kategorie

Szczepionka przeciw pneumokokom

Od nadmiaru różnych informacji na temat szczepionek przeciw pneumokokom można dostać zawrotów głowy! W Polsce przeciw pneumokokom dostępne są dwa rodzaje szczepionek − skoniugowane oraz polisacharydowe. Różnią się od siebie zawartością.

Rzadziej stosowane są szczepionki polisacharydowe, w skład których wchodzi sam cukrowy fragment otoczki. Szczepionki skoniugowane natomiast, zawierają polisacharydy otoczkowe połączone z białkiem nośnikowym, dzięki czemu wywołują lepszą odpowiedź i pamięć immunologiczną. Do szczepienia zdrowych dzieci przeznaczone są dwa rodzaje szczepionek skoniugowanych −  10- i 13-walentne.

Sprawdź też witaminy i minerały dla dziecka.

Szczepionka przeciw pneumokokom

Czym różnią się od siebie te szczepionki?

Zastanawiasz się jak wygląda cykl takich szczepień?

 

Sprawdź też akcesoria dziecięce.

Co bardzo ważne, obie szczepionki skoniugowane można bezpiecznie podać dziecku podczas jednej wizyty razem z innymi szczepieniami zgodnie z kalendarzem szczepień ochronnych.

Szczepionka przeciw pneumokokom

Dlaczego warto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom?

Szczepionki przeciwko pneumokokom charakteryzują się dużą skutecznością! Pełen cykl szczepień chroni dziecko przed zagrażającą życiu inwazyjną chorobą pneumokokową, zapaleniem płuc czy zapaleniem ucha środkowego

Co ciekawe, szczepionki skoniugowane na pneumokoki ograniczają również nosicielstwo tych bakterii! Szczepionki chronią przed zakażeniem przez niebezpieczne, lekooporne szczepy dwoinki zapalenia płuc. Szczepienie dzieci chroni pośrednio osoby starsze, które często zarażają się właśnie od nich.

Korzyści, jakie płyną ze szczepienia przeciwko pneumokokom są ogromne, gdyż chronią przed potencjalnie śmiertelnymi skutkami infekcji wywołanej przez te bakterie. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące szczepienia, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który udzieli Ci szczegółowych informacji na ten temat.

Sprawdź też, jak radzić sobie z przeziębieniem niemowlaka.

Zobacz, też opinię lekarza na temat szczepionce przeciwko krztuścowi: Szczepionka na krztusiec − warto czy nie warto? [opinia lekarza].

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice