Tłusty czwartek a dieta. Czyli czy można pozwolić sobie na cheat day?

22. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Cheat day to celowe odstępstwo od diety. Pobudza organizm do spalania tkanki tłuszczowej, ale tyko, jeśli wprowadza się go okresowo, a na co dzień odżywia się zdrowo. Dowiedz się więcej!

Jolanta Chojnowska
Jolanta Chojnowska
Tłusty czwartek a dieta. Czyli czy można pozwolić sobie na cheat day?

Tłusty czwartek to powód do „cheat day” na diecie. A czy możesz pozwolić sobie na swawolę w diecie w ciągu roku? Tak! Dobrze zaplanowany i rozsądny „cheat day” może nawet pomóc Ci w utrzymaniu diety. Zobacz, jak go zaplanować. Sprawdź też, jak poradzić sobie z uczuciem przejedzenia, które może towarzyszyć Ci w Tłusty Czwartek.

Uwaga! Wielkimi krokami zbliża się ogólnopolski doroczny „cheat day”, czyli tłusty czwartek! W tym roku wypada on 28 lutego. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i, wedle tradycji, dozwolone jest wtedy objadanie się. Co więcej, istnieje nawet przesąd, zgodnie z którym w tłusty czwartek musisz zjeść przynajmniej jednego pączka, bo w przeciwnym wypadku nie będzie Ci się wiodło w życiu. Potwierdza to przysłowie „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole.”

pączki udekorowane na tłusty czwartek

Tłusty czwartek a dieta

Czy zdarzyło Ci się kiedyś stosować zdrową dietę przez jakiś czas i przy pierwszym „jedzeniowym grzeszku” rzucić ją w kąt, bo „skoro już zjadłam te lody to i tak nici z diety”? Bardzo często za niepowodzeniem diety stoi właśnie ciągłe odmawianie sobie przyjemności. W końcu Twoja cierpliwość się wyczerpuje i rzucasz się na słodycze i inne niezdrowe przekąski. Dlatego właśnie powstał „cheat day” – dzień odstępstwa od diety, w którym na chwilę zapomina się o zdrowym żywieniu i je się ulubione dania. Dzięki „cheat day”  przestaniesz czuć, że zdrowa dieta Cię w jakikolwiek sposób ogranicza. Ale najlepiej ustalić kilka podstawowych zasad!

Sprawdź też preparaty na odchudzanie.

Zasady „cheat day”:

1. Określona częstotliwość

Ustal, że „cheat day” wypada np. co 2 tygodnie. Przez 13 dni odżywiaj się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia, a 14. dnia zaszalej.

2. Datę ustal z wyprzedzeniem

Nie decyduj z dnia na dzień, że to właśnie dzisiaj nie trzymasz się diety (bo np. zobaczyliśmy w sklepie ulubione czekoladki). Traktuj ten dzień jak święto. Możesz sobie nawet wstępnie zaplanować, co pysznego tego dnia zjesz.

burger z wołowiną a dieta

 

3. Na co dzień odżywiaj się pysznie, ale zdrowo

Staraj się poznawać nowe smaki i przyzwyczajaj się do smaku zdrowej diety.  Z upływem czasu „cheat day” może zmienić się w „cheat meal” (jeden niedozwolony posiłek), bo zmieni się Twoje odczuwanie smaku i nagle tłuste potrawy mogą wydać Ci się za ciężkie, a słodycze zbyt słodkie .

 Sprawdź też produkty wspierające zdrowy styl życia.

Pamiętaj! To, że w tłusty czwartek zjesz pączka czy faworki nie sprawi, że Twoje dotychczasowe osiągnięcia w zdrowym odżywianiu od razu pójdą do kosza. Nie oszukuj się – ciężko wytrwać w swoich postanowieniach, gdy każdy na około przez cały dzień zajada się pączkami. Najważniejsze jest, żeby na co dzień odżywiać się zdrowo, czyli stosować urozmaiconą dietę opartą o duże ilości warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych.

 

    Skutki ekstremalnego odstępstwa od diety

    Inne ludowe powiedzenie mówi: „Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”. Za to Twój układ pokarmowy może nie być taki łaskawy. Najczęstsze objawy przejedzenia to ból brzucha, zgaga, odbijanie, wzdęcia i mdłości. Niekiedy nawet mogą się pojawić wymioty i biegunka. Inne częste objawy to senność, zmęczenie, intensywne pocenie się, a nawet kołatanie serca. Ekstremalne przejedzenie może się skończyć wizytą w szpitalu! Najważniejsze jest, żeby słuchać swojego organizmu już podczas jedzenia. Jeżeli czujesz, że nagle podczas posiłku, Twoje spodnie robią się za ciasne to jest to znak, żeby skończyć jedzenie.

    Sprawdź też, jaki jest skuteczny trening na redukcję wagi.

    ból brzucha przez przejedzenie

     

    Zobacz, też co dzieje się w Twoim brzuchu po przejedzeniu w artykule: Ból brzucha po przejedzeniu. Zobacz, co dzieje się w brzuchu, który jest napchany jedzeniem! 

    Jak poradzić sobie z przejedzeniem?

    Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z przejedzeniem. Jeżeli zaatakujesz swój organizm górą jedzenia, może on sobie nie poradzić ze strawieniem wszystkiego. Często się tak dzieje, kiedy na co dzień odżywiasz się zdrowo i nie jesteś przyzwyczajony do takich ilości tłustego jedzenia. W takim przypadku można zastosować zioła pobudzające wydzielanie soków trawiennych.

    pączki - przykład dekoracji pączków

    Na przejedzenie pomocne mogą się okazać:

    • Korzeń arcydzięgla − pobudza czynności wydzielnicze organizmu i zwiększa wydzielanie soków trawiennych
    • Mniszek lekarski − działa silnie żółciotwórczo oraz żółciopędnie
    • Wyciąg z gorzkiej pomarańczy − wspomaga trawienie, pomaga w przyswajaniu składników pokarmowych
    • Kłącze imbiru − pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, likwiduje wzdęcia
    • Kardamon – poprawia trawienie, likwiduje wzdęcia
    Kardamon malabarski

     

    Wyciągi z tych roślin można znaleźć na przykład w preparacie Bitter Oryginalne Zioła Szwedzkie. Niektóre preparaty w postaci tabletek (np. Verdin complexx lub Ulgix Total 3w1 kapsułki) zawierają wyciąg z liści karczocha, który sprzyja produkcji soków trawiennych. Już w starożytnym Rzymie, Grecji czy Egipcie karczoch był stosowany jako lek na niestrawność i zaburzenia pracy wątroby. Zawarta w karczochu cynaryna pobudza produkcję żółci i obniża stężenie cholesterolu we krwi.

    Czy więc Tłusty Czwartek to powód do „cheat day”? Oczywiście! Najważniejsze jednak to nawet w dniu odstępstwa od normy zachować umiar. Nie bój się, „cheat day” czy „cheat meal”, nie zrujnują Twoich dotychczasowych wysiłków w utrzymaniu diety. Najwyżej dadzą Ci chwilę wytchnienia.  

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Jolanta Chojnowska
      Jolanta Chojnowska
      Jestem dietetykiem po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i współautorką bloga "Easy with food". Moją pasją jest zdrowe odżywianie, a przede wszystkim wymyślanie zdrowszych wersji klasycznych słodyczy i fast foodów. W wolnych chwilach relaksuję się przy malowaniu ścian, odnawianiu starych mebli i innych pracach remontowych.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Jolanta Chojnowska
      Jolanta Chojnowska
      Jestem dietetykiem po Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i współautorką bloga "Easy with food". Moją pasją jest zdrowe odżywianie, a przede wszystkim wymyślanie zdrowszych wersji klasycznych słodyczy i fast foodów. W wolnych...
      Przeczytaj więcej od tego autora