Dieta przy boreliozie – co jeść, a czego unikać?
Borelioza to odkleszczowa choroba, która osłabia organizm i powoduje przewlekły stan zapalny. Dowiedz się, jak za pomocą odpowiedniej diety wesprzeć organizm w walce z chorobą.
Spis treści
W 2022 r. odnotowano w Polsce ponad 17 tysięcy przypadków zachorowania na boreliozę, czyli ogólnoustrojową chorobę zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Borelioza wymaga kompleksowego leczenia, które obejmuje antybiotykoterapię oraz wsparcie żywieniowe. W tym artykule przyjrzymy się diecie przy boreliozie. Co musisz wiedzieć na jej temat? Sprawdź!
Borelioza a dieta – co warto wiedzieć?
Z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków boreliozy – choroby odkleszczowej przenoszonej głównie przez gatunek kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus). W fachowej literaturze schorzenie to opisywane jest jako choroba z Lyme. Boreliozę wywołują bytujące w kleszczach krętki z rodzaju Borrelia, które wnikają do organizmu po jego ukąszeniu wraz ze śliną lub wymiocinami.
Borelioza atakuje cały organizm, a jej charakterystyczne objawy to m.in.:
- Rumień,
- Bóle stawów i mięśni,
- Zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.
Poznaj najczęstsze choroby układu nerwowego.
Najwięcej przypadków boreliozy stwierdza się w okresie między kwietniem a listopadem. Wynika to głównie ze wzrostu temperatur i większej aktywności kleszczy w tym sezonie. Wysoka zapadalność na boreliozę jest efektem zmian klimatycznych, a także rozwoju turystyki i promocji aktywnych form wypoczynku.
Siedliska kleszczy to przede wszystkim obszary trawiaste, lasy liściaste, okolice łąk i parków, dlatego podczas przebywania w tych miejscach zachowaj szczególną ostrożność, a po powrocie do domu, dokładnie obejrzyj całe ciało. Co ważne, w Polsce najwięcej kleszczy zainfekowanych boreliozą występuje w województwie podlaskim, małopolskim i warmińsko-mazurskim. Obecnie trwają pracę nad wprowadzeniem szczepionki na boreliozę, lecz na więcej informacji w tej sprawie musimy jeszcze poczekać.
Dowiedz się, jak chronić się przed kleszczami.
Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o zasadności stosowania diety w przypadku wystąpienia boreliozy. Ma ona za zadanie wesprzeć organizm w walce z chorobą, a także zregenerować go po długotrwałym leczeniu antybiotykami. Nie ma jednej zalecanej diety przy boreliozie. Zwykle dobiera się ją indywidualnie pod określony przypadek z uwzględnieniem rodzaju i długości leczenia oraz indywidualnych preferencji pacjenta.
Jaka dieta przy boreliozie?
Pamiętaj o kilku istotnych zasadach, które mogą wspomóc leczenie boreliozy:
- Spożywaj produkty bogate w antyoksydanty – borelioza wywołuje w organizmie przewlekły stan zapalny. W tym przypadku kluczowe jest spożywanie produktów o właściwościach antyoksydacyjnych, których zadaniem jest zmniejszenie ognisk zapalnych. Są to np. warzywa, owoce, oleje roślinne, niektóre przyprawy,
- Unikaj produktów wspierających rozwój grzybicy – długotrwałe przyjmowanie antybiotyków stwarza podłoże do rozrostu grzybiczego w jelitach, dlatego warto wyeliminować produkty, które również temu sprzyjać. Jest to np. żywność o wysokim stopniu przetworzenia i zawierająca duże ilości cukru.
- Włącz do diety żywność wspomagającą mikrobiotę jelitową – kilkutygodniowa antybiotykoterapia wyniszcza kolonie pożytecznych bakterii jelitowych, dlatego tak ważne jest, aby spożywać produkty, które pomogą ją zregenerować. Są to np. kiszonki czy produkty bogate w błonnik.
Czego nie jeść przy boreliozie?
Osoby chorujące na boreliozę nie powinny spożywać pokarmów, które mogą zaostrzać stan zapalny oraz zaburzać pracę jelit. W związku z tym z diety wyklucz produkty o niskiej wartości odżywczej, bogate w cukry proste i tłuszcze. Niewskazane są też niektóre przyprawy, a także produkty naturalnie bogate w węglowodany proste.
Produkty niewskazane przy boreliozie:
- Ocet,
- Cukier,
- Alkohol,
- Biały ryż,
- Fast-foody,
- Dania instant,
- Sery pleśniowe,
- Przetworzone mięso,
- Miód i słodkie syropy,
- Napoje energetyczne,
- Drobne kasze np. kuskus,
- Słodkie napoje gazowane,
- Gotowe mieszanki przypraw,
- Słodycze i wyroby cukiernicze,
- Pieczywo wasa i wafle ryżowe,
- Dżemy i inne słodkie przetwory,
- Przyprawy typu ketchup, musztarda,
- Wyroby z białej mąki np. pieczywo, makaron,
- Drożdże i wyroby z ich dodatkiem np. piwo, pieczywo,
- Owoce z dużą zawartością węglowodanów prostych np. banany, daktyle, winogrona, owoce z puszki, owoce suszone.
Co można jeść przy boreliozie?
Dieta przy boreliozie powinna bazować na produktach bogatych w związki o właściwościach antyoksydacyjnych, takich jak np. witaminy, składniki mineralne, polifenole czy kwasy tłuszczowe omega-3. Nie może tu też zabraknąć składników odbudowujących mikrobiotę jelitową.
Produkty polecane w diecie przy boreliozie:
- Jajka,
- Kiszonki,
- Kefir, maślanka, jogurt,
- Orzechy, pestki i nasiona,
- Owoce jagodowe i cytrusy,
- Świeże i mrożone warzywa,
- Nasiona roślin strączkowych,
- Oleje roślinne np. oliwa z oliwek, olej lniany,
- Ryby np. łosoś, makrela, sardynka, pstrąg tęczowy,
- Kasze gruboziarniste np. gryczana, pęczak, jaglana,
- Nieprzetworzone i dobrej jakości produkty mięsne np. indyk, kurczak, cielęcina.
Duże znaczenie w żywieniowym wsparciu leczenia boreliozy mają naturalne zioła i przyprawy, takie jak np.:
- Imbir,
- Curry,
- Pieprz,
- Bazylia,
- Oregano,
- Czosnek,
- Goździki,
- Kurkuma,
- Cynamon,
- Rozmaryn,
- Pietruszka,
- Gałka muszkatołowa.
Co pić przy boreliozie?
Rekomendowana ilość płynów na diecie przy boreliozie to około 2 litrów dziennie, czyli tyle samo co w przypadku standardowej diety. Wśród zalecanych napojów należy wyróżnić m.in.:
- Wodę,
- Napoje roślinne,
- Napoje fermentowane,
- Zieloną i białą herbatą,
- Słabą kawę i czarną herbatę.
W leczeniu boreliozy pomocne może być picie ziół. Zawierają one związki o działaniu antyoksydacyjnym, które zmniejszają stany zapalne.
Do szczególnie polecanych ziół na boreliozę należą m.in.:
- Czystek,
- Kolcorośl,
- Tymianek,
- Koci pazur,
- Cryptolepis,
- Traganek błoniasty,
- Tarczyca bajkalska,
- Rdestowiec japoński,
- Brodziuszka wiechowata.
Dieta przy boreliozie − przepis na pieczonego łososia z zieloną fasolką i kaszą jaglaną Ewy Antoniak
Polecane produkty spożywcze w diecie przy boreliozie powinny przede wszystkim wyróżniać się wysokim potencjałem przeciwzapalnym, a także wspierać pracę układu pokarmowego, ze względu na przyjmowanie długotrwałej antybiotykoterapii. Wypróbuj nasz przepis na pieczonego łososia, który łączy w sobie powyższe założenia.
Przepis Ewy Antoniak
Czas przygotowania: 50 minut
Ilość porcji: 2
Składniki:
- 200 g łososia,
- 100 g kaszy jaglanej,
- 200 g zielonej fasolki szparagowej,
- 1/2 limonki,
- Pęczek koperku,
- 180 g jogurtu naturalnego,
- 1/2 ząbka czosnku,
- Przyprawy: pieprz ziołowy, pieprz cytrynowy, kurkuma, sól.
Przygotowanie:
- Filet z łososia przekrój na pół. Skrop sokiem z limonki. Przypraw pieprzem ziołowym, pieprzem cytrynowym i solą. Na wierzch połóż plastry limonki i 2/3 pęczka koperku.
- Utnij 2 większe kawałki papieru do pieczenia, zgnieć w kule i zamocz w wodzie. Nadmiar wody odciśnij. Papier do pieczenia będzie teraz elastyczny i miękki.
- Łososia połóż na papierze i zawiń u góry tak, aby powstała sakiewka. Włóż do naczynia żaroodpornego lub formy, wstaw do nagrzanego do 180 st. C piekarnika i piecz przez 20 min.
- W międzyczasie umyj fasolkę szparagową i odetnij końce. Włóż do garnka i zalej wodą. Jak woda zacznie się gotować, dodaj odrobinę soli. Gotuj do miękkości.
- Kaszę jaglaną przepłucz na sicie gorącą wodą, przełóż do garnka i gotuj według instrukcji na opakowaniu. W trakcie gotowania dodaj 1/2 łyżeczki kurkumy i wymieszaj.
- Jogurt naturalny wymieszaj z przeciśniętą przez praskę 1/2 ząbka czosnku i 1 łyżką posiekanego koperku. Przypraw pieprzem ziołowym.
- Łososia, kaszę jaglaną, fasolkę szparagową wyłóż na talerz i polej sosem jogurtowym.
Smacznego!
Dieta przy boreliozie – podsumowanie
Dieta to ważny element leczenia wielu chorób, w tym boreliozy. W przypadku tego schorzenia kluczowe jest wybieranie produktów, które wspomagają łagodzenie stanu zapalnego organizmu i wpływają na regenerację jelit po długotrwałej farmakoterapii. Z drugiej strony unikaj żywności, która jest przetworzona i cechuje wysoką zawartością składników prozapalnych. Pamiętaj, że każda dieta powinna być komponowana na podstawie indywidualnych potrzeb, dlatego pomocna w tej sytuacji może być konsultacja z dietetykiem klinicznym.
Źródła:
- Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Oceny Technologii Medycznych, Profilaktyka chorób odkleszczowych (borelioza), Raport nr: OT.423.7.2019, Warszawa, maj 2020.
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, Borelioza z Lyme, https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/borelioza-z-lyme, [dostęp 15.01.2024 r.]
- Lonser P. i in., Borelioza w praktyce lekarza POZ, https://www.termedia.pl/Borelioza-w-praktyce-lekarza-POZ,98,51540,0,1.html, [dostęp 15.01.2024 r.]
- Thompson A. i in., A Comprehensive Review of Herbal Supplements Used for Persistent Symptoms Attributed to Lyme Disease, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37101730/, [dostęp 15.01.2024 r.]