Wyciek z ucha − kolor wydzieliny wskaże chorobę

7. 12. 2024 · 4 minuty czytania

Wydzielina w przewodzie słuchowym może wskazywać na poważną chorobę. Co oznacza? Czy kolor i konsystencja wycieku mają znaczenie w procesie diagnostyki? Sprawdź!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Wyciek z ucha − kolor wydzieliny wskaże chorobę

Pojawienie się wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym może wskazywać na chorobę ucha, ale nie tylko. Warto przyjrzeć się, czy wyciek jest ropny, krwisty, śluzowy czy wodnisty, bo jego barwa i konsystencja mogą naprowadzić Cię na prawdopodobną przyczynę. Zobacz, co może oznaczać wyciek z ucha i jak rozpoznać jego przyczynę.

Wyciek z ucha  − co może oznaczać?

Pojawienie się wycieku z ucha, czyli widocznej wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym najczęściej świadczy o stanie zapalnym ucha zewnętrznego lub środkowego i wymaga leczenia.

Jedynie woskowina jest substancją naturalnie wydzielaną w Twoim przewodzie słuchowym i jej pojawienie się nie jest symptomem choroby.  Żółty wyciek z ucha, o lepkiej konsystencji i bez objawów towarzyszących może być właśnie nadmiarem woskowiny.

Sprawdź też, jak odetkać zatkane ucho.

Wyciek z ucha  − co może oznaczać?

Sprawdź popularne kategorie

Wyciek z ucha − przyczyny i kolor wydzieliny

Żeby nieco łatwiej znaleźć przyczynę, warto zwrócić uwagę na wszystkie objawy towarzyszące (np. ból, kłucie), kolor i konsystencję Twojego wycieku z ucha.

Surowicza, niezbyt gęsta wydzielina często pojawia się w początkowej fazie stanów zapalnych. Później zmienia swój charakter na bardziej śluzowy, ropny lub krwisty. Jednak może towarzyszyć także chorobom alergicznym lub schorzeniom, które dotyczą skóry tej okolicy.

Ropny wyciek z ucha typowy jest dla infekcji bakteryjnych, a towarzyszą mu często ból i upośledzenie słuchu.

Czarna wydzielina z ucha może wskazywać na nadprodukcję woskowiny. Ale jeśli jej pojawienie się nie jest jednorazowe i towarzyszy jej uporczywy świąd, warto pomyśleć o grzybicy.

Krew, która wydobywa się z ucha może być efektem urazów, zadrapań czy uszkodzeń przewodu słuchowego lub błony bębenkowej.

Żółtawa, bladożółta czy nawet brązowa wydzielina z ucha może być zwyczajnie wspomnianą wyżej woskowiną, szczególnie gdy wyciekowi nie towarzyszą żadne inne objawy (choć czasem jej nadmiar powoduje zaburzenia słuchu).

 

 

Sprawdź też, jak czyścić uszy.

Wyciek z ucha − przyczyny i kolor wydzieliny

Najczęstsze przyczyny wycieku z ucha to zapalenie ucha zewnętrznego i zapalenie ucha środkowego. Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego o charakterze bakteryjnym pojawia się przykładowo wskutek zażywania kąpieli w zanieczyszczonych wodach czy mikrourazów skóry, np. podczas czyszczenia uszu. Objawia się bólem, obrzękiem, przekrwieniem i zwężeniem przewodu i upośledzeniem słuchu. Wydzielina z ucha, początkowo surowicza i bez zapachu, po kilku dniach staje się ropna i gęsta.

Grzybicze zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego charakteryzuje się intensywnym świądem i stałym uczuciem wilgoci w uchu. Wydzielina jest cuchnąca, a jej barwa zależy od rodzaju grzyba i może być żółta, zielonkawa, biało-szara lub szaro-czarna.

Ostre zapalenie ucha środkowego to infekcja, która (jak sama nazwa wskazuje) dotyczy ucha środkowego, a więc toczy się „po drugiej stronie” błony bębenkowej. Gromadzenie się surowiczej, a następnie ropnej wydzieliny powoduje uczucie pełności w uchu i narastanie silnego, rozpierającego bólu. Towarzyszy temu złe samopoczucie, podwyższenie temperatury i gorszy słuch.

Nacięcie błony bębenkowej lub jej samoistna perforacja prowadzi do wycieku krwisto-ropnej wydzieliny na zewnątrz, a wtedy dolegliwości bólowe zmniejszają się.

Warto wiedzieć
Jeżeli masz do czynienia z nawracającymi wyciekami ropnej, czasem cuchnącej wydzieliny, to może to być przewlekłe zapalenie ucha środkowego − nie lekceważ tego, bo przewlekłe zapalenie prowadzi do uszkodzenia błony bębenkowej i postępującej utraty słuchu.
Wyciek z ucha − przyczyny i kolor wydzieliny

Wyciek z ucha a inne choroby

Pamiętaj, że pojawienie się wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym nie zawsze świadczy o tym, że choroba toczy się w obrębie samych uszu. Tu ponownie przypomnę, żeby zwrócić uwagę, jak wygląda Twój wyciek z ucha. Wodnisty, bezbarwny płyn (a czasem podbarwiony krwią) może świadczyć o uszkodzeniu opon mózgowo-rdzeniowych i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. To groźna sytuacja, w której grozi Ci zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Wyciek z ucha a inne choroby

Krwisty wyciek najczęściej wskazuje na delikatne uszkodzenie skóry przewodu słuchowego lub błony bębenkowej, ale jego obecność może oznaczać również nowotwory lub, przy poważnych urazach czy wypadkach, złamanie kości podstawy czaszki.

W przypadku małych dzieci, krwisty wyciek (a po jakimś czasie ropny, gdy dojdzie do infekcji) jest czasem efektem niezwykłych pomysłów, takich jak wkładanie różnych niewielkich przedmiotów (np. koralik) do ucha.

Wyciek z ucha − co robić?

Na początku warto udać się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Lekarz zbada Twoje ucho otoskopem − oceni przewód słuchowy zewnętrzny i błonę bębenkową. Jeśli Twoje objawy go zaniepokoją, może zlecić leczenie antybiotykiem lub skieruje Cię do laryngologa na dokładniejszą analizę.

Wyciek z ucha − co robić?

Podczas ostrej infekcji i w razie podjęcia prawidłowego leczenia, wyciek z ucha powinien ustąpić po około 4 dniach. Pamiętaj, żeby dodatkowo nie podrażniać chorego ucha: unikaj stosowania słuchawek dokanałowych i zatyczek do uszu, osuszaj uszy po kąpieli, a zamiast patyczków kosmetycznych do ich czyszczenia, użyj lepiej kropel na ból uszu.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice