Wyciek z ucha − kolor wydzieliny wskaże chorobę
Wydzielina w przewodzie słuchowym może wskazywać na poważną chorobę. Co oznacza? Czy kolor i konsystencja wycieku mają znaczenie w procesie diagnostyki? Sprawdź!
Spis treści
Pojawienie się wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym może wskazywać na chorobę ucha, ale nie tylko. Warto przyjrzeć się, czy wyciek jest ropny, krwisty, śluzowy czy wodnisty, bo jego barwa i konsystencja mogą naprowadzić Cię na prawdopodobną przyczynę. Zobacz, co może oznaczać wyciek z ucha i jak rozpoznać jego przyczynę.
Wyciek z ucha − co może oznaczać?
Pojawienie się wycieku z ucha, czyli widocznej wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym najczęściej świadczy o stanie zapalnym ucha zewnętrznego lub środkowego i wymaga leczenia.
Jedynie woskowina jest substancją naturalnie wydzielaną w Twoim przewodzie słuchowym i jej pojawienie się nie jest symptomem choroby. Żółty wyciek z ucha, o lepkiej konsystencji i bez objawów towarzyszących może być właśnie nadmiarem woskowiny.
Sprawdź też, jak odetkać zatkane ucho.
Sprawdź popularne kategorie
Wyciek z ucha − przyczyny i kolor wydzieliny
Żeby nieco łatwiej znaleźć przyczynę, warto zwrócić uwagę na wszystkie objawy towarzyszące (np. ból, kłucie), kolor i konsystencję Twojego wycieku z ucha.
Surowicza, niezbyt gęsta wydzielina często pojawia się w początkowej fazie stanów zapalnych. Później zmienia swój charakter na bardziej śluzowy, ropny lub krwisty. Jednak może towarzyszyć także chorobom alergicznym lub schorzeniom, które dotyczą skóry tej okolicy.
Ropny wyciek z ucha typowy jest dla infekcji bakteryjnych, a towarzyszą mu często ból i upośledzenie słuchu.
Czarna wydzielina z ucha może wskazywać na nadprodukcję woskowiny. Ale jeśli jej pojawienie się nie jest jednorazowe i towarzyszy jej uporczywy świąd, warto pomyśleć o grzybicy.
Krew, która wydobywa się z ucha może być efektem urazów, zadrapań czy uszkodzeń przewodu słuchowego lub błony bębenkowej.
Żółtawa, bladożółta czy nawet brązowa wydzielina z ucha może być zwyczajnie wspomnianą wyżej woskowiną, szczególnie gdy wyciekowi nie towarzyszą żadne inne objawy (choć czasem jej nadmiar powoduje zaburzenia słuchu).
Sprawdź też, jak czyścić uszy.
Najczęstsze przyczyny wycieku z ucha to zapalenie ucha zewnętrznego i zapalenie ucha środkowego. Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego o charakterze bakteryjnym pojawia się przykładowo wskutek zażywania kąpieli w zanieczyszczonych wodach czy mikrourazów skóry, np. podczas czyszczenia uszu. Objawia się bólem, obrzękiem, przekrwieniem i zwężeniem przewodu i upośledzeniem słuchu. Wydzielina z ucha, początkowo surowicza i bez zapachu, po kilku dniach staje się ropna i gęsta.
Grzybicze zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego charakteryzuje się intensywnym świądem i stałym uczuciem wilgoci w uchu. Wydzielina jest cuchnąca, a jej barwa zależy od rodzaju grzyba i może być żółta, zielonkawa, biało-szara lub szaro-czarna.
Ostre zapalenie ucha środkowego to infekcja, która (jak sama nazwa wskazuje) dotyczy ucha środkowego, a więc toczy się „po drugiej stronie” błony bębenkowej. Gromadzenie się surowiczej, a następnie ropnej wydzieliny powoduje uczucie pełności w uchu i narastanie silnego, rozpierającego bólu. Towarzyszy temu złe samopoczucie, podwyższenie temperatury i gorszy słuch.
Nacięcie błony bębenkowej lub jej samoistna perforacja prowadzi do wycieku krwisto-ropnej wydzieliny na zewnątrz, a wtedy dolegliwości bólowe zmniejszają się.
Sprawdź też, jak rozpoznać i leczyć zapalenie uszu.
Wyciek z ucha a inne choroby
Pamiętaj, że pojawienie się wydzieliny w przewodzie słuchowym zewnętrznym nie zawsze świadczy o tym, że choroba toczy się w obrębie samych uszu. Tu ponownie przypomnę, żeby zwrócić uwagę, jak wygląda Twój wyciek z ucha. Wodnisty, bezbarwny płyn (a czasem podbarwiony krwią) może świadczyć o uszkodzeniu opon mózgowo-rdzeniowych i wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego. To groźna sytuacja, w której grozi Ci zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Krwisty wyciek najczęściej wskazuje na delikatne uszkodzenie skóry przewodu słuchowego lub błony bębenkowej, ale jego obecność może oznaczać również nowotwory lub, przy poważnych urazach czy wypadkach, złamanie kości podstawy czaszki.
W przypadku małych dzieci, krwisty wyciek (a po jakimś czasie ropny, gdy dojdzie do infekcji) jest czasem efektem niezwykłych pomysłów, takich jak wkładanie różnych niewielkich przedmiotów (np. koralik) do ucha.
Wyciek z ucha − co robić?
Na początku warto udać się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Lekarz zbada Twoje ucho otoskopem − oceni przewód słuchowy zewnętrzny i błonę bębenkową. Jeśli Twoje objawy go zaniepokoją, może zlecić leczenie antybiotykiem lub skieruje Cię do laryngologa na dokładniejszą analizę.
Podczas ostrej infekcji i w razie podjęcia prawidłowego leczenia, wyciek z ucha powinien ustąpić po około 4 dniach. Pamiętaj, żeby dodatkowo nie podrażniać chorego ucha: unikaj stosowania słuchawek dokanałowych i zatyczek do uszu, osuszaj uszy po kąpieli, a zamiast patyczków kosmetycznych do ich czyszczenia, użyj lepiej kropel na ból uszu.