Zasinienie skóry − czy to problem z krążeniem?

29. 5. 2020 · 3 minuty czytania

Co może wpływać na zasinianie skóry? Jakie są najczęstsze przyczyny sinicy centralnej lub obwodowej? Kiedy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza? Sprawdź nasze porady!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Zasinienie skóry − czy to problem z krążeniem?

Sina skóra na ciele to inaczej cyjanoza czy też sinica. Nie jest chorobą, lecz objawem, który może pojawić się w przebiegu różnych chorób. Najczęściej zdarza się w przebiegu chorób serca i płuc. Ze względu na mechanizm jej powstawania wyróżniamy sinicę centralną i obwodową.

Zasinienie skóry − przyczyny

1. Sinica centralna

Sinica centralna jest spowodowana zmniejszeniem ilości utlenowanej hemoglobiny, czyli specjalnego składnika krwi, przenoszącego tlen. To doprowadza do niedotlenienia tkanek. Jest dość charakterystyczna − daje objaw sinych ust, bo jest najlepiej widoczna w dobrze ukrwionych miejscach, takich jak: nos, błona śluzowa jamy ustnej i wargi.

Najczęstszymi przyczynami sinicy centralnej jest:

  • choroby płuc (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwory płuc i inne prowadzące do niewydolności oddechowej)
  • niektóre wady serca w wyniku których dochodzi do przecieku żylno-tętniczego, czyli mieszania się krwi natlenowanej z odtlenowanej,
  • spadek ciśnienia parcjalnego tlenu we wdychanym powietrzu, np. w czasie przebywania na dużych wysokościach.

Sprawdź też objawy niewydolności serca.

Zasinienie skóry

2. Zatrucie

Zasinienie skóry może również pojawić się w przebiegu zatrucia, w wyniku którego dochodzi do powstania nieprawidłowej hemoglobiny.

Jest to:

  • methemoglobina – nieprawidłowa hemoglobina uniemożliwiająca łączenie się z tlenem, powstaje w wyniku choroby nazywanej methemoglobulinemią. W zależności od stopnia nasilenia może występować bezobjawowo (u zdrowego człowieka frakcja methemoglobiny wynosi 1 − 2%) lub przy stężeniach powyżej 30% zagrażać życiu.
  • sulfhemoglobina – powstaje w wyniku przedawkowania leków, takich jak sulfonamidy, azotany. Siarka w wyniku reakcji z hemoglobiną powoduje nieodwracalną zdolność hemoglobiny do wiązania się z tlenem.
  • karboksyhemoglobina – jest to hemoglobina związana z tlenkiem węgla. Czad (tlenek węgla) zwanym cichym zabójcą, ponieważ jest najczęstszą przyczyną zatruć ma aż 200-krotnie większą siłę wiązania się z hemoglobiną niż tlen, dlatego tak szybko, już 20% wysycenie powoduje niedotlenienie, a 60% wysycenie może doprowadzić do zgonu.

Sprawdź też, o czym świadczy niska hemoglobina.

3. Sinica obwodowa

Jest objawem nadmiernego odtlenowania hemoglobiny w tkankach obwodowych. Jak ją rozpoznać? Zauważysz siną skórę na ciele, która wpada w odcień szaroniebieski. Widoczna jest ona na skórze obwodowych części ciała: palce dłoni i stóp, małżowiny ustne, czerwień wargowa i nos.

Najczęstsze przyczyny to:

  • hipotermia, czyli znaczne wychłodzenie ciała, rozpoczyna się, gdy temperatura ciała zmierzona na błonie bębenkowej lub w 1/3 dolnej przełyku spada poniżej 35 stopni C
  • zmniejszenie objętości wyrzutowej serca (wstrząs kardiogenny, przewlekła niewydolność serca)
  • miażdżyca
  • zator tętniczy
  • angiopatia cukrzycowa
  • zaburzenia naczynioruchowe (np. objaw Raynauda)
  • upośledzenie odpływu krwi żylnej w wyniku zakrzepicy, zapalenia żył
  • zwiększenie lepkości krwi w przebiegu czerwienicy prawdziwej, krioglobulinemii

Sprawdź też, co to jest saturacja krwi.

sina skóra

4. Sinica rzekoma

Jest rzadką postacią sinicy, która jest związana z obecnością nieprawidłowego barwnika w skórze. Mogą to być metale ciężkie, takie jak srebro i złoto i niektóre leki, np. chlorpromazyna, amiodaron. Charakterystyczne dla tego rodzaju sinicy jest to, że znika pod wpływem uciśnięcia skóry palcem.

 

Zasinienie skóry − poważny objaw

Każde sine zabarwienie skóry powinno być potraktowane poważnie − jego przyczyną mogą być ciężkie schorzenia. Podstawowym postępowaniem u chorego z sinicą jest leczenie choroby podstawowej, czyli przyczyny powstania tego objawu. Zarówno ostra i przewlekła postać sinicy wymaga monitorowania i leczenia.

Żeby uchronić się przed ryzykiem rozwoju sinicy wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, dbaj o dostęp do świeżego powietrza, pamiętaj o zachowaniu regularnej aktywności fizycznej. Staraj się rzucić palenie, systematycznie przyjmuj zalecane leki, a także regularnie stawiaj się kontrole do lekarza.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice