Zerwany biceps a jego nadwyrężenie. Jaka jest różnica?
Czym różni się zerwany biceps od nadwyrężonego bicepsu? Jakie są najczęstsze przyczyny kontuzji? Jakie objawy są charakterystyczna dla urazu? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Zerwany biceps może pojawić się zarówno u osób, które trenują, jak i u tych, którzy unikają ćwiczeń. Często możesz mieć też do czynienia z przeciążeniem bicepsa. Zobacz, co może spowodować kontuzje bicepsa, a także jak leczyć go w razie zerwania.
Biceps − budowa
Biceps składa się z 2 głów: długiej i krótkiej. Przyczep głowy długiej przebiega przez obrąbek stawowy i łączy się z guzkiem nadpanewkowym łopatki. Natomiast przyczep głowy krótkiej rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki. Obydwie głowy zbiegają się w jeden brzusiec, gdzie łączy się on z kością promieniową.
Budowa i umiejscowienie bicepsa umożliwia mu wykonywanie wielu ruchów związanych ze stawem ramiennym i łokciowym. Mięsień dwugłowy ramienia pomaga zginać staw ramienny, odwodzić go przywodzić czy odwracać do wewnątrz. W stawie łokciowym natomiast wykonuje zgięcie przedramienia i jego odwracanie.
Sprawdź też, jakie są objawy naderwanego mięśnia łydki.
Zerwanie bicepsa i inne kontuzje − przyczyny
Schorzenia związane z mięśniem dwugłowym ramienia wynikają w dużej mierze z jego umiejscowienia i tego, że spełnia bardzo dużo funkcji w Twoim organizmie.
Kontuzje bicepsa są zazwyczaj bolesne − ból często występuje w brzuścu mięśniowym, gdzie pojawia się skurcz. Najczęściej problemy z bicepsem odczuwalne są w okolicach przyczepu, a więc tam gdzie łączy się on z kością. W większości przypadków oznacza to ból w barku, który przypomina kłucie. Z tego też powodu często dochodzi do nieprawidłowego rozpoznania urazu i mylony jest on np. z bólem mięśnia piersiowego mniejszego.
Problemy z bicepsem mogą być też spowodowane np. wadami postawy. Dlaczego? Mięsień ten z jednej strony przyczepia się do łopatki. Taka budowa anatomiczna może skutkować zbyt dużym zaangażowaniem i przeciążeniem bicepsa, choćby na skutek tzw. „zaokrąglonych pleców”.
Inną przyczyną bólu mięśnia dwugłowego ramienia są zmiany zwyrodnieniowe przyczepów. Dochodzi do nich dość często u osób starszych, u palaczy lub u osób trenująco intensywnie sporty siłowe.
Sprawdź też maści i preparaty na ból mięśni oraz stawów.
Zerwany biceps a nadwyrężony biceps − różnica
Jednak kiedy masz do czynienia z przeciążeniem mięśnia dwugłowego ramienia, a kiedy z jego zerwaniem? Według fizjoterapeuty Michała Roczka, główna różnica polega na tym, że nadwyrężenie (naderwanie lub naciągnięcie) charakteryzuje się zaburzeniem w obrębie samego mięśnia, bez przerwania ciągłości jego struktury. Zerwanie z kolei następuje wtedy, kiedy do przerwania ciągłości jego struktury mięśnia.
Nadwyrężony biceps − objawy
Nadwyrężeniu ulega najczęściej głowa długa bicepsa. Objawami, które możesz wtedy odczuwać są bolesność w okolicy barku lub łokcia. Odczuwalne może być też zwiększone napięcie mięśnia.
Do tego urazu dochodzi najczęściej przy przeciążeniach treningowych, nieprawidłowej technice ćwiczeń lub niewystarczającej stabilizacji stawu barkowego. W tych przypadkach biceps przejmuje pracę innych mięśni, co może doprowadzić do jego przeciążenia. Ćwiczeniami, które prowadzą do tego urazu są np. wyciskanie na ławeczce lub wykonywanie pompek na poręczach.
Sprawdź też, jak działa maść rozgrzewająca.
W przypadku przeciążeń bicepsa, w pierwszej kolejności zaleca się odpoczynek od ćwiczeń czy innych czynności, które powodują ból. Warto następnie wybrać się do fizjoterapeuty, który za pomocą różnych testów zdiagnozuje przyczynę bolesności. Leczenie najczęściej sprowadza się do terapii manualnej. Ma ona na celu przywrócenie elastyczności i długości tkanek miękkich. Przy dochodzeniu do sprawności rehabilitant przygotowuje Cię do wzmocnienia siły mięśniowej zarówno bicepsa, jak i innych rotatorów stawu ramiennego. Zapewni to prawidłowy rozkład sił w obrębie barku i pomoże uniknąć kontuzji w przyszłości. Całym procesem rekonwalescencji powinien kierować fizjoterapeuta lub ortopeda.
Zerwanie bicepsa − objawy
Jak wspomniałem wcześniej, zerwanie bicepsa polega na przerwaniu ciągłości struktury mięśnia. Bardzo często dochodzi do niego na skutek zapalenia bicepsa lub jego podwichnięcia. Wtedy ścięgno mięśnia dwugłowego osłabia się.
Zdaniem ortopedy Jakuba Szmyda, zerwanie mięśnia dwugłowego ramienia występuje najczęściej u mężczyzn uprawiających sporty siłowe, którzy trenują na wspomaganiu farmakologicznym. Problem ten dotyczy też często osób starszych. W obydwu przypadkach, przyczyną urazu jest osłabiona struktura ścięgien. U osób młodszych do urazu dochodzi zazwyczaj w miejscu przyczepu dystalnego (przy stawie łokciowym), natomiast u osób starszych, zerwaniu zwykle ulega przyczep proksymalny (przy stawie ramiennym).
Przyczyną bezpośrednią urazu jest nagłe napięcie mięśnia, czego następstwem może być zerwany biceps. Objawy, które możesz zaobserwować, to przede wszystkim nagłe uwypuklenie brzuśca mięśniowego. Przy zerwaniu przyczepu proksymalnego, do uwypuklenia dochodzi przy stawie łokciowym, natomiast przerwanie przyczepu dystalnego powoduje „ściągnięcie” mięśnia ku górze. Dodatkowo, może towarzyszyć Ci ostry ból i uczucie rozrywania. Dla pewnej diagnozy i potwierdzenia uszkodzenia, zaleca się badanie rezonansem magnetycznym.
Sprawdź też, jak zregenerować naciągnięty mięsień.
Zerwany biceps − operować czy nie?
Sposób leczenia zerwanego mięśnia dwugłowego ramienia jest zależny od wielu czynników. Istotny jest m.in. wiek pacjenta, miejsce uszkodzenia, wykonywany zawód i styl życia. U osób aktywnych zaleca się leczenie chirurgiczne, które polega na zespoleniu mięśnia. Umożliwi to późniejsze uzyskanie jego pełnej długości i siły.
Dla osób starszych lub nie uprawiających sportu, wystarczającym sposobem leczenia może okazać się odpoczynek i zabiegi rehabilitacyjne. Kluczowa dla zastosowania właściwej drogi rekonwalescencji będzie wcześniejsza interwencja ortopedy.
Jeśli odczuwasz dyskomfort w rejonie barku, w pierwszej kolejności warto zadbać o zbicie stanu zapalnego. W tym celu przydatne mogą się okazać kompresy chłodzące, takie jak Hot Cold Therapy Dr. Max. Dobrze w tej roli sprawdzą się również kremy, np. Maść Końska Chłodząca.
Dysfunkcje związane z bicepsem są dość uciążliwe i nieprzyjemnie dają o sobie znać. Mięsień dwugłowy ramienia pełni wiele funkcji w pracy ręki, dlatego lepiej nie ignorować jakichkolwiek problemów z nią związanych. Najlepszym wyborem będzie wizyta u fizjoterapeuty. Za pomocą dotyku lub innych testów sprawdzi gdzie leży przyczyna bólu, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania.