Ziarniak grzybiasty − objawy skórne chłoniaka

28. 2. 2020 · 3 minuty czytania

Czym jest ziarniak grzybiasty? Jak przebiega? Jakie są charakterystyczne objawy? Kto jest na niego szczególnie narażony? Na czym polega diagnostyka? Jak przebiega leczenie?

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Ziarniak grzybiasty − objawy skórne chłoniaka

Ziarniniak grzybiasty (łac. mycosis fungoides − MF) to najczęściej występujący chłoniak, który rozwija się w obrębie skóry. Objawy ziarniniaka grzybiastego są mało specyficzne, a sama choroba ma wieloletni, przewlekły przebieg. Bywa, że pacjent przez wiele miesięcy lub nawet lat ma na skórze swędzące, rumieniowe plamy z towarzyszącym nasilonym złuszczaniem naskórka. Zobacz, jak przebiega choroba i skąd się bierze.

Mycosis fungoides − co to jest?

Mycosis fungoides, czyli ziarniniak grzybiasty, to najczęściej występujący chłoniak skóry. Należy on do grupy pierwotnych skórnych chłoniaków T-komórkowych (ang. cutaneous T-cell lymphomas − CTCL). Określenie chłoniak pierwotny skóry oznacza, że nieprawidłowe komórki wywodzą się ze skóry i pierwotnie nie zajmują one węzłów chłonnych, szpiku kostnego, ani narządów wewnętrznych.

Sprawdź też, jak przebiega zapalenie mieszków włosowych.

ziarniak grzybiasty

 

Mycosis fungoides − grupa ryzyka

Ziarniniak grzybiasty to choroba diagnozowana najczęściej u osób dorosłych po 40. roku życia, natomiast szczyt zachorowań  przypada na wiek między 50. a 60. rokiem życia. Na ziarniniaka grzybiastego mogą chorować zarówno mężczyźni jak i kobiety. Panowie jednak chorują nawet 2 razy częściej.

Ziarniak grzybiasty − stadia choroby

Cechą charakterystyczną tego pierwotnego chłoniaka skóry jest przewlekły charakter choroby i jej postępujący, powolny przebieg.

Wyróżnia się następujące okresy ziarniniaka grzybiastego:

  • stadium wstępne (rumieniowe)
  • stadium naciekowe
  • stadium guzowate

Mimo, że ziarniniak grzybiasty należy do chorób nowotworowych, jego złośliwość jest niska, a chorzy żyją z tą chorobą nawet 25 lat.

Sprawdź też przyczyny łuszczenia się skóry.

Ziarniniak grzybiasty − objawy

Jak rozpoznać, że to ziarniak grzybiasty? Objawy są bardzo zróżnicowane i różnią się w zależności od okresu choroby.

We wstępnym stadium choroby objawy mogą być mało charakterystyczne i dawać niewielkie dolegliwości. Na skórze pojawiają się wtedy fioletowe plamy o różnym kształcie, które są dość dobrze odgraniczone od zdrowej skóry. Możesz też zauważyć wtedy wzmożone złuszczanie naskórka. Cechą charakterystyczną, choć nie występującą we wszystkich przypadkach jest świąd skóry. Nasilenie świądu może być różne − część pacjentów odczuwa go jedynie w niewielkim stopniu, u innych natomiast stwierdza się świąd skóry o dużej intensywności.

ziarniak grzybiasty na twarzy

 

Kolejne stadium choroby to okres naciekowy, w którym objawy ziarniniaka grzybiastego są już bardziej charakterystyczne. Na skórze dominują naciekowe, uniesione ponad poziom skóry ogniska o intensywnej fioletowoczerwonej lub czerwonobrązowej barwie. Ogniska te mają tendencję do powiększania się ku obwodowi, często towarzyszy im świąd. Skóra objęta zmianami w przebiegu ziarniniaka grzybiastego może być pozbawiona włosów ze względu na zajęcie przez proces chorobowy mieszków włosowych.

W ostatnim stadium choroby, czyli w okresie guzowatym na skórze tworzą się guzy, których wzrost jest dość szybki. Guzy mają podobną do ognisk z fazy naciekowej czerwonobrązową barwę i tworzą się zarówno w ich obrębie, jak również w skórze zdrowej. W tym stadium choroby często dochodzi do uogólnienia się chłoniaka i zajęcia zarówno szpiku kostnego, węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych.

Co ważne, stadia choroby mogą się na siebie nakładać  i nie wszystkie fazy choroby rozwijają się u każdego pacjenta z tym rozpoznaniem.

Sprawdź też leki i maści dermatologiczne.

Mycosis fungoides − inne postaci choroby

Poza opisanymi trzema charakterystycznymi okresami choroby, ziarniniak grzybiasty może mieć też inne postaci, jak na przykład erytrodermicza postać Mycosis fungoides z zajęciem ponad 90% powierzchni skóry, czy postać mieszkowa przebiegająca z tworzeniem się licznych ognisk łysienia wskutek zajęcia mieszków włosowych.

Czy możliwe jest wyleczenie ziarniniaka grzybiastego? Mimo wielu metod leczenia tej choroby, ziarniniak grzybiasty jest nadal nieuleczalny. Sposób leczenia zależy ściśle od zaawansowania choroby w momencie postawienia diagnozy.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice