Słabe krążenie - przyczyny i objawy

11. 8. 2021 · 8 minut czytania

Zimne dłonie i stopy to najczęstsze, ale niejedyne przyczyny słabego krążenia. By walczyć z tą dolegliwością, koniecznie trzeba poznać jej przyczynę!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Słabe krążenie - przyczyny i objawy

Bardzo często odczuwasz zimno, a wśród rodziny zyskałeś miano zmarzlaka? Zimne stopy i dłonie mogą być nie tylko reakcją ciała na jesienną pogodę, ale także objawem choroby. Przyczyną chłodnych kończyn jest często słabe krążenie krwi. Sprawdź, co oznaczają zimne dłonie i czy występują u Ciebie inne objawy, które mogą sugerować, że warto odwiedzić lekarza.

Słabe krążenie – przyczyny

Farmaceutka Irmina Turek wprowadza do tematu:

„Przyczyny słabego krążenia mogą być różne. Odpowiednie ukrwienie organizmu polega na rozprowadzeniu po całym ciele krwi za pomocą układu naczyń krwionośnych. Jest to możliwe, jeśli spełnionych zostanie kilka warunków:

  • krew jest wyrzucana do naczyń z odpowiednim ciśnieniem,
  • struktura naczyń jest prawidłowa (jest zachowana fizjologiczna szerokość poszczególnych naczyń)
  • oraz częstość i objętość wyrzutów krwi jest optymalna.

Dlatego też do problemów z niedokrwieniem może dochodzić, jeśli przepływ przez tętnice jest utrudniony. Zwykle problemy w drożności tętnic wynikają z narastania w ich świetle blaszki miażdżycowej w przebiegu miażdżycy. Inne przyczyny problemów naczyniowych mogą wynikać z nadciśnienia tętniczego, zmian cukrzycowych, zaburzeń związanych z poziomem cholesterolu czy też otyłości. Dodatkowo predysponowani do tego typu problemów są palacze i osoby starsze”.

przyczyny słabego krążenia

Sprawdź popularne kategorie

Słabe krążenie krwi – objawy

Zimne dłonie i stopy to nie tylko fizjologiczna reakcja ciała na niską temperaturę. Bywa, że niektórzy ludzie borykają się z uczuciem zimna przez wiele lat.

Przyczyną zimnych dłoni i stóp mogą być:

 

Bywa też, że zimne dłonie i stopy są objawem niepokojących zmian w układzie krążenia. Mogą sugerować niewydolność serca, anemię z niedoboru żelaza, niskie ciśnienie lub miażdżycę. Uczucie zimna w dłoniach i stopach to jeden z najbardziej oczywistych objawów słabego krążenia. Im dalej od serca, tym trudniej jest ciału utrzymać optymalną temperaturę 36,6oC.

W zdrowym ciele sprawna cyrkulacja krwi zapewnia utrzymanie temperatury na względnie stałym poziomie. W przypadku gdy krew nie dociera już tak sprawnie tam, gdzie powinna (z powodu osłabionej pracy serca lub obecności złogów cholesterolowych w tętnicach), dłonie i stopy stale marzną, ponieważ są najsłabiej ukrwionymi organami.

Pamiętaj, że zimne dłonie i stopy są nie tylko przyczyną codziennego dyskomfortu, ale mogą być też zapowiedzią, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Komórkom zaczyna brakować tlenu i składników odżywczych, a są one niezbędne do właściwego funkcjonowania ciała. Jeżeli się nie leczysz, z czasem może dojść u Ciebie do poważnego niedotlenienia kończyn, uszkodzenia tkanek i miejscowej martwicy.

objawy słabego krążenia krwi

Słabe krążenie krwi w nogach - objawy

Irmina Turek kontynuuje:

„Objawy problemów z krążeniem w nogach mogą być różne w zależności od stopnia niedokrwienia tkanek. Jednym z symptomów niedokrwienia jest np. chromanie przestankowe. Polega on na bólu łydek, który narasta podczas wysiłku czy chodzenia, a ustępuje, kiedy kończyna odpoczywa. W zależności od tego, na jakiej wysokości następuje zwężenie naczynia, objaw może obejmować większy obszar niż tylko samą łydkę.

Ze względu na stopień problemów z krążeniem objawy ze strony kończyn dolnych mogą pojawiać się ciągle lub tylkopodczas intensywnego wysiłku. Wtedy to podejmujące wysiłek mięśnie dopominają się tlenu i optymalnego odżywienia. Jeśli krążenie jest słabe, może pojawiać się ból kończyn nawet w sytuacjach, kiedy nie są dodatkowo eksploatowane wysiłkiem fizycznym.

W zaawansowanych przypadkach niedokrwienia kończyn dolnych może dochodzić do powstawania trudno gojących się ran i owrzodzeń. Przeważnie rany te są bardzo bolesne (mogą być mniej odczuwalne w przebiegu cukrzycy). Dodatkowo takie rany mają dużą tendencję do nadkażenia się i łapania infekcji.

Inne objawy słabego ukrwienia nóg to drętwienia kończyn, skurcze mięśni czy oziębienie tkanek. Często zmiany miażdżycowe mogą objawiać się w innych miejscach. Możesz wówczas odczuwać bóle w klatce piersiowej (zwiastujące chorobę wieńcową), zawroty głowy, szumy uszne czy problemy z nerkami.

Dolegliwości związane z niedokrwieniem kończyn będą różnić się od tych związanych z niewydolnością żylną. W przypadku tej przypadłości ból zwykle pojawia się w sytuacjach długiego stania lub siedzenia i przeważnie na skutek aktywności fizycznej”.

słabe krążenie krwi w nogach

Pozostałe objawy słabego krążenia

Zimne dłonie i stopy to nie jedyne dolegliwości, które sugerują słabe krążenie krwi. Objawów może być więcej – czasami bywają naprawdę niepozorne. Zobacz, na co zwrócić uwagę i kiedy powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Słabe krążenie krwi objawia się też poprzez:

1. Mrowienie i drętwienie kończyn, które można pomylić z niedoborem pierwiastków lub witamin. Mogą dokuczać Ci kilkuminutowe zaburzenia czucia i bolesne skurcze mięśni. Skóra bez odpowiedniej ilości krwi i tlenu przybiera nienaturalny, wręcz niezdrowy wygląd. Jest cienka i sucha, a palce u rąk i nóg wyglądają na posiniaczone.

2. Owrzodzenia i trudno gojące się rany, które występują zazwyczaj w okolicy stóp. Początkowo na stopach pojawiają się czerwone plamy, które z czasem się powiększają i pogłębiają, tworząc rany.

3. Wypadanie włosów i łamliwe paznokcie – co wynika z niedoboru składników odżywczych.

4. Nieustanne uczucie zmęczenia. Niekiedy może Ci brakować tchu i możesz mieć problem z wychodzeniem po schodach. To skutek dostarczania zbyt małej ilości energii do pracujących mięśni.

5. Bóle i zawroty głowy oraz obniżona koncentracja. Słabe krążenie wpływa negatywnie na pracę mózgu.

6. Podatność na infekcje z powodu wolniejszego ruchu przeciwciał w organizmie.

7. Brak apetytu, który wynika ze złego krążenia krwi przez wątrobę.

8. Niski popęd płciowy – słabe krążenie krwi ma również negatywny wpływ na narządy rozrodcze.

słabe krążenie krwi

Słabe krążenie - co robić?

Zimne stopy lub dłonie nie muszą być od razu objawem poważnej choroby. Może to być wynik noszenia zbyt ciasnego paska czy skarpet lub rękawiczek, które ograniczają przepływ krwi. Brak ruchu lub pozostawanie przez dłuższy czas w jednej pozycji także powoduje ochłodzenie i mrowienie kończyn.

W przypadku gdy te objawy powtarzają się lub nasilają i nie jesteś w stanie samodzielnie określić ich przyczyny, zgłoś się do lekarza. Takie dolegliwości mogą świadczyć o miażdżycy – przewlekłym procesie zapalnym, który polega na odkładaniu się złogów cholesterolu w tętnicach.

Choroby układu krążenia dotykają coraz więcej osób w Europie i Ameryce. Zdobyły już miano chorób cywilizacyjnych, bo wynikają z życia w pośpiechu, małej aktywności ruchowej, niezdrowej diety czy skażonego środowiska.

Pamiętaj, że niektóre choroby są uwarunkowane genetycznie albo pojawiają się z wiekiem. Niestety na większość dolegliwości pracujemy sami, dlatego tak ważny jest zdrowy styl życia i okresowe badania lekarskie.

Irmina Turek, farmaceutka:
Aby w domowy sposób polepszyć słabe krążenie, możesz brać prysznic, polewając się naprzemiennie gorącą i zimną wodą. Innym sposobem, który sprawdza się w poprawie krążenia w drobnych naczyniach, jest zażywanie preparatów na bazie miłorzębu. Dobry efekt mogą przynieść też masaże słabo ukrwionych kończyn za pomocą rozgrzewających olejków.

Badania przy słabym krążeniu

Jak poprawić krążenie w nogach? Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć krążenie, to na początku niezbędna będzie diagnoza problemu. Gdy dostrzegasz u siebie objawy niedokrwienia kończyn dolnych lub inne symptomy mogące sugerować problemy z krążeniem, skonsultuj się z lekarzem. Odpowiednia diagnostyka pomoże poznać przyczynę dolegliwości.

W przypadku problemu z ukrwieniem nóg lekarz zwykle ocenia wizualny wygląd kończyn oraz wyczuwalne na nich tętno. Dodatkowo może wykonać badanie osłuchowe naczyń, aby sprawdzić, czy da się usłyszeć szmery lub nieprawidłowości w przepływie krwi przez naczynia.

badania przy słabym krążeniu

Zwykle zaleca się również wizytę u kardiologa oraz wykonanie szeregu badań, aby sprawdzić, jakie jest ciśnienie krwi, poziom lipidów, glukozy czy przepływy w naczyniach (badanie dopplerowskie). Innymi wykorzystywanymi testami są test wysiłkowy na bieżni, angiografia tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego czy badania z użyciem promieni rentgenowskich.

Leczenie słabego krążenia

Dokładne leczenie problemów ze słabym krążeniem zależy od zdiagnozowanej  przyczyny i tego, jaki rejon ciała ma problemy z ukrwieniem i jakie wynikają z tego objawy.

Ważne!
Jeśli przyczyna leży w rozwijającej się chorobie miażdżycowej, leczenie należy podjąć niezwłocznie, aby obniżyć maksymalnie prawdopodobieństwo udaru czy zawału. Epizody te są ściśle związane z miażdżycą i mogą być tragiczne w skutkach oraz mieć bardzo gwałtowny przebieg.

Terapia niedokrwienia kończyn dolnych składa się z leczenia farmakologicznego i odpowiednio dobranej aktywności fizycznej. Powszechnie stosowany jest trening marszowy. Pozwala zmniejszyć objawy i zwiększyć wydolność fizyczną u chorych. Trening ten polega na regularnych marszach o rosnącej intensywności. Zwykle odpowiednie treningi prowadzi się przez okres około 3 miesięcy, a następnie chory ma samodzielnie wdrażać odpowiednie rodzaje aktywności w codziennym życiu. Dobrze sprawdzają się codzienne spacery lub serie ćwiczeń na nogi.

leczenie słabego krążenia krwi

Oprócz ćwiczeń stosować można odpowiednio dobrane przez lekarza leki. W hipercholesterolemii zalecane są substancje z grupy statyn. Działają korzystnie na stężenie lipidów we krwi i hamują dalszy przyrost blaszki miażdżycowej, a tym samym zmniejszają problemy z przepływem krwi. U osób z ryzykiem wystąpienia zawałów czy udarów zaleca się leki przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy w niskich dawkach).

Przy współistniejącej chorobie niedokrwiennej serca lub nadciśnieniu tętniczym mogą być stosowane również odpowiednie leki nasercowe. W zaburzeniach krążenia wykorzystuje się preparaty z pentoksyfiliną, która to zmniejsza zdolność erytrocytów do adhezji i agregacji, dodatkowo podnosząc ich elastyczność. Dzięki temu łatwiej przepływają one nawet przez drobne naczynia i lepiej dotleniają tkanki.

W niektórych przypadkach zmiany w naczyniach kończyn mogą wymagać specjalistycznego leczenia zabiegowego. Tego typu zabiegi łączą się z poszerzaniem konkretnych miejsc w naczyniach za pomocą wprowadzanych do naczyń cewników i stabilizacji ich naczyń odpowiednimi stentami. W niektórych przypadkach chory może wymagać zabiegów chirurgii naczyniowej i tworzenia nowych połączeń naczyniowych, tak aby przywrócić prawidłowe ukrwienie tkanek.

jak poprawić krążenie krwi

Odpowiednio dobrane leczenie i zmiana stylu życia może skutecznie zahamować procesy miażdżycowe, a tym samym postęp zaburzeń ukrwienia. Jednak powstałe już zmiany nie zawsze da się całkowicie cofnąć. Można natomiast zmniejszyć nasilenie objawów i spowolnić rozwój kolejnych zmian w naczyniach.

Odpowiednia terapia i zalecenia są również bardzo ważne u osób po zabiegach naczyniowych. Tylko konsekwentne dbanie o siebie pozwoli na to, żeby w poszerzonych czy nowo połączonych naczyniach nie powstały nowe zmiany.

W zależności od przyczyny lekarz w czasie konsultacji może zalecić Ci, byś przyjmował żelazo w tabletkach, leki na cholesterol czy krople nasercowe.

Podsumujmy: jak poprawić krążenie krwi?

Jak wynika z artykułu, odpowiedź na pytanie, jak poprawić krążenie, nie jest prosta. Odpowiednie krążenie to kwestia bardzo ważna dla życia i zdrowia, może warunkować rozwój lub brak rozwoju przyszłych chorób. Ze swojej strony zadbaj o właściwą dietę i odpowiednią ilość ruchu. Jednak problemy z naczyniami należy zawsze konsultować ze specjalistą.

Źródła:

  1. Martinez-Zapata MJ, Vernooij RWM, Simancas-Racines D, Uriona Tuma SM, Stein AT, Moreno Carriles RMM, Vargas E, Bonfill Cosp X. Phlebotonics for venous insufficiency. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020.
  2. Galler C., Choroby serca i układu krążenia, Opieka farmaceutyczna, MedPharm Polska. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice