Jak poprawić krążenie krwi w nogach? Skuteczne domowe sposoby
Jak poprawić krążenie krwi w nogach? Sprawdź opisane w naszym artykule domowe sposoby!
Spis treści
Opuchlizna, pękające naczynka krwionośne czy uczucie drętwienia w kończynach – to objawy wskazujące na problemy z przepływem krwi w organizmie. Co zrobić, by je zminimalizować? Poznaj domowe sposoby na poprawę krążenia.
Nie wiesz, jak poprawić krążenie? Zacznij od diety!
Z czego powinno składać się codzienne menu, dzięki któremu poprawisz krążenie? Poniżej znajdziesz przykładowe substancje i produkty warte uwzględnienia w jadłospisie.
Witamina C
Uczestniczy w wielu procesach biochemicznych, a w kwestiach związanych z krążeniem odpowiada za uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenie krzepnięcia krwi. Warto pamiętać, że organizm człowieka jednorazowo metabolizuje do 100 mg kwasu askorbinowego, stąd też należy stopniowo dawkować produkty zawierające ten składnik. Witamina C znajduje się m.in. w: cytrynach, pomarańczach, natce pietruszki, jabłkach, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce.
Zioła i przyprawy
Wśród polecanych ziół warto wskazać arnikę, głóg lub pokrzywę. Krążenie krwi pobudzają również pieprz, papryczki chilli, imbir. Dodatkowo w jadłospisie nie powinno zabraknąć czosnku. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów, a dodatkowo uelastycznia ściany naczyń krwionośnych
Kwasy Omega-3
Nie wiesz, jak poprawić krążenie krwi? Przygotowując dania, pamiętaj o dodatku nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają poziom złego cholesterolu, chronią przed powstawaniem zakrzepów oraz zatorów. Kwasy Omega-3 występują w rybach morskich (m.in. w halibucie, łososiu, makreli, sardynkach, dorszu), a także w orzechach włoskich i oleju lnianym.
Błonnik
Składnik redukuje stężenie cholesterolu i zmniejsza wchłanianie się tłuszczów. Regularne spożywanie dań z błonnikiem sprzyja walce z nadwagą i otyłością, co zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Źródłem błonnika są m.in. płatki owsiane, pieczywo razowe, kasze, brązowy ryż.
Terapia uciskowa – czym jest i w jaki sposób może Ci pomóc?
Domowe sposoby na poprawę krążenia w nogach obejmują też noszenie podkolanówek uciskowych. Wykorzystuje się w nich mechanizm kompresjoterapii polegający na regulowanym ucisku żył. Pozwala to na zwiększenie przepływu krwi i redukuje ryzyko pojawienia się zakrzepicy. Aby wyroby medyczne, podkolanówki i rajstopy uciskowe, spełniały swoją funkcję, muszą być indywidualnie dopasowane. Najlepiej, aby pomiary wykonała osoba przeszkolona w tym zakresie.
W zależności od potrzeb dostępne są różne wyroby medyczne, np. do leczenia owrzodzeń, obrzęków pourazowych czy zapobiegające puchnięciu nóg. Do noszenia na co dzień poleca się podkolanówki Jobst Opaque CCL1 składające się z kompozycji miękkich włókien. Do ciekawych opcji zaliczają się również modele przeznaczone dla osób lubiących podróżować, np. podkolanówki Jobst Travel CCL1. Nie brakuje też propozycji dla amatorów sportu – dobrym wyborem są m.in. podkolanówki Jobst Sport. Zainteresowaniem cieszą się również specjalne podkolanówki dla mężczyzn, np. Jobst For Men Explore, podkolanówki CCL1.
Artykuły uciskowe należy zakładać rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Wynika to z faktu, że na początku dnia nogi są najmniej opuchnięte. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby po ubraniu podkolanówek wygładzić na nich wszystkie nierówności. Pomarszczony materiał może przyczynić się do powstania nieprzyjemnych dolegliwości, np. w postaci bólu lub obrzęku. Trzeba też zwrócić uwagę, by górny pasek pończoch był zlokalizowany poniżej zgięcia w stawie kolanowym.
Hydroterapia – dlaczego warto ją stosować?
Zastanawiasz się, co jeszcze może Ci pomóc? Nie wiesz, jak poprawić krążenie w nogach? Do polecanych metod zalicza się hydroterapia, czyli zabieg z wykorzystaniem wody w różnych postaciach. Do skutecznych sposobów na stymulowanie układu krążeniowego należy naprzemienne polewanie kończyn ciepłą i zimną wodą. Dzięki temu naczynia krwionośne zaczynają się zwężać, a następnie rozszerzać. To poprawia przepływ krwi, a dodatkowo oczyszcza żyły ze złogów. Kuracja powinna trwać do 5 minut. Pamiętaj, by stopniowo regulować temperaturę natrysku.
Sprawdź, jak działa naprzemienny prysznic!
Poznaj ćwiczenia na poprawę krążenia!
Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Jak poprawić krążenia w nogach? Ćwiczenia nie muszą być wymagające. Poleca się krótkie spacery lub proste treningi w domu. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia wystarczy 150 minut umiarkowanej aktywności w ciągu tygodnia, by poprawić funkcjonowanie organizmu. Regularna gimnastyka stabilizuje ciśnienie krwi, reguluje poziom trójglicerydów, a także zmniejsza tętno spoczynkowe. Wysiłek pozwala ponadto na zrzucenie nadprogramowych kilogramów.
Sprawdź, co oznacza niskie ciśnienie krwi u seniora.
Żeby trenować w mieszkaniu, nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem. Wystarczy mata i wygodny strój. Do polecanych aktywności zaliczają się m.in.
- przysiady,
- nożyce pionowe i poziome,
- bieg w miejscu,
- krążenie nogami w pozycji leżącej.
Doskonale sprawdza się też naprzemienne stawanie na palcach i piętach. Intensywność treningów powinna być dostosowana do indywidualnych predyspozycji. Najlepiej skonsultować się w tym celu z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Sprawdź inne domowe sposoby na poprawę krążenia w nogach
Istnieje jeszcze wiele innych metod pozwalających na uniknięcie niewydolności żylnej. Jak poprawić krążenie krwi w nogach? Poniżej lista praktycznych wskazówek:
- Podczas siedzenia nie zakładaj nogi na nogę – w ten sposób zwiększysz przepływ krwi w organizmie,
- Ogranicz wizyty w saunie i gorące kąpiele – wysoka temperatura (powyżej 25 st. C) powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych.
- Staraj się używać jak najmniej soli – nadmiar tego składnika prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego oraz powoduje, że naczynia krwionośne się zwężają.
- Nie pal papierosów – związki chemiczne znajdujące się w dymie tytoniowym wywołują skurcze naczyń wieńcowych i podwyższają ciśnienie tętnicze.
Sprawdź, jak rozpoznać nadmiar soli w organizmie.
Jak poprawić krążenie krwi? Podsumowanie
Nieprawidłowe krążenie krwi w organizmie świadczy o problemach układu sercowo-naczyniowego. Jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, zgłoś się na konsultacje do lekarza. Oprócz zbilansowanej diety i zmiany nawyków żywieniowych specjalista może zalecić Ci noszenie podkolanówek uciskowych. Wprowadzając zmiany w życiu, pamiętaj o systematyczności. Zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna nie tylko poprawią Twoje samopoczucie, ale również zmniejszą ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.