Alkohol a karmienie piersią: czy mama karmiąca może pozwolić sobie na lampkę wina?

18. 10. 2021 · 7 minut czytania

Czy karmiąca mama może pozwolić sobie na lampkę wina? Kiedy można pić alkohol, a kiedy należy go unikać? Sprawdź nasze zdanie na ten temat!

Irmina Turek
Irmina Turek
Alkohol a karmienie piersią: czy mama karmiąca może pozwolić sobie na lampkę wina?

Zastanawiasz się nad zależnością: alkohol a karmienie piersią – czy substancja wnika do mleka matki? Alkohol etylowy łatwo przenika do mleka i wraz z pokarmem trafia do dziecka, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć. Aby napić się alkoholu, nie narażając pociechy, możesz zastosować parę różnych sposobów. 

Czy alkohol przenika do mleka matki?

Alkohol podczas karmienia piersią to zapewne bolączka niejednej mamy. Otóż karmienie piersią i alkohol to nie najlepsze połączenie. Alkohol zawarty w piwie, winie, czy nawet lekkich drinkach bardzo łatwo przenika do mleka matki. Dlatego też ze względu na szkodliwe oddziaływanie alkoholu na dziecko odradza się spożywanie go mamom karmiącym.

Dodatkowo konsumowanie alkoholu przez kobietę karmiącą może nadmiernie osłabić laktacje. Wynika to z niekorzystnego wpływu alkoholu na jeden z odruchów, który kontroluje prawidłowy jej przebieg. Przeczytaj więcej na temat diety po porodzie.

alkohol a karmienie piersią

Mechanizm, o którym mowa to odruch oksytocynowy. Monitoruje wypływanie pokarmu z piersi i polega na uwalnianiu z tylnego płata przysadki mózgowej oksytocyny, która wraz z krwią dociera do gruczołu piersiowego i powoduje obkurczanie odpowiednich komórek i wypływanie pokarmu. Cały ten mechanizm uruchamia się na skutek bodźców takich jak ssanie piersi przez dziecko, widoku dziecka czy jego płaczu. Poprawne działanie odruchu często zależy również od poziomu stresu u matki karmiącej. 

 

Po jakim czasie od wypicia alkoholu można karmić piersią?

Jeśli już karmiąca mama wypiła troszkę alkoholu, powinna wstrzymać się od przystawiania dziecka do pokarmu do momentu, aż alkohol zostanie zmetabolizowany. W zależności od indywidualnego tempa metabolizmu oraz ilości wypitego alkoholu czas, w którym nie należy karmić, może być różny. Przy niewielkiej ilości alkoholu jest to przeważnie okres od 2 do 3 godzin. 

Wino a karmienie piersią, czy to będzie problem? Jeśli chcesz napić się piwa lub wina, najlepiej zrobić to zaraz po karmieniu dziecka. Wypicie niewielkiej ilości alkoholu (około 10 g czystego alkoholu etylowego), czyli szklanki piwa czy kieliszka wina powinno wtedy udać się, bez wpływu na karmienie. Alkohol rzeczywiście bardzo szybko dostaje się do pokarmu, pytanie jednak, czy pożywienie od razu trafia do dziecka? 

karmienie piersią i alkohol

Po ilu godzinach po wypiciu piwa można karmić piersią? Ogólne dane mówią o tym, że alkohol po około 15 minutach od wypicia osiąga maksymalne stężenie w surowicy matki. Następnie do godziny czasu od spożycia osiąga najwyższe nasycenie w pokarmie i utrzymuje się w nim przez okres ok. 2 godzin. Po tym czasie gęstość alkoholu w surowicy matki zmniejsza się i alkohol „wraca” z pokarmu do krwi mamy, z którą przedostaje się do wątroby i ulega metabolizmowi. Dlatego, jeśli cały schemat przebiega w trakcie przerwy w karmieniu, a wypita ilość alkoholu jest niewielka, w praktyce może być to wykonalne. 

Kategorycznie natomiast zabroniony jest alkohol podczas karmienia czy tuż przed nim. Kiedy w głowie pojawia się myśl, że to tylko lampka wina, a karmienie piersią jeszcze przed Tobą, nie ulegaj! Jeżeli obawiasz się o to, czy aby na pewno alkoholu nie ma już w pokarmie, możesz ominąć karmienie i podać dziecku odciągnięty, przygotowany wcześniej pokarm. W ten sposób wydłużasz czas pomiędzy wypiciem alkoholu a przystawieniem dziecka do piersi.

karmienie piersią a alkohol

Co w sytuacji, gdy nie wiesz, czy możesz już karmić?

Jeśli nie chcesz martwić się o to, czy na pewno możesz już karmić, podaj dziecku odciągnięte mleko. Odciąganie pokarmu przydaje się w wielu często nieoczekiwanych sytuacjach i warto z niego korzystać. W celu jego wykonania sięgnij po laktator elektryczny lub manualny. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do odciągania dokładnie umyć ręce. Poziom bakterii w odciąganym mleku będzie bezpośrednio przekładał się na jego trwałość i potencjalną długość przechowywania. Przeczytaj, jak poprawnie odciągać mleko laktatorem.

Istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc z wydajną laktacją, w momencie kiedy chcesz odciągnąć pokarm na inną okazję bądź gdy potrzeba go na bieżąco. Pozytywnie na laktację szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka wpływa bezpośredni kontakt i dotyk. Ponadto korzystnie oddziałuje także odpowiedni masaż piersi, dobranie właściwego lejka do odciągania laktatorem i delikatne przyłożenie go do piersi oraz dbanie o nawodnienie. 

Dodatkowo w razie problemów z laktacją można spróbować sięgnąć po dostępne w aptekach suplementy i leki na laktację. Farmaceutyki o działaniu mlekopędnym dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza. Bez recepty kupić można produkty o ziołowym składzie. Dowiedz się, jak pobudzić laktację.

lampka wina a karmienie piersią

Jakie preparaty mogą stosować kobiety karmiące piersią?

Jeśli chodzi o preparaty, jakie można stosować w trakcie karmienia piersią to tak naprawdę zaleca się przyjmowanie takich samych zestawów witaminowych jak w 3 trymestrze ciąży. Są one zbilansowane pod kątem odpowiedniej zawartości witaminy D, kwasów omega, jodu oraz i innych niezbędnych dla dziecka i matki składników. 

Dodatkowo warto sprawdzić poziom żelaza w organizmie i w razie potrzeby zadbać o jego uzupełnienie. Ponadto, jeżeli dieta jest uboga w wapń, można również rozważyć dodatkową suplementację tego składnika. Na niską podaż wapnia w diecie szczególnie narażone są kobiety, które eliminują białka mleka krowiego z codziennych posiłków. Taka sytuacja występuje szczególnie w sytuacji, kiedy maluszek jest na nie uczulony. 

alkohol karmienie piersią

Alkohol a karmienie piersią – które sposoby Ci na to pozwolą?

Oczywiście istnieje szereg metod i zabiegów, które pozwolą Ci napić się alkoholu i być w stanie nakarmić dziecko. Nie będziesz już stawała przed wyborem: karmienie piersią a alkohol. Jednym z nich jest wcześniejsze odciąganie pokarmu i jego odpowiednie przechowywanie. 

Inną metodę stanowi tymczasowe skorzystanie z mleka modyfikowanego dla dzieci. Należy odpowiednio dobrać rodzaj mleka do wieku dziecka i jego ewentualnych alergii. Dostępne jest mleko modyfikowane w formie proszku do sporządzenia roztworu z wodą lub w formie gotowych buteleczek z roztworem. Sprawdź, co warto wiedzieć o mleku modyfikowanym.

Dylemat: picie alkoholu a karmienie piersią pojawia się często w sytuacji, gdy spożyłaś jego niewielką ilość oraz zachowałaś zalecany odstęp czasu, jednak ciągle męczy Cię niepokój, czy już możesz karmić. Jest na to wyjście!

Istnieją testy pozwalające wykryć alkohol w mleku. Taki miernik zmienia w określony sposób barwę, jeśli w mleku matki znajduje się jeszcze alkohol. Wykonuje się go, nanosząc krople pokarmu na odpowiedni element testu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz dodatkowo upewnić się przed karmieniem, czy pokarm jest już wolny od alkoholu. 

wino a karmienie piersią

Czy karmiąc piersią, możesz sięgnąć po piwo bezalkoholowe?

Zastanawiasz się, czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol? Karmienie piersią powstrzymuje Cię przed aktywnym uczestniczeniem w spotkaniu znajomych przy piwie, a może po prostu masz na nie ochotę? Bez obaw, możesz sięgnąć po piwo bezalkoholowe.

Jednak dobrze jest zrobić to niedługo po poprzednim karmieniu tak jak w przypadku trunków z alkoholem. Wynika to z faktu, że często piwa alkoholowe nie są całkiem pozbawione procentów, a po prostu mają ich bardzo mało. W ten sposób dasz organizmowi czas na zmetabolizowanie nawet niewielkich ilości etanolu, jakie mogą dostać się do organizmu po piwie bezalkoholowym. 

Trunek ten polecany jest często matkom, które mają problem ze zbyt słabą laktacją. Wiele pań chwali sobie piwo bezalkoholowe jako pomoc w problemach laktacyjnych. Jednak z medycznego punktu widzenia lepiej sięgnąć po preparaty dla kobiet karmiących piersią zawierające sług jęczmienny niż po piwo bezalkoholowe. Bardzo ważnym czynnikiem w trakcie laktacji jest prawidłowe nawodnienie matki karmiącej. Bez dużej ilości wypijanych płynów optymalna laktacja może być trudna. Sprawdź, jak poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym.

picie alkoholu a karmienie piersią

Jakie konsekwencje dla dziecka niesie alkohol w mleku matki?

Konsekwencje karmienia dziecka po wypiciu alkoholu zależą przede wszystkim od ilości konsumowanej substancji, odstępu od spożycia alkoholu i karmienia oraz od tego, jak często takie sytuacje mają miejsce. Alkohol bardzo łatwo przedostaje się do pokarmu, a tym samym dociera do karmionego piersią maluszka. W efekcie tego dziecko staje się senne, apatyczne, często wykazuje niechęć do ssania piersi i przerywa karmienie. Są to bezpośrednie objawy przedostania się alkoholu do organizmu dziecka.

Jeśli natomiast matka karmiąca spożywa regularnie duże ilości alkoholu, u noworodka mogą pojawić się zarówno zaburzenia rozwoju psychomotorycznego, jak i zaburzenia wzrostu.

Źródła:

  1. Eidelman A.L., Schanler R.J. i wsp., AAP, Section on Breastfeeding. Breastfeeding and the use of human milk, Pediatrics, 2012
  2. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce, 2012.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora