Astygmatyzm − leczenie laserowe może wyeliminować wadę

13. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Jeśli widzisz niewyraźnie bez względu na to, z jakiej odległości obserwujesz dany obiekt, być może cierpisz na astygmatyzm. Na czym polega wada i czy można ją usunąć laserem? Sprawdź!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Astygmatyzm − leczenie laserowe może wyeliminować wadę

Jeśli  widzisz nieostry i zamazany obraz, bez względu na odległość od obiektu, być może cierpisz na astygmatyzm. Leczenie opiera się na wyrównywaniu wady okularami lub noszeniu soczewek kontaktowych, ale gdy to nie spełnia Twoich oczekiwań i chcesz na dobre pożegnać swój astygmatyzm, laser może być rozwiązaniem dla Ciebie. Astygmatyzm – leczenie laserowe może być rozwiązaniem!

Astygmatyzm − co to takiego?

Układ optyczny miarowego oka skupia równoległą wiązkę promieni świetlnych na siatkówce (czyli części oka, która odbiera bodźce wzrokowe). Gdy tak się nie dzieje, to jest to wada refrakcji: krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm.

Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność, to sytuacja, gdy obserwowany przez Ciebie punkt, tworzy na Twojej siatkówce obraz niepunktowy.

Oko z astygmatyzmem będzie więc widzieć nieostry, rozmazany obraz  z każdej odległości. Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa krzywizna rogówki (czyli zewnętrznej, przeźroczystej warstwy oka). Schorzenie występuje często, ale u wielu ludzi jest bardzo łagodne i ledwie zauważalne. Większy astygmatyzm może jednak sprawiać duży dyskomfort.

Sprawdź też, co powoduje zapalenie spojówek.

Astygmatyzm u dorosłego człowieka

 

Astygmatyzm − leczenie

Najpowszechniejszą formą korygowania wad refrakcji są okulary. Do korekcji niezborności używa się szkieł cylindrycznych, które posiadają cylindryczną krzywiznę łamiącą. Coraz większą popularnością cieszą się także soczewki kontaktowe.

Soczewka dla oka z astygmatyzmem różni się od zwykłych soczewek sferycznych, które korygują nad- lub krótkowzroczność. Jej kształt umożliwia różne załamywanie promieni świetlnych, żeby skompensować nieregularną krzywiznę rogówki. Takie szkła kontaktowe to soczewki toryczne i umożliwiają one jednoczasową korekcję krótko- lub nadwzroczności i astygmatyzmu. 

Sprawdź też żele i maści do oczu.

astygmatyzm leczenie

 

Zwróć uwagę, że noszenie okularów, czy soczewek kontaktowych nie leczy astygmatyzmu, a jedynie czasowo go wyrównuje. A więc jak leczyć astygmatyzm, żeby się go pozbyć? W krajach rozwiniętych powszechne są zabiegi chirurgiczne korygujące wady refrakcji. Ich działanie opiera się głównie na zmianie mocy łamiącej rogówki, za pomocą lasera.

Astygmatyzm − leczenie laserowe

Metody laserowej eliminacji astygmatyzmu to fotokeratektomia refrakcyjna (PRK), LASEK i LASIK.  Oparte są na fotoablacji (czyli zniszczeniu) części zrębu rogówki.

W najczęściej stosowanej procedurze LASIK, najpierw odcinany jest cieniutki płatek rogówki. Na odsłonięte miejsce działa precyzyjny laser, który koryguje i modeluje kształt rogówki. Potem odcięty płatek powraca na swoje miejsce, w miejsce loży po fotoablacji. Dzięki temu, że płatek spełnia rolę swoistego opatrunku, zaraz po zabiegu oko zaczyna się goić i szybko wraca do formy.

Każda taka operacja, jest oczywiście poprzedzona dokładną analizą krzywizny rogówki pacjenta i obliczeniem parametrów zabiegu. Obecnie istnieje wiele udoskonalonych i stale rozwijanych metod laserowej korekcji wzroku (np. femtoLASIK, iLASIK i inne).

Sprawdź też, czym jest zespół suchego oka.

astygmatyzm leczenie laserowe

Metoda LASIK − powikłania

Laserowe leczenie wad wzroku jest uważane za zabieg bardzo skuteczny i bezpieczny. Pamiętaj jednak, że każdy, nawet najmniejszy, zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Niepożądane efekty laserowej korekcji wzroku metodą LASIK obejmują między innymi:

  • objawy zespołu suchego oka
  • łzawienie oczu
  • niewielkie, czasowe zaburzenia widzenia (np. wahania ostrości czy problemy z ostrością wzroku po zmierzchu, efekt halo − obecność rozmazanej poświaty wokół źródła światła)
  • powikłania infekcyjne i nieinfekcyjne stany zapalne
  • przesunięcie płatka (co może spowodować sfałdowania w części optycznej rogówki), wrastanie nabłonka rogówki w przestrzeń pod płatkiem

Większość powikłań to łagodne dolegliwości, które zwykle ustępują w ciągu paru dni lub tygodni po operacji. Poważne komplikacje w postaci pogorszenia lub utraty wzroku zdarzają się bardzo rzadko.

Sprawdź też, jak poprawić wzrok za pomocą diety.

astygmatyzm po leczeniu laserowym

Leczenie astygmatyzmu laserem − przeciwwskazania

Pamiętaj, że nie dla każdej osoby, która cierpi na astygmatyzm, leczenie laserowe będzie właściwe. Przeciwwskazaniem są np. zespół suchego oka, opryszczkowe zapalenie rogówki czy inne infekcje. Także nadciśnienie oczne i jaskra pierwotna otwartego kąta mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu.

Choroby ogólne, które mogą stanowić przeszkodę to: cukrzyca, zakażenie HIV, choroby tkanki łącznej np. toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów. Zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ograniczenie stanowi także wiek − wada wzroku musi być ustabilizowana, a więc u dzieci nie korzysta się z laserowego leczenia astygmatyzmu. Istotne są również inne kwestie indywidualne, np. nasilenie Twojego astygmatyzmu i innych, towarzyszących wad wzroku. Jeśli jednak Twoje okulary przestały Ci się podobać i masz dosyć soczewek kontaktowych, udaj się do okulisty i porozmawiaj o potencjalnych „za i przeciw” dla laserowej operacji na astygmatyzm.

Leczenie zabiegowe cieszy się dużą skutecznością i na wiele lat może wyeliminować lub zredukować Twoje problemy ze wzrokiem. Ale pamiętaj, że nie możesz mieć pewności, czy wraz z wiekiem okulary ponownie nie zawitają na Twoim nosie.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice