Starczowzroczność, czyli co to jest presbiopia?

20. 11. 2019 · 4 minuty czytania

Starczowzroczność to pogorszenie widzenia postępujące wraz z wiekiem. Na czym polega zjawisko? W jaki sposób korygować wzrok? Szczegóły poznasz w naszym artykule!

Irmina Turek
Irmina Turek
Starczowzroczność, czyli co to jest presbiopia?

Starczowzroczność to schorzenie, które pojawia się u człowieka wraz z upływem czasu. Presbiopia, czyli osłabienie wzroku z wiekiem, to naturalny proces, który jest efektem zmniejszania się elastyczności soczewki. Zobacz, jak radzić sobie ze starczowzrocznością i jak można ją skorygować?

Starowzroczność − co to takiego?

Starowzroczność, czy też presbiopia, to nic innego jak pogarszanie się wzroku w raz z wiekiem. Upływ czasu ma wpływ, na jakość i sprawność oka. To właśnie procesy starzenia się soczewki powodują pogorszenie się wzroku wraz z wiekiem.

Po 45. roku życia wzrok stopniowo się osłabia, a obraz zaczyna się rozmywać. Paradoksalnie napisy i treści widziane z większej odległości są dużo łatwiejsze do odczytania niż te widziane z bliska. Odpowiedzialna za to jest presbiopia, która stopniowo osłabia bliskie widzenie.

W oku znajduje się układ optyczny, który łamie wiązki światła i ogniskuje je na siatkówce. Cały układ optyczny oka składa się z rogówki, soczewki, cieczy wodnistej i ciała szklistego. Z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki, a tym samym jej zdolność do akomodacji. Akomodacja to właśnie zdolność dostosowania i zmiany kształtu soczewki w oku w ten sposób, żeby tak samo dobrze oglądać przedmioty znajdujące się blisko, jak i te daleko. Ze spadkiem elastyczności soczewki, ostrość widzenia z bliska spada, po 60. roku życia oko praktycznie przestaje akomodować, a soczewka ulega całkowitemu stwardnieniu.

Sprawdź też, czym jest zespół suchego oka.

starczowzroczność

 

Problemem przy starczowzroczności jest oddalający się z czasem tzw. punkt bliży wzrokowej. Punkt ten oznacza najbliższy punkt, jaki oko jest w stanie ostro widzieć, właśnie dzięki akomodacji. U młodego człowieka, odległość ta wynosi zwykle około 10 cm od oka, a wraz z wiekiem zwiększa się. Powoduje to problemy z wyostrzaniem obrazu obiektów obserwowanych z bliska. Zwykle zamiany te uwidaczniają się podczas czytania.

 

Starczowzroczność − leczenie

Co robić, kiedy dopadnie Cię starczowzroczność? Korekcja polega na dobraniu odpowiednich okularów lub soczewek. Pogorszenie widzenia z bliska korygują soczewki lub okulary skupiające, oznaczane znakiem plus (+). U osób starszych często pojawia się potrzeba używania okularów do czynności takich jak czytanie czy szycie. Osoby, które wcześniej cierpiały na krótkowzroczność odczuwają osłabienie akomodacji później niż osoby mające nadwzroczność. Dlatego też moc stosowanych przez nich okularów do czytania jest mniejsza niż moc okularów do pracy z bliska osób z nadwzrocznością.

Sprawdź też, na czym polega badanie dna oka.

starczowzroczność leczenie

 

Żeby zastąpić osłabioną zdolność akomodacji oka, używać można okularów ze szkłami dwuogniskowymi, w których część szkła jest przeznaczona do patrzenia w dal, a część do obserwowania tego, co jest blisko. Obie części oddzielone są linią, nazywaną strefą martwą, która utrudnia obserwowanie obszarów występujących w pośredniej odległości, dobra korekta widzenia zachowana jest tylko dla bliży i dla dali.

Do korekcji starczowzroczności zastosować można również soczewki lub szkła progresywne. Ich zdecydowaną zaletą jest fakt, że nie posiadają martwej strefy. W szkłach do okularów zachowany jest podział na dwie części do bliży i do dali, ale nie ma wyraźnej oddzielającej linii. Soczewka skonstruowana jest w ten sposób ze na zewnątrz występuje obszar polepszający widzenie dalsze, a w środku −  ta do obiektów bliskich i w pośredniej odległości.

Sprawdź też, co jeść, aby mieć zdrowe oczy.

starczowzroczność korekcja

Starczowzroczność − korekcja laserowa

W leczeniu starczowzroczności zastosować można również korektę laserową. W zależności od ogólnego stanu zdrowia i współistniejących chorób, lekarz może zaproponować laserową korektę wzroku. Podczas zabiegu odparowuje się laserem niedużą warstwę rogówki tak, żeby zmienić jej kształt. W efekcie, dochodzi do zmiany zdolności skupiania światła.

Umożliwia to nie tylko korektę presbiopii, ale również wcześniej istniejącej krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu. Jednym z warunków przystąpienia do operacji jest ustabilizowanie się wady i jej niezmienność przez okres 2 lat.

starczowzroczność korekcja laserowa

Starczowzroczność − zapobieganie?

Czy istnieje jakaś skuteczna metoda uchronienia się przed starczowzrocznością? Niestety, metody zapobiegania starczowzroczności, czyli osłabienia akomodacji związanej z wiekiem, jeszcze nie odkryto. Wyraźne widzenie z bliska umożliwiają odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe, albo zabiegi korekcyjne. A czy istnieją domowe sposoby na starczowzroczność? Leczenie naturalne niestety również nie zdaje egzaminu.

Zobacz, jak dbać o oczy w okresie grzewczym: 10 sposobów, jak dbać o oczy w okresie grzewczym.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora