Bladość skóry − co może oznaczać?

22. 4. 2020 · 3 minuty czytania

Twoja skóra jest blada? Może to być spowodowane różnymi czynnikami, jak obniżone parametry czerwonych krwinek czy niedobór składników odżywczych. Sprawdź więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Bladość skóry − co może oznaczać?

Bladość skóry to objaw niespecyficzny, który nie zawsze musi oznaczać chorobę. Czasem skóra może być po prostu naturalnie blada. Niestety, bladość skóry bardzo często może oznaczać niedokrwistość − czy to w wyniku niedoboru żelaza, czy też spowodowaną chorobami przewlekłymi. Zobacz, O czym świadczy bladość twarzy i ciała.

Skóra człowieka może mieć bardzo różne zabarwienie, a za jej kolor odpowiada kilka różnych czynników. Zabarwienie to wynika nie tylko z obecność w jej komórkach barwnika (melaniny), lecz również od takich czynników jak grubość naskórka, a szczególnie jego warstwy rogowej, czy stopnia ukrwienia skóry.

Blada skóra ma nienaturalnie jasne zabarwienie. Gdy ktoś ma bladą skórę, zwraca to uwagę − często mówi się, że taka skóra wygląda „niezdrowo”. Czy zawsze jednak blada skóra wiąże się z chorobą? Oczywiście, że nie! U pewnej grupy osób bardzo jasna, blada cera to po prostu uroda. Oznacza to, że taki kolor skóry przekazany został w genach. Często wystarczy spojrzeć na krewnych i można zauważyć, że blada skóra jest po prostu cechą danej rodziny. 

Sprawdź też, czym jest skóra pergaminowa.

 
bladość skóry

 

Bladość skóry − niedokrwistość

Nienaturalnie jasna, blada skóra może być też niestety objawem problemów ze zdrowiem. Co najczęściej odpowiada za bladą skórę? Odpowiedź to: niedokrwistość, czyli stan, w którym u chorego stwierdza się w badaniach obniżone parametry czerwonych krwinek. Najczęstszym powodem niedokrwistości, czyli potocznie mówiąc anemii, jest niedobór żelaza. W wyniku zbyt malej ilości tego pierwiastka w organizmie, spada produkcja hemoglobiny. To powoduje ogólne osłabienie, znaczną męczliwość, problemy z koncentracją, zawroty głowy, a także  bladość skóry i błon śluzowych.

o czym świadczy bladość twarzy

 

Do rozwoju niedokrwistości, a co za tym idzie pojawienia się u pacjenta nienaturalnie bladej skóry, prowadzą też liczne choroby przewlekle. U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeńrumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy układowe zapalenia naczyń dochodzi do powolnego rozwoju tak zwanej niedokrwistości chorób przewlekłych.

Podobny problem spotkać można w przebiegu zakażeń bakteryjnych czy pasożytniczych, a także bardzo często u osób chorujących na nowotwory złośliwe. Jednym z pierwszych objawów nowotworów układu krwiotwórczego jest nasilona bladość skóry, np. u osób chorych na białaczkę. Wspólnymi objawami tak szerokiego spektrum chorób przewlekłych jest właśnie bladość skóry i osłabienie.

Sprawdź też, na czym polega profilaktyka nowotworów.

blada twarz

Blada cera − choroby

W stanach nagłych, kiedy organizm poddany jest silnemu stresowi, a do krwi wydzielana jest duża ilość adrenaliny może pojawić się bladość skóry. Osłabienie, nagłe zblednięcie, zalewające poty, uczucie niepokoju, nerwowość i przyspieszone tętno to objaw nagłego spadku cukru we krwi, czyli hipoglikemii.

Innym nagłym stanem, któremu towarzyszy bladość skóry jest wstrząs, na przykład w przebiegu masywnego krwawienia lub po ukąszeniu  przez pszczołę osoby uczulonej na jad owadów.

Sprawdź też, czym jest wstrząs anafilaktyczny.

bladość skóry osłabienie

 

Nagła bladość skóry pojawia się też pod wpływem silnego stresu emocjonalnego − blada twarz to cecha charakterystyczna dla osoby zdenerwowanej. Co dzieje się wtedy w organizmie? W takiej sytuacji przewagę bierze układ współczulny, czyli tak zwany układ „walki i ucieczki”, którego zadaniem jest mobilizacja organizmu do działania w warunkach ekstremalnych. Jednym z objawów takiego stanu jest nagłe zblednięcie skóry, wystąpienie na skórze potu, rozszerzenie źrenic i nerwowość.

blada cera choroby

 

Chociaż bladość skóry jest objawem niespecyficznym, w niektórych sytuacjach może stanowić dla lekarza sygnał do przeprowadzenia dalszej diagnostyki u pacjenta. Jeśli zauważysz u siebie lub u swoich bliskich nagłą zmianę zabarwienia skóry, warto zgłosić się do lekarza, żeby poszukać przyczyn takiego stanu.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora