Zespół ciasnoty podbarkowej – jakie ćwiczenia pomogą uporać się z bólem?

30. 11. 2018 · 4 minuty czytania

Jeśli odczuwasz ból w okolicy barków, być może cierpisz na zespół ciaśni podbarkowej. Sprawdź, czym charakteryzuje się to schorzenie i dowiedz się, jak je leczyć!

Irmina Turek
Irmina Turek
Zespół ciasnoty podbarkowej – jakie ćwiczenia pomogą uporać się z bólem?

Ból występujący w barku może oznaczać zespół cieśni podbarkowej. Ćwiczenia i odpowiednio dobrana rehabilitacja mogą pomóc Ci uporać się z bólem i wyleczyć dokuczliwe schorzenie. Przy objawach jakie daje ciasnota podbarkowa warto udać się do lekarza i fizjoterapeuty, bo ćwiczenia dobiera się zwykle indywidualnie do stanu barku. Zobacz, jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu w okolicy barku.

Zespól ciasnoty podbarkowej

Staw barkowy pełni w organizmie bardzo ważne role. Jest to staw, który ma największy zakres ruchów ze wszystkich stawów w Twoim ciele. Bark to bardzo złożona struktura, która nie tylko łączy ręce z tułowiem, ale zapewnia również możliwość wykonania wielu różnych ruchów i czynności.

W skład stawu wchodzą zarówno struktury kostne, takie jak: kość ramienna, łopatka, obojczyk i mostek i wiele mięśni, ścięgien, więzadeł i kaletek. Cała złożona struktura zapewnia odpowiednią wytrzymałość stawu, jego stabilizację i mobilność. Główną rolę w stawie odgrywa stożek rotatorów, czyli grupa mięśni i ścięgien otaczających staw ramienno-łopatkowy.

Sprawdź też leki i preparaty na stłuczenia, siniaki i kontuzje.

ból w plecach - zespół ciasnoty podbarkowej

 

Natomiast przestrzeń podbarkowa jest zlokalizowana pod wyrostkiem barkowym. Struktury, które w niej występują, odpowiadają za płynną pracę stawów podczas podnoszenia ramienia. W momencie wytworzenia się ciasnoty w przestrzeni podbarkowej, dochodzi do blokowania wślizgiwania się kości ramiennej pod wyrostek barkowy, co przekłada się na zaburzenia pracy stawu i ból.

Co może powodować wystąpienie ciasnoty podbarkowej? Najczęściej jest to wystąpienie stanu zapalnego kaletki lub pojawienie się wyrośli kostnych. W wyniku zmniejszenia się przestrzeni podbarkowej, podczas unoszenia ramienia do góry, dochodzi do kompresji i miażdżenia struktur, które znajdują się tam znajdują. Kiedy drażnione są tą ciasnotą ścięgna, stan zapalny się nasila. A to także może prowadzić do ich uszkodzeń. Jeśli w wyniku zespołu cieśni dochodzi do stanu zapalnego w obrębie mięśni lub kaletki, ból odczuwany jest również w spoczynku.

Przy tego typu dolegliwościach u chorego może wystąpić silny ból w ramieniu, odczuwalny szczególnie przy ruchu odwodzenia, jak i ból o mniejszym stopniu nasilenia pojawiający się przy wykonywaniu prostych czynności związanych ze skierowaniem ramienia w dół takich, jak np. zapinanie guzików czy ból w spoczynku. Dodatkowo, może pojawić się obrzęk i tkliwość przedniej i bocznej części barku i ogólne zmniejszenie siły i mobilności stawu. Przy wystąpieniu tych objawów wartko skonsultować się z fizjoterapeutą, który może zalecić zrobienie paru testowych ćwiczeń, które pokażą, czy u chorego występuje problem ciasnoty podbarkowej.

Sprawdź też maści i leki na ból mięśni i stawów.

diagnozowanie zespołu ciasnoty podbarkowej

 

Zespół ciasnoty podbarkowej: rehabilitacja i ćwiczenia

Co może pomóc na zespół ciasnoty podbarkowej? Ćwiczenia i rehabilitacja. Przy stwierdzonym zespole cieśni podbarkowej warto zasięgnąć rady fizjoterapeuty i stosować się do zalecanych przez niego ćwiczeń. Głównymi kierunkami i celami wykonywanych ćwiczeń jest przywrócenie odpowiedniego zakresu mobilności stawu ramiennego. Fizjoterapeuta może zalecić Ci ćwiczenia izometryczne, stabilizacyjne i angażujące łopatkę. Dodatkowy nacisk kładziony jest na ogólne wzmocnienie mięśni stożka rotatorów i ich aktywacji. Przekłada się to bezpośrednio na odpowiednie ustawienie głowy gości ramiennej podczas wykonywanych ruchów. Jeśli dolegliwości występują w związku z wykonywanym sportem, warto również zwrócić uwagę na szczegóły i technikę i wprowadzić w życie konieczne zmiany, żeby uniknąć nawrotu objawów.

Ćwiczenia dobiera się zwykle indywidualnie do pacjenta, ze względu na stopień zaawansowania dolegliwości i stan stawu. W zaostrzeniach choroby zwykle zaleca się podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i maksymalne odciążenie stawu i ograniczenie jego ruchomości. W sytuacji, gdy leczenie i rehabilitacja nie dają zadowalających efektów wykonuje się zabieg operacyjny, głównie interwencje artroskopowe. Najczęściej przeprowadza się tzw. acromioplastykę, czyli modelowanie wyrostka barkowego.

Sprawdź też preparaty wspierające układ mięśniowo-szkieletowy.

zespół ciasnoty podbarkowej ćwiczenia

Dokuczliwy ból barku: możliwe przyczyny

Dolegliwości ze strony stawu barkowego bywają bardzo powszechne i nie zawsze wiążą się z wiekiem i wykonywaną pracą.

Przyczynami bólu ze strony stawu barkowego mogą być:

  • przeciążenia i urazy
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • stany zapalne
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • występowanie zmian chorobowych w płucach, czy objawiające się promieniującym na staw bólem związanym z problemami z sercem
zespół ciasnoty podbarkowej rehabilitacja

 

Bardziej predysponowane do odczuwania bólu barku będą osoby uprawiające sporty, które obciążają staw barkowy, takie jak np. tenis, siatkówka czy pływanie i osoby, które wykonują prace wymagające częstego unoszenia rąk do góry. Konsultacja z fizjoterapeutą jest bardzo ważna przy objawach jakie daje ciasnota podbarkowa. Rehabilitacja może pomóc Ci szybko powrócić do pełnej sprawności.

Zobacz też, jak dość do sprawności po innych kontuzjach ramienia i barku: Naderwanie mięśnia ramienia – jak dojść do sprawności po kontuzji?

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice