Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?
Spis treści
- Ciśnieniomierz na nadgarstek − czy jest dokładny?
- Zalety ciśnieniomierza nadgarstkowego
- Jak dokładne są ciśnieniomierze nadgarstkowe?
- Czy warto kupić ciśnieniomierz nadgarstkowy?
- Kto powinien kupić ciśnieniomierz?
- Komu zaleca się zakupić ciśnieniomierz nadgarstkowy?
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ciśnieniomierza nadgarstkowego?
- Aparat do mierzenia ciśnienia nadgarstkowy − czy warto?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy pomaga pacjentom samodzielnie kontrolować wartość ciśnienia tętniczego. Dokładna ocena tych wartości jest bardzo ważna w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia. Zobacz, czy warto kupić ciśnieniomierz na nadgarstek i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Ciśnieniomierz na nadgarstek − czy jest dokładny?
Zamiast urządzeń rtęciowych i analogowych coraz częściej stosuje się nadgarstkowe monitory cyfrowe, które nie wymagają obsługi przez przeszkolonego specjalistę. Monitory cyfrowe są znacznie łatwiejsze w użyciu w porównaniu ze sfigmomanometrami rtęciowymi. A czy są dokładne? W literaturze istnieją dowody na to, że cyfrowe monitory na nadgarstek są niezawodne i dokładne w porównaniu z innymi urządzeniami takimi jak urządzenia analogowe czy rtęciowe. Wydaje się, że tego typu sprzęt może zastąpić inny w niektórych sytuacjach, jak na przykład wykonywanie samodzielnego pomiaru w domu.
Zalety ciśnieniomierza nadgarstkowego
Idąc z duchem czasu oraz trendem minimalizacji urządzeń elektronicznych, ludzie poszukują kompromisu pomiędzy funkcjonalnością, prostotą, a dokładnością oraz wiarygodnością pomiaru. W związku z tym wiele osób chce kupić sprawdzony sprzęt do wykonania dokładnego pomiaru ciśnienia w domowym zaciszu. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się kupno ciśnieniomierza nadgarstkowego.
Pierwszą i niewątpliwą zaletą posiadania tego rodzaju urządzenia jest prostota w użytkowaniu. W porównaniu do klasycznego analogowego ciśnieniomierza z mankietem naramiennym wykorzystywanym jeszcze szeroko przez personel medyczny urządzenie na nadgarstek jest bezsprzecznie łatwiejsze w obsłudze zarówno dla osób starszych, jak też dla ogółu społeczeństwa. Posiada zwykle 2 lub 3 przyciski i dokonuje pomiaru automatycznie.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zapisu pomiarów w pamięci podręcznej, dzięki czemu nie jest konieczne prowadzenie dzienniczka pomiarów. Wystarczy na wizytę lekarską zabrać ze sobą swój osobisty ciśnieniomierz.
Największymi zaletami ciśnieniomierzy nadgarstkowych są ich mały rozmiar, niewielka waga oraz możliwość posiadania go zawsze przy sobie. Jednak Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oficjalnie nie zaleca wykonywania domowych pomiarów ciśnienia ciśnieniomierzem nadgarstkowym, ponieważ krąży opinia, że są zbyt mało precyzyjnie.
Jak dokładne są ciśnieniomierze nadgarstkowe?
Ciśnieniomierze nadgarstkowe są niezwykle wyczulone na położenie kończyny względem tułowia. Żeby uzyskać dokładny odczyt podczas pomiaru ciśnienia krwi za pomocą monitora nadgarstkowego, ramię i nadgarstek muszą znajdować się na wysokości serca. Nawet wtedy pomiary ciśnienia krwi na nadgarstku zwykle są wyższe i mniej dokładne niż pomiary na ramieniu. Dzieje się tak, bo tętnice nadgarstka są węższe i nie są zlokalizowane tak głęboko pod skórą jak tętnice w obrębie ramienia.
Zarzut niezbyt precyzyjnych pomiarów został przeanalizowany wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Grupa naukowców z Brazylii przeprowadziła badanie w 2010 roku, którego celem było porównanie wyników pomiarów ciśnienia wykonywanych za pomocą cyfrowego monitora na nadgarstek z pomiarami przeprowadzanymi z użyciem sfigmomanometru rtęciowego, uznawanego za tak zwany złoty standard. Badanie przeprowadzono w grupie nastolatków mieszkających w Pelotas, w południowej Brazylii. Średnie ciśnienie skurczowe dla chłopców wynosiło 113,7 mmHg przy korzystaniu z manometru rtęciowego i 115,5 mmHg przy korzystaniu z cyfrowego. Równoważne wartości rozkurczowego ciśnienia krwi wynosiły odpowiednio 61,5 mmHg i 69,6 mmHg. Wyniki badania pokazują, że monitor cyfrowy dostarcza dokładnych danych o skurczowym ciśnieniu krwi, ale przeszacowuje ciśnienie rozkurczowe. Badacze wywnioskowali, że w celu postawienia rozpoznania nadciśnienia lub stanu przednadciśnieniowego należy sprawdzić zgodność między ciśnieniomierzem nadgarstkowym a rtęciowym. W przypadku stanu przednadciśnieniowego urządzenie cyfrowe ma specyficzność bliską 90%, a czułość bliską 80%. Wartości te są dopuszczalne do celów badawczych, jednak w warunkach klinicznych są niedopuszczalne, dlatego nie zaleca się stosowania ciśnieniomierzy nadgarstkowych w celu rozpoznania nadciśnienia tętniczego.
Czy warto kupić ciśnieniomierz nadgarstkowy?
Często zdarza się, że odczyty ciśnienia krwi wykonywane w domu na dowolnym monitorze różnią się od tych wykonywanych w gabinecie lekarskim. Jeśli posiadasz ciśnieniomierz nadgarstkowy, dobrze jest zabrać go ze sobą na wizytę do lekarza. Specjalista może sprawdzić ciśnienie krwi za pomocą standardowego monitora naramiennego i nadgarstka we właściwej pozycji na tym samym ramieniu, aby sprawdzić dokładność pomiaru Twojego urządzenia. Upewnij się również, że używasz ciśnieniomierza sprawdzonej marki.
Pomiary dokonywane we własnym zakresie w domu mogą istotnie różnić się od tych wykonanych w gabinecie lekarskim również z innego powodu. Chodzi o tzw. syndrom białego fartucha. Efekt ten polega na zawyżaniu odczytów pomiarów dokonywanych przez personel medyczny, najprawdopodobniej na skutek stresu związanego z wizytą u lekarza i obawą przed badaniem. Żeby uniknąć rozbieżności w pomiarach w takiej sytuacji zaleca się właśnie samodzielne pomiary ciśnienia tętniczego przy użyciu domowego ciśnieniomierza. Pomiary dokonane przez pacjenta w domu pomagają lekarzowi lepiej kontrolować dawkowanie leków i znacznie zwiększają skuteczność leczenia. Przeczytaj również: Pomiar ciśnienia tętniczego krwi − jak go prawidłowo wykonywać?.
Kto powinien kupić ciśnieniomierz?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka i prosta: każdy powinien posiadać w swoim domu ciśnieniomierz. W związku z tendencją wzrostową liczby osób z nadciśnieniem tętniczym w Polsce i na świecie zaleca się regularnie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego. Osobom z granicznymi wartościami ciśnienia i już leczonym z powodu choroby rekomenduje się prowadzenie dzienniczka pomiarów wartości ciśnienia, który powinien być okazywany podczas każdej konsultacji lekarskiej.
Sprawdź także artykuł: Ciśnieniomierz dla seniora - czym się kierować przy jego wyborze?.
Komu zaleca się zakupić ciśnieniomierz nadgarstkowy?
Część pacjentów ma kłopot ze zmierzeniem ciśnienia krwi na ramieniu, bo mają za duże lub za małe ramię na standardowy mankiet. Preferowany jest wtedy dobór odpowiedniego rozmiaru mankietu, lecz stanowi to duże utrudnienie ze względu na znacznie ograniczoną dostępność tego rodzaju dodatków w aptekach i sklepach medycznych.
Zdarzają się również pacjenci, którzy uważają, że pomiary ciśnienia krwi na ramieniu są bolesne. W takich przypadkach dopuszczalny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi z wykorzystaniem ciśnieniomierza z mankietem nadgarstkowym. W celu uniknięcia błędów pomiarowych przy wykorzystaniu urządzenia elektronicznego, bez względu na rodzaj mankietu, pamiętaj o regularnej wymianie baterii i o tym, żeby dokonywać zakupu aparatów sprawdzonych marek.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ciśnieniomierza nadgarstkowego?
Oto kilka cech ciśnieniomierza nadgarstkowego, na które warto zwrócić uwagę.
- Rozmiar mankietu powinieneś dopasować do obwodu swojego nadgarstka przed dokonaniem zakupu.
- Przejrzysty wyświetlacz, najlepiej z funkcją podświetlenia, umożliwi łatwe odczytanie pomiaru w każdych warunkach.
- Pojemna pamięć podręczna urządzenia, dzięki której nie musisz prowadzić dzienniczka – wystarczy zabrać ze sobą ciśnieniomierz na wizytę do lekarza.
- Wskaźnik zużycia baterii uchroni Cię przed nieoczekiwanym wyładowaniem baterii oraz przed nieprawidłowymi pomiarami w przypadku zbyt niskiego poziomu naładowania baterii – niektóre aparaty wyświetlają błąd pomiaru przy rozładowanej baterii.
- Funkcja automatycznego wyłączania się aparatu po dokonaniu pomiaru w celu wydłużenia żywotności baterii.
- Zapis daty i godziny pomiaru pomoże zapamiętać, kiedy zostało zmierzone ciśnienie.
- Dodatkowe funkcje z opcją podłączania do urządzeń zewnętrznych, jak na przykład telefonu lub komputera, w celu wygenerowania raportu lub wykresu pomiarów.
- Wykrywanie zaburzeń rytmu serca.
- Funkcja oceny prawidłowego założenia mankietu uchroni Cię przed błędnym pomiarem.
- Wyliczanie średniej pomiarów ciśnienia z danego okresu może być przydatne podczas wizyty u lekarza.
Aparat do mierzenia ciśnienia nadgarstkowy − czy warto?
Jeśli kontrolujesz swoje ciśnienie tętnicze, tym samym zmniejszasz ryzyko zachorowania i śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Mierzenie ciśnienia krwi do pewnego czasu stanowiło wyzwanie, bo manometry analogowe i rtęciowe były drogie i wymagały przeszkolonego personelu medycznego do ich używania.
Aktualnie coraz większą uwagę zwraca się na urządzenia cyfrowe, a znane stowarzyszenia zdrowotne zalecają ich stosowanie. Niezależnie od zaleceń rzetelność pomiarów z użyciem monitorów cyfrowych powinna zostać potwierdzona w gabinecie lekarskim. Rosnące wykorzystanie manometrów cyfrowych do pomiaru ciśnienia krwi jest niewątpliwe korzystne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Dzięki tym prostym urządzeniom monitorowanie ciśnienia tętniczego jest dostępne dla nas wszystkich. Ciśnieniomierze nadgarstkowe stanowią doskonałe narzędzie do samodzielnego wykonywania badania w domu, gdzie czujemy się najbardziej komfortowo.
Zobacz także: Jakie badania przy nadciśnieniu warto wykonać? Ciśnieniomierz to podstawa.
Źródła:
- Menezes A.M.; Dumith S.C.; Noal R.B. i wsp.: Validity of a wrist digital monitor for blood pressure measurement in comparison to a mercury sphygmomanometer. W: Arq Bras Cardiol, 2010 Mar; 94(3), s. 345-9, 365-70
- Ross K.L.; Bhasin S.; Wilson M.P. i wsp.: Accuracy of drug store blood pressure monitors: an observational study. W: Blood Press Monit, 2013 Dec.18(6) s. 339-41.
- Ware A.; Stevens R.; Selwood M.; Fleming S.: Accuracy of blood pressure monitors available in high street pharmacies. W: Blood Press Monit. 2016 Feb;21(1), s. 59-61.
- Chung E.; Chen G.; Alexander B.; Cannesson M. Non-invasive continuous blood pressure monitoring: a review of current applications. W: Front Med. 2013 Mar;7(1), s.91-101
- Ruzicka M., Hiremath S.: Accuracy-Limiting Factor of Home Blood Pressure Monitors? W: Am J Hypertens. 2017 Jul; 30(7), s. 661-664