Hipotonia. Objawy zbyt niskiego ciśnienia

14. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Jeśli Twoje ciśnienie krwi jest niższe niż 100/60 mm Hg, prawdopodobnie cierpisz na hipotonię. Czym objawia się to schorzenie i kto jest na nie narażony? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Hipotonia. Objawy zbyt niskiego ciśnienia

Hipotonia, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi, to według definicji Światowej Organizacji Zdrowia ciśnienie poniżej 100/60 mmHg. Szacuje się, że ta dolegliwość może dotyczyć nawet 15% społeczeństwa. W zależności od przyczyny i objawów wyróżniamy 3 różne rodzaje hipotonii, obserwowane w różnych sytuacjach, z różną częstością w poszczególnych populacjach. Zobacz, czym jest niedościśnienie, objawy jakie może dawać i jak sobie radzić przy tej przypadłości.

Hipotonia samoistna

Hipotonia samoistna jest prawdopodobnie najczęstszym typem niedociśnienia. W Polsce prawdopodobnie dotyczy ok. 3 milionów ludzi i jest przyczyną nawet 10% konsultacji w Oddziałach Ratunkowych.

mierzenie ciśnienia ciśnieniomierzem

 

Hipotonia może występować kilka razy dziennie, na zmianę z prawidłowym ciśnieniem. Dlatego objawy mogą być odczuwane wielokrotnie w ciągu dnia.

 

Hipotonia − objawy

Część osób z niedociśnieniem tak bardzo przystosowała swój organizm do niższych wartości ciśnień, że nie odczuwa żadnych objawów, jednak większość je zgłasza.

Objawy zbyt niskiego ciśnienia to:

  • osłabienie
  • zwiększona męczliwość
  • trudności w koncentracji
  • zawroty głowy
  • uczucie zimnych nóg

Sprawdź też, co oznacza niskie ciśnienie u seniora.

uczucie zimnych stóp przy niskim ciśnieniu

 

Poza wymienionymi objawami istnieje coraz więcej przypuszczeń, że przewlekłe obniżenie ciśnienia rozkurczowego, poniżej 75 mm Hg, może wiązać się z rozwinięciem depresji. Co oznacza, że osoby z niskim ciśnieniem częściej mogą mieć obniżony nastrój.

Samoistne niedociśnienie nie wymaga leczenia, jeśli nie powoduje nasilonych dolegliwości. Natomiast pacjentom odczuwającym objawy niskiego ciśnienia zaleca się picie dużej ilości płynów, nawet 2− 3 litry na dobę i częste spożywanie małych posiłków. Przeciwwskazane są obfite posiłki i alkohol.

Sprawdź też ciśnieniomierze.

Hipotonia ortostatyczna

Objawy hipotonii ortostatycznej możesz zauważyć, kiedy zmieniasz pozycję ciała, np. z leżącej na stojącą. To nagły spadek ciśnienia. Według definicji jest to spadek ciśnienia skurczowego o 20 mmHg, czyli tego popularnie nazywanego „wyższym” i spadek ciśnienia rozkurczowego o minimum 10 mmHg w ciągu 3 minut od wstania. Wyróżnia się również tzw. hipotonię ortostatyczną opóźnioną, która występuje w ciągu 5 do 40 minut od pionizacji.

zawroty głowy związane ze zmianą ciśnienia

 

Wraz z wiekiem Twoje szanse na wystąpienie hipotonii ortostatycznej rosną, zwłaszcza wśród kobiet i chorych na cukrzycę. Szacuje się, że co 3. osoba między 60. a 65. rokiem życia ma niedociśnienie ortostatyczne.

Niewielkie spadki ciśnienia podczas wstawania mogą nie powodować żadnych dolegliwości.

Jakie objawy występujące podczas zmiany pozycji Twojego ciała powinny Cię zaniepokoić?

  • zawroty głowy
  • zaburzenia widzenia
  • szum w uszach
  • uogólnione osłabienie
  • przewlekłe zmęczenie
  • bóle głowy
  • nudności
  • omdlenia
  • utraty przytomności
  • zamostkowe bóle w klatce piersiowej (dotyczy głównie chorych z przewlekłą chorobą niedokrwienną serca)

Objawy niedociśnienia ortostatycznego mogą być bardziej nasilone rano, kiedy wstajesz z łóżka. Szczególnie są odczuwane podczas pierwszych minut wstania na nogi. Zazwyczaj ustępują samoistnie, jednak czasami zmuszają nas do tego, żeby usiąść. Inaczej możesz omdleć.

Sprawdź też zioła na nadciśnienie.

Do oceny nasilenia objawów hipotonii ortostatycznej stosuje się 4-stopniową skalę:

I stopień – spadkowi ciśnienie nie towarzyszą żadne dolegliwości

II stopień – podczas spadku ciśnienia występują zawroty głowy i zaburzenia widzenia

III stopień – dochodzi do omdlenia

IV stopień – występują przedłużające się zaburzenia świadomości

W jakich sytuacjach może jeszcze wystąpić hipotonia ortostatyczna? Niektórzy mogą odczuwać objawy po spożyciu obfitego posiłku, zwłaszcza bogatym w węglowodany. Może również wystąpić po intensywnym wysiłku fizycznym, przy podwyższonej temperaturze otoczenia, podczas długiego przebywania w pozycji stojącej.

zawroty głowy podczas wstawania

 

Leczenie hipotonii ortostatycznej opiera się głównie na postępowaniu niefarmakologicznym. Uważaj przy wstawaniu z łóżka i po zjedzeniu większego posiłku. Kiedy wstajesz z łóżka najpierw na kilka minut usiądź. Jeżeli zaczniesz odczuwać w takie pozycji objawy, mocno pochyl się do przodu i skrzyżuj nogi. Przed wstaniem najlepiej wypij 2 szklanki zimnej wody.

Jak wspomniałam, staraj się też więcej pić przy hipotonii. Możesz też śmiało dosalać potrawy. Dobrze będzie jeżeli będziesz spać z lekko uniesioną górną połową ciała. Staraj się też więcej ćwiczyć − najlepiej wpłynie na Ciebie pływanie i wiosłowanie. Pobudzisz także swoje biorąc prysznic na zmianę z ciepłą i zimną wodą.

Hipotonia wtórna

Wtórne niedociśnienie może wystąpić u chorych z niewydolnością serca, niewydolnością nadnerczy i przysadki mózgowej, a także u osób starszych z pogorszoną funkcją układu autonomicznego. Hipotonia wtórna może być również spowodowana lekami, takimi jak: leki przeciwdepresyjne, stosowane w chorobie Parkinsona, nitraty, leki odwadniające.

Hipotonia − zalecenia i leczenie

Najważniejsze leczenie hipotonii, to tak naprawdę metody niefarmakologiczne, które opierają się na odpowiednich zaleceniach zmniejszających objawy hipotonii.

Oto 12 najważniejszych rekomendacji dla osób z niedociśnieniem:

  • Wypijanie 5 szklanek czystej wody na dobę
  • Wypijanie filiżanki kawy w porze śniadaniowej
  • Częste lekkie posiłki – 6 razy na dobę
  • Dosalanie posiłków, 10–20 mg/d
  • Abstynencja alkoholowa
  • Noszenie pończoch uciskowych lub brzusznych pasów uciskających
  • Uniesienie głowy o 10–15 cm podczas snu
  • Minimalnie 30 s siedzenia przed wstaniem z łóżka
  • Unikanie drzemek w ciągu dnia
  • Unikanie intensywnego wysiłku fizycznego rano
  • Unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej
  • Unikanie upałów

Sprawdź też leki i preparaty wspomagające serce i krążenie.

picie dużej ilości wody przy problemach z ciśnieniem

 

Niskie ciśnienie krwi najlepiej skonsultować z lekarzem. Część pacjentów z hipotonią często nie zauważa objawów. Jeżeli jednak Ci one doskwierają, udaj się do lekarza, który z pewnością udzieli Ci szczegółowej porady, jak radzić sobie z tą dolegliwością.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice