Ciśnieniowy ból głowy - zobacz, jak go rozpoznać?

6. 9. 2019 · 4 minuty czytania

Ciśnieniowy ból głowy pojawia się najczęściej w wyniku wahań ciśnienia atmosferycznego. Czym się objawia i kto jest na niego najbardziej narażony? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Ciśnieniowy ból głowy - zobacz, jak go rozpoznać?

Ciśnieniowy ból głowy pojawia się pod wpływem wahań ciśnienia atmosferycznego. Bardzo często jest to napięciowy ból głowy lub migrena. Zobacz, jak rozpoznać ciśnieniowy ból głowy i jaka może być jego przyczyna.

Ciśnieniowy ból głowy − skąd się bierze?

„Ciśnieniowym bólu głowy” to określenie potoczne, które nie funkcjonuje jako fachowa nazwa konkretnego rodzaju bólu głowy. „Ciśnieniowy ból głowy” wskazuje na występowanie związku pomiędzy zmianami w wartościach ciśnienia atmosferycznego, a pojawianiem się bólu głowy u pewnej grupy osób.

ciśnieniowy ból głowy

 

Problem nie ogranicza się jednak tylko do samego ciśnienia atmosferycznego. Osoby cierpiące z powodu „ciśnieniowego bólu głowy” zgłaszają, że ból pojawia się także pod wpływem innych czynników atmosferycznych, jak wilgotność czy temperatura powietrza.

Zobacz też, czym jest meteoropatia w artykule: Ból na zmianę pogody, czyli czym jest meteopatia?

 

Ból ciśnieniowy głowy − kogo dotyka?

Ciśnienie atmosferyczne i inne czynniki pogodowe mogą wywoływać lub zaostrzać bóle głowy przede wszystkim u osób, które chorują na tak zwane samoistne bóle głowy, czyli bóle, które nie mają żadnej zdiagnozowanej przyczyny. Do takich bólów należy przede wszystkim migrena i napięciowe bóle głowy. Więcej o napięciowym bólu głowy przeczytasz tu: Napięciowy ból głowy - objawy, przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby.

ciśnieniowy ból głowy z przodu

Ciśnieniowy ból głowy − objawy

W zależności od rodzaju samoistnego bólu głowy, objawy, które wywołują zmiany ciśnienia są różne.

Ciśnieniowy ból głowy a migrena

W przypadku migreny (wciąż nie znana jest jednoznaczna przyczyna, która wywołuje ten ból głowy), ciśnieniowy ból głowy będzie objawiał się po prostu jako kolejny, doskonale znany pacjentowi napad migrenowy. Jak go rozpoznać? Ktoś, kto choć raz miał taki napad, nigdy nie pomyli „zwykłego” napięciowego bólu głowy z migreną.

Sprawdź tabletki na ból głowy!

Cechy charakterystyczne migrenowego bólu głowy:

  • ból pojawia się nagle, czasem poprzedza go tzw. aura migrenowa
  • ból trwa od 4 do nawet 72 godzin
  • ból ma charakter narastający
  • ból jest najczęściej jednostronny
  • ból zwykle pojawia się w okolicy oka lub skroni, następnie obejmuje coraz większy obszar głowy
  • ból ma charakter pulsujący i nasila się przy nawet niewielkiej aktywności fizycznej
  • ból migrenowy szybko narasta, dużo wolniej ustępuje
uciskowy ból głowy

 

Więcej o migrenie z aurą przeczytasz w artykule: Migrena z aurą – jak zapobiegać?

Ciśnieniowy a napięciowy ból głowy

Zmienne warunki atmosferyczne mogą także wywoływać lub zaostrzać napięciowe bóle głowy, które występują bardzo często. Ten rodzaj bólu głowy dotyka z różną częstością nawet 80% ludzi na całym świecie i nie ma uchwytnej przyczyny.

Ból ten pojawić się może pod wpływem silnego stresu, zaburzeń snu, nieregularnego odżywiania i pod wpływem zmiany czynników atmosferycznych jak temperatura czy ciśnienie.

Zobacz: Zioła na migrenowy ból głowy - jak naturalnie radzić sobie z uporczywym problemem?

Jak rozróżnić napięciowy ból głowy od migreny? Oto jego najbardziej charakterystyczne cechy:

  • jest to tzw. uciskowy ból głowy − ból ma tępy lub uciskowy charakter (ale nie pulsujący!)
  • ból jest zwykle symetryczny po obu stronach głowy
  • najczęściej zlokalizowany jest w okolicy czoła i skroni
  • ból może promieniować do karku, szyi czy nawet oczu
  • pacjenci najczęściej opisują swoje dolegliwości jak gdyby ktoś ściskał im głowę w żelaznym imadle
  • ból rzadko jest bardzo silny, zwykle chorzy oceniają go na 4 − 5 w skali od 1 do 10, gdzie 10 to ból o bardzo dużej sile
  • dolegliwościom nie towarzyszą takie objawy jak nudności czy wymioty
  • nie obserwuje się też nadwrażliwości na światło czy dźwięki
  • ból nie nasila się podczas normalnej aktywności fizycznej

Zobacz leki przeciwbólowe!

Zmiany ciśnienia a ciśnieniowy ból głowy

Mimo wielu badań nadal nie udało się odkryć mechanizmu, w jakim zmiany ciśnienia atmosferycznego wpływają na występowanie ciśnieniowego bólu głowy. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi, że wahania ciśnienia atmosferycznego powodują zmianę średnicy naczyń w mózgu, a co za tym idzie zmienne przepływy krwi w ośrodkowym układzie nerwowym.

ból głowy ciśnieniowy

Ciśnieniowy ból głowy − jak sobie radzić?

Człowiek nie ma wpływu na to, jak zmienia się ciśnienie, stąd trudno jest uniknąć tego rodzaju dolegliwości. Podstawowym sposobem radzenia sobie z bólem są klasyczne środki przeciwbólowei dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Pacjenci z problemem tak zwanego ciśnieniowego bólu głowy powinni unikać wszystkich okoliczności, które narażają ich na gwałtowne zmiany ciśnienia jak wycieczki wysokogórskie, loty samolotem czy nurkowanie.

Przeczytaj: Naturalne sposoby na ból głowy - jak wyleczyć ból głowy bez leków?

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice