Chondroityna - jak wspomaga regenerację chrząstki u sportowców?

26. 11. 2021 · 6 minut czytania

Chondroityna to substancja naturalnie występująca w chrząstce stawowej. Sportowcy mogą ją dodatkowo suplementować, aby wspierać narząd ruchu.

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Chondroityna - jak wspomaga regenerację chrząstki u sportowców?

Chondroityna jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą kompleksowo zadbać o swoje stawy. Występuje w wielu formach, co sprawia, że jest praktyczna i prosta w stosowaniu. Sprawdź, jak ją zażywać, komu może pomóc, a dla kogo jest niewskazana.

Co to jest chondroityna? Działanie chondroityny

Chondroityna jest substancją naturalnie występującą w chrząstce stawowej. Spełnia szereg istotnych funkcji, które pozytywnie wpływają na cały układ ruchu. Osoby aktywne fizycznie i cierpiące na choroby układu kostno-stawowego powinny zainteresować się tą substancją, ponieważ może im bardzo pomóc.

Jest to organiczny związek chemiczny należący do glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów zbudowanych z aminocukrów oraz kwasu uronowego. W organizmie człowieka występuje jako siarczan chondroityny i likwiduje tarcie między stykającymi się ruchowymi elementami stawowymi. Chondroityna stanowi jedną z najważniejszych składowych chrząstki stawowej, a ta jest elementem układu kostno-stawowego człowieka. 

chondroityna

Jak działa chondroityna?

W dużej mierze zależy to od warunków panujących w okolicy chrząstki stawowej – odchylenia od normy mogą pogarszać jej działanie, powodując choroby reumatyczne. Głównym działaniem chondroityny jest jednak ochrona stawów przed ścieraniem i ogólna ich regeneracja. Działa także przeciwzapalnie. Dzięki niej stawy stają się bardziej wytrzymałe i elastyczne.

Więcej o schorzeniach układu kostnego przeczytasz w artykule: Dziwne trzeszczenie i bóle stawów – skąd się to bierze?

Większość produktów leczniczych i suplementów diety na zdrowe stawy i kości będzie zawierało w swoim składzie chondroitynę. Jest ona dostępna w połączeniu z innymi substancjami, między innymi z glukozaminą i MSM – organicznym związkiem siarki, znajdującym się np. owocach. Znajdziesz ją także w mieszankach kolagenowych, takich jak Puritan's Pride Triple Strength, suplement diety Flexus i Myvita Silver Kolagen Arthro.

Chondroityna w formie siarczanu dostępna jest w postaci leku oraz jako suplement diety, na przykład Chondrovox. Dostępne są również kompleksy odżywcze Doppelherz Na stawy z dodatkiem kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy i chondroityny, które dostarczają istotnych substancji budulcowych. Chondroitynę dostaniesz nie tylko w postaci tabletek, ale także proszku, który można dodać do normalnego posiłku, np. koktajlu.

chondroityna przeciwwskazania

Komu polecana jest chondroityna? 

Chondroityna jest substancją endogenną – oznacza to, że organizm potrafi wytworzyć ją samodzielnie, dzięki czemu nie trzeba dostarczać jej z zewnątrz. Z tego względu suplementacja chondroityną polecana jest przede wszystkim osobom narażonym na obciążenia stawowe. Do tej grupy należą zawodowi sportowcy, którzy częstym treningami mogą drastycznie obciążać stawy, ale także osoby niezajmujące się sportem, mające ciężką pracę, np. na placu budowy. Chondroitynę zazwyczaj stosuje się, gdy występuje już jakiś problem natury reumatycznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby stosować ją także profilaktycznie, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie problemów stawowych w przyszłości. Zapobiegawczo możesz również wdrożyć do swojej rutyny aktywność fizyczną.

Więcej dowiesz się z artykułu: Jak wzmocnić stawy kolanowe? Ćwiczenia

siarczan chondroityny

Chondroityna może być używana przez osoby zmagające się z chorobami reumatycznymi, niemniej jednak zawsze należy rozważyć tę kwestię z lekarzem prowadzącym. W przypadku tak poważnych jednostek chorobowych lepiej zażywać Chondroitynę w postaci leku, ponieważ w suplementach diety znajdziemy znacznie mniejsze ilości środku leczniczego. 

 

W zależności od pożądanych efektów, Chondroitynę można stosować w połączeniu z innymi substancjami mającymi pozytywny wpływ na stawy. W połączeniu z glukozaminą będzie sprawniej odbudowywać chrząstkę stawową i może wspomóc walkę z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Przeczytaj także artykuł: Co zrobić, gdy lekarz zdiagnozował brak mazi stawowej? Problemy z chrząstką stawową

działanie chondroityny

W połączeniu z kwasem hialuronowym, podstawowym składnikiem mazi stawowej, zadziała silniej na układ kostno-stawowy. Niedobór kwasu hialuronowego wiąże się z pogorszoną ruchomością stawów, co skutkuje silnym bólem. Dla osób borykających się z problemami układu kostnego najlepszym rozwiązaniem będą leki na odbudowę chrząstki stawowej, a w gronie aktywnych raczej sprawdzą się suplementy dla sportowców – szczególnie wśród tych, którzy dźwigają ciężary. 

Mimo swoich właściwości uważa się, że chondroityna u osób w zaawansowanym stadium choroby reumatycznej może działać na zasadzie placebo – szczególnie gdy chodzi o zmniejszenie bólu. W przypadku pacjentów będących w lepszym stanie zdrowotnym, działanie przeciwbólowe chondroityny może okazać się skuteczne. 

Chondroityna – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania chondroityny jest występowanie nadwrażliwości. Ponadto, jeśli borykasz się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerek, powinieneś być ostrożny podczas stosowania suplementów i leków zawierających chondroitynę. Może to skutkować silnymi obrzękami, które są szczególnie niebezpieczne. Dodatkowo zagrożeni są pacjenci z upośledzoną funkcją wątroby i przyjmujący leki przeciwzakrzepowe. Grupy te mogą dostać zielone światło na zażywanie leku, ale dopiero po wizycie u lekarza.

Sprawdź, co może cię spotkać na konsultacji ze specjalistą: Scyntygrafia kości − na czym polega badanie?

chondroityna skutki uboczne

Chondroityna – skutki uboczne

Chondroityna jest uważana za bezpieczną. Mimo tego, że skutki uboczne występują dość rzadko, zdarzają się objawy niepożądane. Średnio 1 na 100 pacjentów skarży się na bóle i zawroty głowy. U 1 na 1000 osób dochodzi do biegunki, nudności, obrzęków twarzy, rumienia, bólów brzucha lub wykwitów skórnych i swędzenia. Trafiają się również przypadki pokrzywki, egzemy i ogólnych obrzęków.

Chondroityna – dawkowanie

Dawkowanie chondroityny jako leku zależy od tego, w jakim wieku jest dany pacjent Musisz zwrócić uwagę również na to, czy cierpisz na jakieś dodatkowe schorzenia współistniejące. Osoby poddane terapii w chorobie zwyrodnieniowej stawów przyjmują dobowo 800-1200 mg substancji czynnej dziennie. Tak dawkowana chondroityna może być podawana przez 90 dni. Po tym powinieneś odstawić ją na dwa miesiące, oczywiście pod kontrolą lekarską. Substancja ta szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jej biodostępność w lekach wynosi od 15 do 24%. Lek można przyjmować razem z pokarmami i najlepiej, jeśli zażyjesz go, popijając wodą.

jak działa chondroityna

W przypadku suplementacji chondroityną lub mieszanek z glukozaminą, kwasem, hialuronowym czy MSM i kolagenem dawkowanie może być inne. Wszystko zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć oraz od zaleceń producenta. Pamiętaj jednak, aby za każdym razem konsultować to ze specjalistą. Ilość kapsułek z chondroityną ma ścisły związek z jej stężeniem w produkcie oraz z tym, z czym została połączona. Przykładowo, w każdej kapsułce suplementu Chondrovox znajduje się 500 mg siarczanu chondroityny, i zaleca się stosowanie 1-2 dawek dziennie.

Interesuje cię to, jak dbać o stawy? Kolagen, glukozamina, ćwiczenia − co jeszcze możesz zrobić?

na co chondroityna

Chondroityna – istotny budulec chrząstki stawowej

Siarczan chondroityny jest bardzo ważnym składnikiem dla zdrowych stawów. Jego suplementacja może okazać się niezbędna dla osób intensywnie obciążających układ ruchu, oraz cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów. Każda chęć suplementacji lub zakupu leku powinna być uzgodniona ze specjalistą, który uzgodni dawkowanie produktu.

Źródła:

  1. Chudzik D., Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny – przegląd badań klinicznych, Klinika Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej, Lublin.
  2. Tomaszewski W., Terapia skojarzona Glukozaminą i Chondroityną w chorobie zwyrodnieniowej stawów w świetle najnowszych badań, Wyższa Szkoła Fizjoterapii, Wrocław 2014.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Izabela Daniel
Izabela Daniel
Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Izabela Daniel
Izabela Daniel
Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice