Co zrobić, gdy lekarz zdiagnozował brak mazi stawowej? Problemy z chrząstką stawową
Maź stawowa jest niezbędna dla prawidłowej ruchomości kolana. Z czego mogą wynikać braki tego składnika? Jak leczyć dolegliwości bólowe kolan? Sprawdź!
Spis treści
Po co Ci w kolanie maź stawowa? Niedobór tej substancji może powodować silne objawy bólowe, nawet problemy z poruszaniem kolanem. Stale rośnie liczba osób, które mają problem z chrząstką stawową w kolanie. Związane jest to często z otyłością, starzeniem się czy ze sportami obciążającymi stawy. Co zatem można zrobić jeśli dokuczają nam bóle stawów, a lekarz zdiagnozował uszkodzenie chrząstki stawowej lub niewystarczającą ilość mazi stawowej?
Maź stawowa − co to jest?
Maź stawowa, czyli tzw. płyn stawowy, jest to substancja, która wypełnia wolne przestrzenie jamy stawowej. Wytwarza ją błona maziowa. Maź stawowa, oprócz funkcji ochronnej, zapobiega tarciu struktur położonych w stawie. Dodatkowo, pełni też właściwości odżywcze.
Do chrząstki stawowej nie docierają naczynia krwionośne, ani limfatyczne, które w innych tkankach odpowiadają za dostarczanie substancji odżywczych. Dzięki procesowi dyfuzji, substancje odżywcze zawarte w płynie stawowym dostają się do chrząstki stawowej. Dlatego maź stawowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej i stawu.
Sprawdź też leki na odbudowę chrząstki stawowej.
Sprawdź popularne kategorie
Problemy z chrząstką stawową i brak mazi stawowej w kolanie − przyczyny
Chrząstka stawowa zbudowana jest z tkanki łącznej. W jej skład wchodzą chondorcyty i substancja międzykomórkowa, która jest złożona z wody, proteoglikanów, kwasu hialuronowego, kolagenu i włókien elastycznych. Pokrywa ona powierzchnie kości i zapobiega ich ścieraniu, tarciu, ułatwia poślizg i ruchy w stawie. Jest niezbędnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu stawów.
Zmniejszona ilość mazi stawowej, może wpłynąć na odżywienie tkanki chrzęstnej i zaburzyć jej prawidłowe działanie.
Co najczęściej stoi za uszkodzeniem chrząstki stawowej? Zbyt intensywne uprawianie obciążającego stawy sportu, niedostosowanie treningów do możliwości czy wieku i zbyt długie, zbyt częste treningi. Nie bez znaczenia pozostaje także masa ciała. Otyłość i nadmierne kilogramy prowadzą do codziennego przeciążania stawów, co także może powodować zmiany w chrząstce stawowej. Również postawa i budowa ciała, nieprawidłowo leczone kontuzje stawów, choroby więzadeł i ścięgien mogą wpływać na funkcjonowanie stawu. Czasem uszkodzenie chrząstki jest związane z chorobą, np. chorobą zwyrodnieniową stawów, przewlekłym zapaleniem, akromegalią czy neuropatią. Uszkodzenia mogą być też jatrogenne, np. podczas zabiegu artroskopii.
Sprawdź też preparaty wspomagające układ mięśniowo-szkieletowy.
Brak mazi stawowej − leczenie
Uszkodzenia chrząstki stawowej, oprócz problemów z funkcjonowaniem stawów, mogą także powodować dolegliwości bólowe i utrudniać Ci ruch w stawach. Z tym problemem najlepiej udaj się do ortopedy. Określi on dokładną przyczynę problemów z chrząstką stawową i odpowiednio dobierze leczenie.
Zazwyczaj, jeśli dojdzie do znacznych uszkodzeń chrząstki stawowej, leczenie przyczynowe jest bardzo trudne. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe − zwalczanie bólu i procesu zapalnego poprzez stosowanie np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych i zastrzyki dostawowe preparatami glikokortykosteroidów czy kwasu hialuronowego. W niektórych, bardziej zaawansowanych przypadkach, może być konieczna interwencja chirurgiczna, która polega na plastyce chrząstki stawowej lub całego stawu.
Sprawdź też maści i żele na kontuzje oraz urazy.
A czy dzięki temu będzie produkowana maź stawowa? Regeneracja chrząstki stawowej to proces długotrwały. Pomocne w funkcjonowaniu i odbudowie chrząstki stawowej mogą okazać się także preparaty zawierające glukozaminę, siarczan chondroityny czy kwas hialuronowy. Leczenie możesz też wspomagać biorąc preparaty z wyciągiem z chrząstki rekina, amid kwasu nikotynowego − witamina B3, wyciągiem z imbiru. Na chrząstkę dobry wpływ mają też przeciwutlenicze np. witaminy C czy betakarotenu. Więcej o antyoksydantach przeczytasz w artykule: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!
Maź stawowa − regeneracja glukozaminą
Pomocna może być także N-acetyloglukozamina, która indukuje syntezę kwasu hialuronowego i ułatwia odżywienie tkanki chrzęstnej. Siarczan chondroityny natomiast, zwiększa lepkość mazi stawowej i spowolnia jej niszczenie.
Bardzo ważne jest kompleksowe podejście do leczenia chorób związanych z uszkodzeniem chrząstki stawowej. Zawsze ważna jest wizyta u ortopedy, który wskaże Ci właściwą drogę leczenia.