Gazy u noworodka − co jest normalne, a co rodzi niepokój?

20. 2. 2020 · 4 minuty czytania

Zbierające się gazy u noworodka wynikają ze słabo rozwiniętego układu pokarmowego. Jak ulżyć maluszkowi? Co zrobić, by niemowlę nie odczuwało dotkliwego bólu brzuszka? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Gazy u noworodka − co jest normalne, a co rodzi niepokój?

Wzdęcia i gazy to dolegliwości, które dość często występują u noworodków. Przeważnie są to naturalne odruchy układu trawiennego, który dopiero uczy się, jak trawić pożywienie. Niestety, zdarza się, że uporczywe gazy powodują u dziecka rozdrażnienie, płacz i bezsenność. Jak sobie poradzić z bolesnymi gazami u noworodka?

Główną przyczyną występowania gazów u noworodka jest to, że nie ma on jeszcze do końca rozwiniętego układu pokarmowego. Niemowlę do 4. miesiąca życia nie posiada jeszcze rozwiniętej dobrze flory jelitowej. W brzuchu mamy, maluszek karmiony był przez pępowinę, dlatego jedzenie i trawienie jest dla jego organizmu całkiem nowym doświadczeniem.

Bolesne gazy u niemowlaka

 

Bąki u noworodka są wywoływane również przez to, że podczas karmienia (zarówno piersią, jak i butelką), dziecko połyka powietrze. Dzieje się szczególnie wtedy, kiedy dziecko jest zdenerwowane podczas karmienia. Dlatego, nie warto odwlekać karmienia do momentu, aż dziecko będzie mocno płakać. Połykanie powietrza może być również wywołane hiperlatacją. Jeżeli organizm mamy wytwarza zbyt dużo pokarmu, wtedy dziecko zjada jedynie tzw. mleko początkowe, które jest bogate w laktozę, a które może powodować różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Sprawdź też krople na kolki u niemowląt.

gazy u noworodka

 

Dzieci karmione butelką są w równym stopniu narażone na kolki i męczące gazy jak te karmione piersią. Prawdopodobieństwo ich wystąpienie zwiększa się, jeżeli karmisz je źle dobraną butelką (z której mleko wypływa zbyt szybko) lub podajesz butelkę w niewłaściwy sposób.

Mitem jest to, że gazy u noworodka karmionego piersią spowodowane są nieprawidłową dietą mamy. Spożywanie produktów wzdymających może powodować gazy u Ciebie, ale na pewno nie u dziecka!

„Problemy żołądkowo-jelitowe u niemowląt wywołują u młodych rodziców dużo stresu i obaw o zdrowie maleństwa. Na szczęście w większości przypadków okazują się one być niegroźne. Jeżeli jednak zauważysz niepokojące objawy u niemowlaka, warto skonsultować się z pediatrą lub dziecięcym gastroenterologiem”

− mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

bąki u noworodka

    Co na gazy u noworodka?

    Gazy u noworodka to często normalny, fizjologiczny odruch organizmu, który świadczy o poprawnej pracy jelit. Jednak, długotrwałe gazy mogą być męczące zarówno dla dziecka i dla rodzica.

    Jak im zapobiegać?

    1. Odbijaj po karmieniu

    Odbijanie jest często potrzebne, żeby uwolnić nadmiar powietrza, który zalega w układzie pokarmowym. Odbiciu powinien towarzyszyć charakterystyczny dźwięk „beknięcia”. O różnych technikach odbijania, pisałam w artykule: Odbijanie po karmieniu noworodka. Czy naprawdę jest konieczne.

    2. Kładź dziecko na brzuszku lub noś je w pozycji pionowej

    Osobiście, bardzo polecam noszenie dziecka w chuście. W ten sposób, samoistnie masujemy niemowlakowi brzuszek. Mocno przytulone do ciała rodzica dziecko uspokaja się. U obydwojga moich dzieci, chusta sprawdziła się (w wciąż się sprawdza) doskonale!

    3. Karm jedną piersią na raz

    Jeżeli masz problem z nadmiarem pokarmu, postaraj się karmić jedną piersią na raz, tak żeby dziecko podczas jednego karmienia opróżniło ją do końca. Przy kolejnym karmieniu, podaj mu drugą pierś.

    matka karmiąca piersią

     

    4. Masuj noworodka

    Masaż brzuszka jest bardzo pomocny w przypadku różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Najlepiej zrobić to po ciepłej kąpieli, która dodatkowo rozluźni dziecko. Więcej na temat tego, jak wykona masaż u swojego maluszka, przeczytasz w artykule: Masaż niemowlaka. Jak go wykonać krok po kroku?

    bolesne gazy u niemowlaka

     

    5. Pomoc z apteki

    Zastosuj środki farmaceutyczne i leki na wzdęcia dla niemowląt dostępne w aptece, które przeznaczone są dla dzieci od 1. dnia życia, np. krople Bobotic Forte, herbatka koperkowa z kminkiem Humana lub krople Humana benelife AColic.

    Męczące gazy a choroby

    Męczące gazy u noworodka mogą być również spowodowane różnego rodzaju innymi schorzeniami, w tym:

    • Nietolerancją pokarmową − alergia na różne produkty (np. białko, orzechy czy cytrusy) może być przyczyną dolegliwości żołądkowych; nietolerancja pokarmowa objawia się często zmianami skórnymi, np. wysypką czy mocno zaczerwienioną skórą
    • Innymi schorzeniami układu pokarmowego − np. nieżytu żołądka czy zespołu jelita drażliwego.
    • Infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi
    męczące gazy w nocy u niemowlaka

    Gazy u noworodka − kiedy do lekarza?

    Jeżeli gazy u noworodka są bardzo uporczywe i pomimo stosowania różnych metod, nie przechodzą i nie pozwalają maluchowi na normalne funkcjonowanie (gdy przez to nie chce jeść i spać), wtedy warto skonsultować się z lekarzem. Męczące gazy w nocy u niemowlaka mogą negatywnie odbić się na zdrowiu całej rodziny. Koniecznie umów się na wizytę pediatryczną, jeżeli czujesz, że brzuszek dziecka jest cały czas twardy i maluszek ma problem z wypróżnianiem się. Do pediatry idź też w przypadku wstępowania biegunki czy wysypki na ciele dziecka.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice