Jak dobrać produkty stosowane w niewydolności żylnej? Postaw na skuteczną kompresjoterapię!
Rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe powinny być odpowiednio dobrane, aby zapewniać skuteczną kompresjoterapię. Dowiedz się, jak to robić!
Spis treści
- Niewydolność żylna – przyczyny, objawy, metody leczenia
- Pończochy, podkolanówki czy rajstopy uciskowe?
- Jak dobrać podkolanówki i pończochy uciskowe?
- Stopnie ucisku w kompresjoterapii, czyli czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu?
- Z jakiego materiału wykonuje się podkolanówki lub rajstopy uciskowe?
- Kompresjoterapia – sposób na zahamowanie objawów niewydolności żylnej!
Nadwaga, siedzący tryb życia, predyspozycje genetyczne – to czynniki sprzyjające rozwojowi niewydolności żylnej. Żeby uniknąć poważnych powikłań, warto zdecydować się na kompresjoterapię. O czym pamiętać, kupując podkolanówki uciskowe? Jak dobrać rozmiar? Odpowiadamy wszystkie nurtujące pytania dotyczące dopasowania wyrobów uciskowych!
Niewydolność żylna – przyczyny, objawy, metody leczenia
Bezpośrednią przyczyną niewydolności żylnej jest nadciśnienie żylne spowodowane zwężeniem, niedrożnością żył lub wstecznym przepływem krwi. Schorzenie objawia się:
- Ciężkością i obrzękami nóg,
- Poszerzeniem żyłek śródskórnych, czyli tzw. pajączkami naczyniowymi,
- Skurczami łydek w nocy,
- Zespołem niespokojnych nóg,
- Miejscowymi przebarwieniami skóry,
- Pieczeniem oraz bólem kończyn w czasie chodzenia.
Aby zmniejszyć dolegliwości, warto postawić na kompresjoterapię z wykorzystaniem uciskowych podkolanówek, rajstop, pończoch czy bandaży (dobrze sprawdzają się np. podkolanówki Jobst Opaque). Ich działanie polega na wspomaganiu funkcjonowania zastawek żylnych i tym samym poprawieniu przepływu krwi. Wyroby medyczne znajdują zastosowanie profilaktyczne oraz lecznicze. Choć artykuły uciskowe nie pomogą w pozbyciu się żylaków, skutecznie minimalizują objawy chorobowe. Trzeba jednak pamiętać, że muszą być zakładane codziennie rano (najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka, zanim na nogach pojawi się obrzęk).
Dowiedz się więcej na temat przewlekłej niewydolności żył.
Pończochy, podkolanówki czy rajstopy uciskowe?
Żeby kompresjoterapia odznaczała się skutecznością, należy prawidłowo dopasować wyroby medyczne. W większości wypadków przepisuje się podkolanówki, np. Jobst Ultra Sheer przeznaczone do codziennego stosowania. Są one szybkie i wygodne do zakładania. Jeśli obrzęki i żylaki występują na udach, rekomenduje się pończochy oraz rajstopy, np. Jobst Opaque CC1. Modele można nabyć w wersji z odkrytymi lub zakrytymi pałacami. Pierwsze z nich proponuje się osobom z nadmierną potliwością stóp lub koślawością paluchów.
Jak dobrać podkolanówki i pończochy uciskowe?
Produkty uciskowe odznaczają się stosunkową małą elastycznością, dlatego tak istotne jest ich właściwe dopasowanie. Jak dobrać podkolanówki uciskowe? Do ważnych czynników zaliczają się waga wzrost pacjentów. Duże znaczenie ma też obwód kończyn. Wymiary zbiera się z:
- Najwęższego miejsca nad kostką,
- Najszerszej części łydki,
- Środkowej części uda,
- Miejsca znajdującego się 2 cm pod kolanem.
Pomiary należy wykonywać w godzinach rannych (jeszcze przed wstaniem z łóżka). Następnie otrzymane dane porównuje się z zestawieniem w tabeli wybranego producenta i na tej podstawie dopasowuje się odpowiedni rozmiar.
Sprawdź również, jak zapobiegać żylakom nóg w młodym wieku.
Stopnie ucisku w kompresjoterapii, czyli czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu?
Najmniejszym uciskiem charakteryzują się artykuły o działaniu profilaktycznym. Stosuje się je u osób szczególnie narażonych na rozwój niewydolności żylnej, np. w związku rodzajem wykonywanej pracy. Nie zawsze jednak można w porę zapobiec uciążliwym dolegliwościom. Wówczas trzeba zaopatrzyć się w produkty o działaniu leczniczym.
Klasyfikacja RAL wyodrębnia 4 stopnie kompresji rajstoporaz podkolanówek:
- I stopień (18-21 mmHg) – lekki ucisk, wyroby stosuje się w przypadku drobnych żylaków, produkty sprawdzają się również w profilaktyce niewydolności żylnej,
- II stopień (23-32 mmHg) – umiarkowany ucisk, po rajstopy sięga się przy dużych żylakach, zakłada się je również po operacjach (m.in. skleropterapii),
- III stopień (34-46 mmHg) – mocny ucisk, podkolanówki lub pończochy proponuje się przy znacznej niewydolności żylnej oraz obrzękach limfatycznych,
- IV stopień (od 49 mmHg) – bardzo silny ucisk, rozwiązanie rekomenduje się przy przewlekłej niewydolności żylnej lub w ciężkim zespole pozakrzepowym.
W przypadku niewielkich żylaków zaleca się podkolanówki lub pończochy I stopnia, np. Jobst Opaque CC1. Jeśli zmiany są bardziej widoczne, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Specjalista zadecyduje, jaki stopień kompresji sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Warto zaopatrywać się w produkty uciskowe sprawdzonych marek.
Z jakiego materiału wykonuje się podkolanówki lub rajstopy uciskowe?
Do produkcji wyrobów uciskowych używa się m.in.:
- Poliamidu – czyli syntetycznego włókna odznaczającego się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz rozciąganie. Dzięki swoim cechom materiał ściśle przylega do nogi, poprawiając ukrwienie w kończynach,
- Elastanu – to rodzaj włókna poliestrowego o właściwościach rozciągających. Domieszka tego materiału sprawia, że produkty dopasowują się do kształtu nogi,
- Bawełny – w składzie niektórych modeli dodatkowo występuje bawełna. Naturalne włókno cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza, wytrzymałością, miękkością. Po produkty z dodatkiem tego materiału powinny sięgnąć osoby o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień.
Wyroby medyczne różnią się grubością materiału i stopniem kompresji. Kupując pończochy czy rajstopy uciskowe, należy dowiedzieć się, czy posiadają certyfikaty potwierdzające ich jakość. Nie bez znaczenia jest również system kontroli. Wielu dostawców szczyci się tym, że przed wypuszczeniem na rynek ich wyroby testują lekarze lub dedykowane w tym celu grupy badawcze. Często przeprowadza się też anonimowe testy porównawcze. Dzięki temu materiał, z którego wykonane są produkty uciskowe, odznacza się trwałością na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się również na skuteczność działania.
Sprawdź również leki na żylaki i obrzęki.
Kompresjoterapia – sposób na zahamowanie objawów niewydolności żylnej!
Terapia uciskowa stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla osób borykających się z objawami niewydolności żylnej. Regulowany ucisk usprawnia przepływ krwi. Jak dobrać pończochy uciskowe? Najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem – to istotne zwłaszcza w przypadku pacjentów z widocznymi zmianami. Produkty uciskowe warto zamawiać w wyspecjalizowanych sklepach lub aptekach, ponieważ ich wymiary powinien zebrać wyszkolony w tym zakresie personel. Specjalista doradzi też konkretne modele, np. dedykowane dla kobiet w ciąży lub polecane dla amatorów długich podróży czy wielbicieli aktywności fizycznej.