Kamica pęcherzyka żółciowego - choroba kobiet po 40.?

23. 7. 2018 · 4 minuty czytania

Czy wiesz, że kamienie w pęcherzyku żółciowym dotykają przede wszystkim kobiet po 40. roku życia? Jak powstają? Kto jest na nie szczególnie narażony? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Kamica pęcherzyka żółciowego - choroba kobiet po 40.?

Po przekroczeniu kalendarzowej 40. na kobiety czekają niedogodności związane z menopauzą, osteoporozą czy nietrzymaniem moczu. Wraz z wiekiem rośnie u nich również ryzyko wystąpienia kamicy pęcherzyka żółciowego, która powoli zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Zastanawiasz się, dlaczego kamienie w woreczku żółciowym przytrafiają się głównie kobietom? Gdy przyjrzymy się pracy hormonów żeńskich, to przyczyny kamicy żółciowej staną się dla nas bardziej oczywiste.

Skąd biorą się kamienie w woreczku żółciowym?

Szacuje się, że kamienie w woreczku żółciowym to problem około 15% osób po 40. i nawet 50% osób powyżej 60. roku życia. Dzieje się tak dlatego, że w podeszłym wieku zwiększa się tendencja do zagęszczania żółci. Zaczyna ona tworzyć trudne do usunięcia kamienie, które są mieszaniną cholesterolu, barwników żółciowych, węglanu wapnia i białek.

W prawidłowych warunkach, kontrolę nad procesem tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym, sprawują kwasy żółciowe. Z wiekiem synteza tych kwasów słabnie. Wtedy zaczynają pojawiać się niechciane złogi cholesterolowe.

Sprawdź też leki na kamicę woreczka żółciowego.

Skąd biorą się kamienie w woreczku żółciowym

 

Kamica pęcherzyka żółciowego – dlaczego występuje głównie u kobiet po 40.?

Weź pod uwagę, że kamica pęcherzyka żółciowego może pojawić się w każdym wieku. Natomiast tak, jak wspomniałam, dane statystyczne wskazują, że najbardziej narażone są na nią kobiety po 40. roku życia. Kamica pęcherzyka żółciowego dotyka kobiety 4 razy częściej niż mężczyzn! Żeńskie hormony płciowe osłabiają kurczliwość pęcherzyka żółciowego, a także mają bezpośredni wpływ na przesycenie żółci cholesterolem.

Kamica pęcherzyka żółciowego u kobiet po 40.

Ryzyko wystąpienia kamieni w woreczku żółciowym określa reguła 5F:

  • female − kobieta,
  • fat − otyła,
  • fecund − płodna,
  • forty − po 40. roku życia,
  • fair – jasnowłosa (kamienie w woreczku żółciowym najczęściej występują u przedstawicieli rasy kaukaskiej).

Kamica pęcherzyka żółciowego częściej będzie dotyczyć pań puszystych, które upodobały dietę wysokotłuszczową.

Sprawdź też leki na ból brzucha.

Estrogeny i progesteron – główne przyczyny kamicy żółciowej u kobiet

Estrogeny powodują zagęszczenie żółci. Aa drugi kobiecy hormon − progesteron − zmniejsza kurczliwość pęcherzyka żółciowego i przez to utrudnia usuwanie żółci z dróg żółciowych do dwunastnicy.

Główne przyczyny kamicy żółciowej u kobiet

 

Na kamicę pęcherzyka żółciowego bardziej są narażone kobiety w ciąży oraz panie stosujące hormonalną terapię zastępczą, np. w trakcie menopauzy, osteoporozy lub po usunięciu jajników. Co ciekawe, badania przeprowadzone w Szwecji, wśród młodych kobiet od 14. do 19. roku życia, pokazują, że antykoncepcja hormonalna prowadzona w krótkim czasie i nieregularnie, może być przyczyną kamicy żółciowej u tych kobiet w 4. i 5. dekadzie życia.

Sprawdź też leki na osteoporozę.

Kamienie w woreczku żółciowym – jakie są inne przyczyny?

Skąd jeszcze biorą się kamienie w woreczku żółciowym? Przyczyny to:

1. Obciążenia genetyczne

2.Współistnienie takich chorób, jak:

  • otyłość − żółć u ludzi otyłych ma więcej cholesterolu niż żółć u osób z prawidłową masą ciała
  • cukrzyca − neuropatia cukrzycowa zmniejsza siłę skurczu pęcherzyka żółciowego
  • zaburzenia gospodarki lipidowej − tworzeniu się kamieni w woreczku żółciowym sprzyja niski poziom cholesterolu HDL, a podwyższony poziom triglicerydów

3. Stosowanie niektórych leków np. fibratów

4. Infekcje pokarmowe − zwłaszcza biegunki, które powodują utratę soli żółciowych i sprzyjają tworzeniu się złogów cholesterolowych

5. Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, upośledzające obkurczanie i opróżnianie pęcherzyka żółciowego.

Sprawdź też leki na biegunkę.

Kamienie w woreczku żółciowym

Kamica pęcherzyka żółciowego – 4 sposoby, jak jej uniknąć

Rozwój kamicy pęcherzyka żółciowego trwa przez wiele lat i nie wywołuje niepokojących objawów. U niektórych osób może pojawiać się sporadyczny ucisk w nadbrzuszu, wzdęcia, zgaga czy nudności. Najbardziej charakterystycznym objawem jest kolka żółciowa, która niesie ostry ból pod prawym żebrem. Gdy kamienie w woreczku żółciowym są na tyle duże, że leczenie farmakologiczne nie pomaga uśmierzyć bólu, to konieczny jest zabieg usunięcia woreczka żółciowego.

Jeśli jesteś kobietą i chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni w woreczku żółciowym, to zastosuj się do 4 porad dietetycznych:

1.Ogranicz w diecie produkty z dużą zawartością cukru, czyli słodkie napoje, desery i dżemy.

2.Jedz produkty bogate w dobre, nienasycone kwasy tłuszczowe, do których należą oleje roślinne i oliwa z oliwek.

Sprawdź też leki na wzdęcia.

Dieta na uniknięcie kamicy pęcherzyka żółciowego

 

3. Zwiększ zawartość błonnika pokarmowego w diecie. Dowiedziono, że dieta bogata w błonnik pokarmowy przyspiesza pasaż jelitowy i poprawia motorykę pęcherzyka żółciowego.

4.Zrezygnuj z drastycznych kuracji odchudzających. Chęć szybkiej utraty wagi może spowodować atak kamicy żółciowej. Wszelkie zmiany żywieniowe warto wprowadzać stopniowo i najlepiej pod kontrolą dietetyka.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Nadkwasota żołądka często objawia się po obfitym posiłku. Jej objawy często bywają bagatelizowane. Sprawdź, jak skutecznie ją leczyć! 
    • Krew w kale − na co może wskazywać?

      Krew w kale − na co może wskazywać?

      · 5 minut czytania
      Krew w stolcu może świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, w tym o raku jelita grubego. Dowiedz się, co zrobić, kiedy zauważysz niepokojące objawy! Sprawdź, kiedy udać się do lekarza!
    • Gruczolak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych układu pokarmowego. Sprawdź, z jakimi objawami się wiąże i na czym polega jego leczenie!
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora