Miopatia nabyta – skąd bierze się dziwne osłabienie mięśni?

21. 8. 2019 · 4 minuty czytania

Czym jest miopatia nabyta? Z jakimi objawami się wiąże? Kto jest szczególnie narażony na rozwój choroby? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule!

Irmina Turek
Irmina Turek
Miopatia nabyta – skąd bierze się dziwne osłabienie mięśni?

Miopatia nabyta to schorzenie, które wynika z uszkodzenia i osłabienia tkanki mięśniowej. Choroba ta może mieć bardzo wiele przyczyn: od zaburzeń hormonalnych, przez nadużywanie alkoholu czy problemy z układem immunologicznym, aż do niedoborów składników odżywczych. Może być również skutkiem działań niepożądanych zażywanych leków. Zobacz, skąd bierze się miopatia nabyta i co może ją spowodować.

Co to jest miopatia i jakie są jej przyczyny?

Miopatia to uszkodzenie mięśni i osłabienie ich siły działania. Wiąże się ona z zespołem objawów, który wynika z postępującego uszkodzenia mięśni.

Miopatie to bardzo szerokie pojęcie. Mogą mieć bardzo różne przyczyny. Problemy z mięśniami mogą wynikać z wad genetycznych (np. dystrofia mięśniowa), mogą też pojawiać się dodatkowo przy istniejących chorobach przewlekłych (np. endokrynologicznych lub immunologicznych). Jedną z chorób endokrynologicznych, której towarzyszyć może miopatia jest niedoczynność tarczycy.

Problemy z mięśniami mogą być również skutkiem uszkodzenia komórek przez szkodliwe substancje. Jedną z substancji, która nadużywana będzie działała uszkadzająco na komórki mięśniowe jest alkohol. Ponadto niektóre grupy leków stosowane np. w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu mogą działać niekorzystnie na tkankę mięśniową. Jest to działanie niepożądane i jeśli wystąpi najlepiej zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, żeby zmienił terapię.

Sprawdź też, czym objawia się jałowa martwica kości.

miopatia

 

Bardzo często miopatie łączą się z toczącym się w mięśniu stanem zapalnym. Zmiany najczęściej dotyczą mięśni ud i ramion. Na szczęście miopatie to choroby stosunkowo rzadkie.

Miopatie mogą mieć również bardzo zróżnicowany przebieg. To, co jest wspólne dla wszystkich miopatii to uszkodzenie i osłabienie mięśni, które z czasem może prowadzić do ich zaniku. Najprostszym podziałem miopatii jest rozróżnienie tych o podłożu genetycznym (miopatia wrodzona) od takich, które można nabyć w ciągu życia (miopatia nabyta).

Miopatie nabyte mogą wynikać z różnego rodzaju zaburzeń i chorób (miopatie o podłożu zapalnym, czy związane z chorobami endokrynologicznymi). Dodatkowo mogą wystąpić też na skutek działania niepożądanego niektórych grup leków (miopatia polekowa) lub alkoholu (miopatia alkoholowa).

Sprawdź też, o czym może świadczyć opuchnięcie nóg.

 

Miopatia − objawy

W związku z tym, czym w istocie jest miopatia, czyli uszkodzeniem i dysfunkcją mięśni, jej głównym objawem jest osłabienie mięśni. Najczęściej miopatie dotykają partii mięśni zlokalizowanych na udach i ramionach.

Pierwszymi symptomami miopatii może być osłabienie mobilności, problemy z wchodzeniem po schodach czy konieczność podpierania się przy zmianie pozycji. Dodatkowo, trudności mogą pojawić się przy czesaniu czy rożnego rodzaju czynnościach wymagających podnoszenia rak do góry.

Oprócz samego osłabienia, dokuczać może również ból. Najczęściej osłabieniu siły mięśniowej nie towarzyszą zaburzenia czucia.

miopatia nabyta

 

Jeśli miopatia będzie dotyczyć innych partii mięśni objawy będą nieco inne. Przy problemach mięśniami karku, objawem może być opadająca głowa. Przy osłabieniu mięśni twarzy – opadające powieki. Najbardziej niebezpieczne są miopatie, które dotykają mięśni oddechowych, bo mogą prowadzić do problemów z oddychaniem i duszności. Czasem mogą pojawić się problemy z rozkurczaniem mięśni, jak np. trudność w rozprostowywaniu zgiętych palców. W zależności, z czego wynika miopatia i na ile jest rozwinięta mogą pojawić się jeszcze dodatkowe objawy.

Sprawdź też, jak wzmocnić kości.

miopatia mięśniowa

Miopatia − leczenie

Jeśli pojawią się u Ciebie objawy, które wskazują na miopatie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Zbierze on wywiad i zleci dodatkowe badania, które pomogą zdiagnozować, co dzieje się w organizmie. Najczęściej badaniem ostatecznie potwierdzającym chorobę jest analiza pobranego pod znieczuleniem wycinka mięśnia.

W przypadku miopatii istnieje wiele różnych opcji terapii. W zależności od jej postaci i przyczyn ustala się odpowiednie postępowanie. Najczęściej leczenie jest dwukierunkowe. Ważne jest usunięcie  przyczyny miopatii (np. innych chorób i zaburzeń, które ją wywołują), jak i polepszenia stanu mięśni przez odpowiednią dietę czy rehabilitacje.

miopatia objawy

 

W sytuacji, kiedy problemy z mięśniami są wynikiem stosowanych leków, lekarz zmieni terapię i leki tak, żeby usunąć czynnik, który naraża mięsnie na uszkodzenie. Dodatkowo w zależności od grup mięśniowych, które zostały dotknięte miopatią, lekarz może skierować Cię do specjalistów (np. kardiologa) i wdroży odpowiednią rehabilitację.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice