Nadżerka żołądka czy może wrzody?

14. 1. 2018 · 3 minuty czytania

Nadżerka żołądka powinna być jak najszybciej objęta leczeniem. Skąd się bierze? Jak jej przeciwdziałać? Czym może doprowadzić do wrzodów? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Nadżerka żołądka czy może wrzody?

Nadżerka żołądka wygląda jak rana na wewnętrznej ścianie żołądka. Często spowodowana jest przez złą dietę, palenie papierosów lub bakterię Helicobacter pylori. Tak naprawdę od nadżerki żołądka do wrzodu żołądka już niedaleka droga. Bardzo często pacjenci ignorują nadżerki i przez to pozwalają powoli rozwijać się poważniejszej chorobie. Zobacz, czym jest nadżerka żołądka i jak możesz sobie z nią poradzić.

Co to jest nadżerka żołądka?

Nadżerka błony śluzowej żołądka to potoczna nazwa jednego z elementów, który występuje przy nieżytowym lub inaczej nadżerkowym zapaleniu błony śluzowej żołądka. Żeby lepiej zrozumieć, co to jest nadżerka, wyobraź sobie wnętrze swojego żołądka z kilkoma płytkimi ubytkami, które wyglądają jak bolesna rana.

Czym jest nadżerka żołądka

 

Przy nadżerce żołądka możesz odczuwać ostry i kłujący ból w obszarze nadbrzusza. Dokładniej w miejscu nazywanym dołkiem sercowym. Literatura medyczna wspomina, że przy nadżerkowym zapaleniu błony śluzowej żołądka mogą pojawić się także objawy takie jak: zgaga, mdłości, wymioty i wzdęcia.

Sprawdź też leki i tabletki na wzdęcia.

Dolegliwości bólowe dokuczają szczególnie na czczo, bo w żołądku jest wysokie stężenie kwasu solnego, który drażni Twoje zakończenia nerwowe w uszkodzonej błonie śluzowej. Jedzenie neutralizuje kwas i przez chwilę przynosi ulgę. Z drugiej jednak strony, jedzenie prowadzić do nowych nadżerek błony śluzowej żołądka, zwłaszcza jeśli są zakwaszające, ostre i tłuste.

 

Czym różni się nadżerka żołądka od wrzodu?

Od nadżerek żołądka do choroby wrzodowej jest niedaleka droga. Nadżerka błony śluzowej żołądka jest początkową formą wrzodu. Nadżerka dotyczy tylko warstwy najbardziej powierzchownej błony śluzowej, a wrzód sięga głębszych warstw ściany żołądka. Objawy tych dwóch schorzeń są do siebie podobne, z tym, że w przypadku nadżerek objawy mogą być mniej intensywne.

Sprawdź też leki na nadkwaśność i zgagę.

Różnica między nadżerką żołądka a wrzodami

 

Nadżerka błony śluzowej żołądka powinna zagoić się całkowicie w okresie około 4 − 6 tygodni. Niestety, pacjenci często lekceważą dolegliwości bólowe, bo ból przechodzi po zażyciu doraźnych środków.

Jeśli taka nadżerka nie jest leczona prawidłowo, to może zamienić się we wrzód lub coś bardziej niebezpiecznego. Niektórzy pacjenci pojawiają się u lekarza dopiero, kiedy już doszło do rozwinięcia się wrzodu.

Skąd bierze się nadżerka żołądka? Przyczyny

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka rozwija się najczęściej przy:

  • zakażeniu bakterią Helicobacter pylori, które odpowiada za 80% zachorowań
  • diecie, która składa się z gorących, smażonych potraw, intensywnych wywarów mięsnych i warzywnych, tłustych sosów, kwaśnych owoców, pikantnych przypraw, słodyczy i mocnej kawy i herbaty
  • paleniu papierosów
  • długiej terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – zwłaszcza, gdy tabletki są łykane na pusty żołądek
  • silnym i przewlekłym stresie 

Sprawdź też zioła i tabletki na stres.

Przyczyny nadżerki żołądka

Jak zdiagnozować nadżerkę żołądka?

Jeżeli męczą Cię częste bóle brzucha, lepiej idź do lekarza. Wiem, że w aptece jest wiele środków na problemy żołądkowe. Ale odradzam leczenie się na własną rękę. Ból brzucha niesie za sobą nawet zagrożenie dla życia. Dlatego lekarz określi specyfikę i przyczynę Twoich dolegliwości.

Wizyta w gabinecie lekarskim rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Lekarz poprosi Cię, żeby określić czy bóle nasilają się po spożyciu określonych produktów, czy pojawiają po sytuacjach stresowych, czy wiążą się ze stosowaniem niektórych leków przeciwzapalnych. Jeśli lekarz zacznie podejrzewać nadżerki żołądka, to zleci Ci gastroskopię. Nie jest to przyjemne badanie, ale konieczne, żeby wykluczyć chorobę nowotworową. Po dokładnym obejrzeniu błony śluzowej żołądka, lekarz pobierze niewielki wycinek dalszych badań. Jeśli powodem dolegliwości nie jest nowotwór, to prawdopodobną przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori i niezdrowy tryb życia.

Nadżerka żołądka diagnoza

Jak leczyć nadżerkę żołądka?

Leczenie nadżerek żołądka powinno odbywać się pod opieką lekarza, który zaleci Ci stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego i antybiotyków, które eliminują bakterie Helicobacter pylori. Jak się okazuje, tę bakterię ma aż 84% dorosłych Polaków! (Przeczytaj artykuł: Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?)

Nieodłącznym elementem leczenia nadżerek żołądka będzie wdrożenie odpowiedniej diety, rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu i unikanie stresu.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice