Najlepsze kosmetyki odmładzające - ranking TOP 6
Upływający czas nie sprzyja naszej cerze. Seniorzy zmagają się ze zmarszczkami i utratą jędrności. Podpowiadamy, jakich składników szukać na etykietach kremów odmładzających!
Spis treści
Upływający czas pozostawia ślady na skórze, dlatego seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na kosmetyki. Niestety, nie istnieje żaden złoty środek, dzięki któremu skóra zawsze będzie wyglądać młodo. Odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże spowolnić proces starzenia, wygładzi zmarszczki, rozświetli cerę i co najważniejsze – skutecznie odejmie kilka lat!
Na czym polega działanie kremów odmładzających?
Mimo zapewnień producentów nawet najbardziej skuteczne kosmetyki odmładzające do twarzy nie zatrzymają całkowicie procesu starzenia się skóry. Działanie ogólnodostępnych preparatów polega na jego opóźnieniu – wygładzają zmarszczki, wyrównują koloryt, rozjaśniają skórę i pobudzają ją do produkowania nowych komórek, odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność. Każdy krem ma także właściwości nawilżające, które są niezwykle istotne w przypadku dojrzałej skóry seniora. Taki preparat działa powierzchownie, tworzy na skórze niewidzialny film, dzięki czemu ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL). Stałe nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i naskórka, szczególnie po 50. Gdy nawilżenie spada, pojawiają się zmarszczki.
Sprawdź, jak wybierać kosmetyki dla seniorów.
Najlepsze kosmetyki odmładzające na opakowaniu zawierają informację typu zwiększa produkcję kolagenu lub stymuluje do produkcji elastyny. Kolagen i elastyna to swego rodzaju „rusztowanie” naszej skóry. Białka te występują w skórze właściwej, do której większość komponentów aktywnych niestety nie jest w stanie przeniknąć. Dlatego producenci podczas opracowywania receptury kosmetyków wdrażają różne metody, aby zwiększyć ich penetrację.
W tym celu stosują różnego rodzaju podłoże, dostosowane specjalnie do składników aktywnych. Istnieją również systemy nośnikowe, które z jednej strony ułatwiają penetrację, a z drugiej wydłużają czas uwalniania substancji czynnej. Tym samym działa ona dłużej. Niekiedy do receptury dodaje się tzw. promotory sorpcji, które tymczasowo rozluźniają połączenia międzykomórkowe, ułatwiając w ten sposób wnikanie aktywnych składników.
Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry seniora.
Jakie składniki powinien zawierać dobry krem odmładzający?
Jeśli chcesz wybrać najlepszy krem odmładzający, koniecznie zwróć uwagę na jego skład! Zarówno dla seniorki, jak i dla seniora polecane są te same składniki aktywne. Wspomagają one prawidłowe funkcje komórek skóry, nawilżają, ujędrniają i opóźniają proces ich starzenia.
Kwas hialuronowy
To polisacharyd, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Niestety, z czasem jego zasoby maleją, a po 60. mogą być już minimalne. Kwas hialuronowy ma wyjątkową zdolność wiązania wody. Przywraca nawilżenie i pomaga utrzymać je w najgłębszych warstwach skóry. To za jego sprawą staje się ona bardziej elastyczna, sprężysta, a drobne zmarszczki wypełnione.
Koenzym Q10
Bierze udział w przemianach metabolicznych i wspomaga dotlenienie na poziomie komórkowym. Koenzym Q10 znajduje się w każdej żywej komórce. Wraz z wiekiem jego poziom spada, a nasz organizm przestaje go produkować. Ma silne działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chroni komórki przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Te, jak wiadomo, są zmorą większości seniorów i jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Koenzymu Q10 wspomaga procesy regeneracji komórek, tym samym pomaga skórze utrzymać jędrność. Ponadto stymuluje odnowę włókien kolagenowych.
Kolagen
To kolejny składnik odmładzający, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Kolagen jest aktywnym białkiem, którego najważniejsza funkcja to odbudowa włókien kolagenowych. Ponadto opóźnia proces starzenia skóry, pomaga zachować odpowiedni poziom jej nawilżenia, eliminuje drobne zmarszczki i chroni przed przebarwieniami. Niestety jego poziom spada wraz z wiekiem, dlatego seniorzy powinni go uzupełniać podczas codziennej pielęgnacji.
Peptydy
Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji dojrzałej skóry seniorów. Poprawiają wygląd i koloryt cery. Wspomagają syntezę kolagenu, elastyny i macierzy pozakomórkowej, przyspieszają procesy naprawcze i wygładzają zmarszczki. Co więcej, peptydy mają zdolność przedostania się w głębsze partie skóry.
Witamina C
Oprócz komponentów o działaniu anti-aging najlepsze kosmetyki odmładzające w swoim składzie zawierają również witaminy. Wśród nich nie może zabraknąć witaminy C! Do jej głównych zadań należy redukcja wszelkiego rodzaju przebarwień: posłonecznych, plam starczych czy czerwonych. Wspomaga produkcję kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i eliminuje drobne zmarszczki. Zastosowanie nowoczesnej technologii (liposomów i nanosomów) umożliwia jej transport w głąb naskórka.
Witamina E
Nie bez powodu witamina E nazywana jest witaminą młodości. Jej główną funkcją jest ochrona komórek przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Tym samym wygładza skórę, nawilża i zacznie spowalnia proces starzenia. Rozpuszcza się w tłuszczach, tym samym wykazuje wysokie powinowactwo (podobieństwo) do lipidów naskórka. Dzięki temu z łatwością przenika w głębokie partie skóry. Ponadto, ma pozytywny wpływ na szczelność bariery naskórkowej, co ułatwia skórze pełnienie funkcji ochronnych.
Retinol
To pochodna witaminy A. Jest jednym z najlepiej przebadanych składników wykorzystywanych w kosmetykach odmładzających. Pobudza wzrost nowych komórek skóry, reguluje ich funkcjonowanie, przyspiesza proces ich odnowy. Ponadto zwiększa ilość fibroblastów i wspomaga ich pracę, dzięki czemu produkcja kolagenu i elastyny zostaje zwiększona. Tym samym zmniejsza widoczność zmarszczek, a także poprawia jędrność i elastyczność skóry.
Najlepsze kosmetyki odmładzające - ranking TOP 6
Przedstawiamy najlepsze i polecane odmładzające kosmetyki dla seniorów! Ranking zawiera również kosmetyki odmładzające dla mężczyzn.
Lierac Deridium
To uniwersalny krem o kompleksowym działaniu przeciwzmarszczkowym. Jego bogaty skład skierowany jest do osób z cerą suchą i bardzo suchą, dojrzałą, z widocznymi oznakami starzenia. Redukuje zmarszczki mimiczne, statyczne i grawitacyjne. W składzie zawiera działającą antyoksydacyjnie witaminę E oraz aktywny kompleks skrzyp-przywrotnik-bluszcz 6,5%, którego zadaniem jest stymulowanie syntezy kolagenu. Pozostałe składniki przyspieszają procesy regeneracji i odnowy, pomagają zachować odpowiedni poziom nawilżenia. W efekcie cera jest gładka, nawilżona i pełna blasku.
Sesderma Daeses
Propozycja od marki Sesderma ma działanie przeciwstarzeniowe i napinające. Krem rekomendowany jest dla seniorów z cerą suchą. W jego skład wchodzi m.in. DMAE (dimetyloaminoetanol, w postaci wolnej i liposomowej), który ujędrnia skórę i spłyca zmarszczki. Działanie to wspomaga kompleks peptydowy. Regularne stosowanie kosmetyku zapewnia efekt liftingu naskórka, a ten staje się bardziej sprężysty.
Vichy Liftactiv Collagen Specialist
Jego skład opiera się na dwóch, starannie wyselekcjonowanych peptydach, które ujędrniają skórę i pomagają zwalczyć oznaki starzenia. Pochodna witaminy C wspomaga walkę z plamami starczymi czy przebarwieniami. Jak przystało na dobry krem odmładzający, już po pierwszym zastosowaniu widocznie poprawi stan skóry!
Nuxe Merveillance Expert
Krem rekomendowany skórze normalnej. W swoim składzie zawiera aż 93,5% składników pochodzenia naturalnego. Doskonale sprawdza się w walce z oznakami starzenia. Już po pierwszym użyciu skóra staje się wyraźnie nawilżona, ujędrniona, a zmarszczki wygładzone. To wszystko za sprawą wyjątkowego kompleksu Oléo-actif.
Dermedic Angio Preventi
W nocy nasza skóra się regeneruje, a odmładzające kosmetyki znacznie przyspieszają ten proces. Angio Preventi odbudowuje strukturę lipidową skóry, wzmacnia działanie naczyń krwionośnych, a także dba o ich prawidłowe funkcjonowanie. Za sprawą zawartej w składzie witaminy E przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników, z kolei witamina C poprawia wyrównać koloryt i rozjaśnić cerę.
Tołpa Holistic
Adaptogenna formuła preparatu to prawdziwe remedium dla skóry! Regeneruje, napina, poprawia gęstość, liftinguje, spłyca i wypełnia zmarszczki. Gruba warstwa preparatu pozostawiona na noc znacznie potęguje działanie kosmetyku, a także zwiększa odporność skóry na destrukcyjne działanie czynników środowiska.
Zasady prawidłowej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej
Skoro znasz już najlepsze kosmetyki odmładzające i ich działanie, warto dowiedzieć się również, jak je stosować!
- Regularnie oczyszczaj skórę – czynność tę wykonuj rano i wieczorem, a raz w tygodniu dodatkowo złuszczaj martwy naskórek za pomocą peelingu. Nigdy nie stosuj kremu na brudną skórę! W ciągu dnia i nocy na naskórku gromadzi się warstwa sebum i szereg zanieczyszczeń, które utrudniają substancjom aktywnym zawartym w kremie przenikanie w głąb naskórka. Tylko czysta skóra jest w stanie je wchłonąć.
- Serum z tej samej linii – jeśli wybierzesz krem idealny do swojej skóry, rozważ również serum z tej samej serii. Działanie kosmetyków wzajemnie się uzupełnia, tym samym potęguje efekty.
- Postaw na regenerację – przynajmniej raz w tygodniu zastosuj wysokiej jakości krem-maskę do twarzy. Najlepiej pozostawić ją na noc; w ten sposób Twoja skóra będzie intensywnie nawilżona i odżywiona.
- Systematyczność – pamiętaj, że nawet najlepszy i najdroższy krem nie zadziała, jeśli nie będzie aplikowany regularnie, codziennie!
Podsumowanie
Zdrowa, zadbana skóra nie tylko nas odmładza, ale również poprawia samopoczucie. Jej potrzeby często są bagatelizowane i traktowane powierzchownie: zmarszczki, przebarwienia i wszelkie niedoskonałości skrywa podkład. To wielki błąd, bowiem skóra pełni ważną rolę fizjologiczną, chroniąc przed wszelkiego rodzaju patogenami. Dlatego seniorzy powinni troszczyć się o nią w szczególny sposób. Starannie dobrane kremy sprawią, że odwdzięczy się ona pięknym wyglądem.
Źródła:
- Ramos-e-Silva, Marcia i wsp.: Cosmetics for the elderly. Clinics in Dermatology, Volume 19 , Issue 4 , 413 – 423.
- Ramos-e-Silva, Marcia i wsp.: Elderly skin and its rejuvenation: products and procedures for the aging skin. J Cosmet Dermatol. 2007 Mar;6(1):40-50.
- Woszczyk P., Ciało, kosmetyki, ubranie... Atrakcyjny wygląd w opiniach starszych kobiet. [w] Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica. 34/2009, s. 187-204.
- Wydro D. M., Starzenie się skóry - aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne. [w] Prace wyróżnionych absolwentów Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Warszawa, 2008.
- Zegarska B., Woźniak M., Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry. [w] Gerontol Pol. 14, 4/2006, s. 153-159.