Obwisła skóra u seniorów – jak sobie z nią radzić?

20. 8. 2021 · 7 minut czytania

Obwisła skóra u seniorów to powszechny problem. Jednak nie zawsze jest to oznaka problemów ze zdrowiem. Podpowiadamy, jak ją pielęgnować i trenować! Zdradzamy także domowe triki!

Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Obwisła skóra u seniorów – jak sobie z nią radzić?

Z biegiem lat skóra seniorów staje się sucha, cienka i mniej elastyczna. Bagatelizowanie oznak upływającego czasu  może prowadzić do obwisania fałdów skórnych. Problem ten występuje u wielu osób po 60. roku życia, jest nieprzyjemny i nieestetyczny. Aby uniknąć metod chirurgicznych, warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednią pielęgnację.

Pierwsze oznaki obwisania skóry u seniorów

Zwiotczenie dotyka zwykle osoby starsze i postępuje wraz z wiekiem. To skutek utraty kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Spadek masy ciała, opalanie, promieniowanie UV, palenie papierosów czy niektóre leki znacznie przyspieszają ten proces. Szczególnie podatne są te partie ciała, które podczas pielęgnacji zwykle się pomijało.  Pojawiają się zmarszczki, skóra traci jędrność, staje się szara i pozbawiona blasku. Aż w końcu, na skutek działania siły grawitacji, zaczyna obwisać. Zamiast skrywać partię ciała pod ubraniem, lepiej wdrożyć odpowiednią pielęgnację (np. kremy przeciwzmarszczkowe) i aktywność fizyczną.

 

Obwisła skóra na twarzy osoby starszej

Twarz jako pierwsza rzuca się w oczy i zdradza nasz wiek. Nic dziwnego, że seniorki poświęcają na jej pielęgnację tak dużo czasu. Już przy pierwszych oznakach utraty jędrności należy wprowadzić preparat, który poprawi gęstość, np. Vichy Neovadiol Magistral. Krem zawiera szereg substancji stymulujących syntezę lipidów skóry, dzięki czemu niestraszna mu także obwisła skóra pod oczami. Jest polecany szczególnie na noc. W ciągu dnia osoby starsze tradycyjną bazę pod makijaż mogą zastąpić regenerującym i ujędrniającym balsamem SVR, [CERA]BIOTIC.

obwisła skóra u osoby starszej - domowe sposoby

Obwisła skóra szyi i dekoltu u starszych osób

Choć obwisła skóra na szyi dotyczy każdej osoby po 60. roku życia, spędza sen z powiek głównie kobietom. To partia ciała, przy której ciężko zastosować specjalne ćwiczenia, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnacje i starannie dobierać kosmetyki. Warto zacząć od podstaw, czyli modelowania, ujędrniania i nawilżania. Wszystko to zapewni niepowtarzalny krem do twarzy i szyi na dzień - Avene DermAbsolu.

Obwisła skóra na tułowiu u seniorek

U seniorek znacznie częściej niż u seniorów problemem staje się obwisła skóra na brzuchu i piersiach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ często jest to pozostałość po przebytej ciąży.

Pielęgnacja skóry na brzuchu i piersiach

Brzuch i piersi to obszary, które szczególnie u osób starszych potrzebują ujędrnienia. Z pomocą przychodzi np. niezawodny Synchroline Terproline. To krem do ciała, którego skład bazuje na połączeniu pochodnych kwasu azjatykowego i madekasowego. Ich zadaniem jest poprawa gęstości i elastyczności skóry, pobudzenie wytwarzania kolagenu, regeneracja i nawilżenie. Produkt ten sprawi, że obwisła skóra na piersiach i brzuchu stanie się napięta i jędrna.

Aktywność fizyczna wspierająca walkę z obwisłą skórą

Ruch ma bardzo pozytywny wpływ na stan skóry, a delikatnie rozbudowane mięśnie wypełnią wiotkie obszary. Nie muszą to być zaawansowane ćwiczenia na siłowni, wystarczą spacery, bieganie czy nordic walking. Jeśli obwisła skóra na brzuchu czy piersiach jest bardzo dokuczliwa, warto wdrożyć kilka dodatkowych ćwiczeń, np.:

  • Brzuszki – połóż się na podłodze, zegnij nogi w kolanach, a ręce załóż za głowę. Przyciągnij ją do kolan tak, by odcinek lędźwiowy pozostał na podłodze. Wykonaj 3-5 serii po 15 powtórzeń,
  • Wyciskanie hantli lub butelki z wodą oburącz – połóż się na płaskiej powierzchni i wypychaj ręce z ciężarem przed siebie. Ćwiczenie można robić na zmianę z brzuszkami, z taką samą liczbą powtórzeń.

Jędrność klatki piersiowej poprawią również pompki czy podciągnięcia na drążku, które dodatkowo zniwelują obwisłą skórę na plecach.

Sprawdź również ćwiczenia dla seniorów!

sposoby na obwisłą skórę

Obwisła skóra na rękach u seniorów i seniorek

 „Pelikany” to nieestetyczny problem, z którym zmagają się nie tylko seniorzy i seniorki, ale również osoby po 40. roku życia. Obwisła skóra pod pachami i obwisła skóra ramion nie jest już taka prosta do ukrycia szczególnie latem, gdy upalne dni uniemożliwiają noszenie ubrań z długimi rękawami.

Pielęgnacja obwisłej skóry na rękach

Obwisła skóra na ramionach musi być nawilżana po każdej kąpieli, a najlepiej dwa razy dziennie. Przeznaczony do tego preparat powinien także spowalniać procesy starzenia i ujędrniać skórę. Z pomocą przyjdzie niezawodny Vianek. Został stworzony na bazie naturalnych komponentów, m.in.: gliceryny, mocznika, ekstraktów z bluszczyka, kwiatów malwy i koniczyny.

Aktywność fizyczna zapobiegająca obwisłej skórze na rękach

W przypadku rąk prosta aktywność fizyczna może nie wystarczyć. Ta grupa mięśni wymaga specjalnego treningu, z wykorzystaniem obciążenia. Bez obaw, nie chodzi o sztangę czy żeliwne kettlebell! Dla osób starszych w zupełności wystarczy butelka napełniona wodą. Ćwiczenia, które dają najlepsze efekty, to:

  • Zabójcze kółka – weź butelkę z wodą, wyciągnij ręce tak, by tworzyły linię prostą i wykonuj okrężne ruchy przez 45-60 sek.,
  • Wyciskanie butelek nad głową – podnieś ręce do góry i zegnij w łokciach tak, by tworzyły kąt prosty. Na zmianę prostuj i zginaj, wykonaj 3-5 serii po 15 powtórzeń.

Sprawdź również, na czym polega joga dla seniorów.

Obwisła skóra na nogach u osób starszych

Nogi również spędzają sen z powiek wielu seniorom Niepokoi szczególnie obwisła skóra na udach, w przypadku której osoby starsze dodatkowo często zmagają się z cellulitem.

Pielęgnacja skóry na nogach u seniora

Tak samo, jak poprzednie partie ciała, nogi wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Musi być wykonywana przede wszystkim regularnie. Warto wdrożyć kosmetyki, które dodatkowo ujędrnią skórę. W tym wypadku polecany komponent to koenzym Q10. Do jego głównych zadań należy stymulowanie odnowy komórkowej. Znajdziesz go w balsamie ujędrniającym Nivea Body Q10 Plus.

Aktywność fizyczna pomagająca w walce z obwisłą skórą na udach

Nogi ćwiczyć można w bardzo prosty sposób, np. wybierając schody zamiast windy, podczas spacerów, tańca, pływania czy podstawowej aktywności fizycznej. Jednak gdy wiotkość postępuje, a obwisła skóra na kolanach i udach nie daje za wygraną, pomocne będą gumy oporowe. Ćwiczenia z nimi są proste i bardzo przyjemne. Mogą to być przysiady, hip thrusty czy krzesełko przy ścianie.

obwisła skóra u seniora - kosmetyki

Domowe sposoby na walkę z obwisłą skórą

Aby przyspieszyć efekty odpowiednio dobranej pielęgnacji i aktywności fizycznej, warto zastosować kilka domowych trików.

  1. Masaż – badania dowodzą, że stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Można go wykonywać podczas aplikowania kosmetyków, na sucho lub specjalnymi przyrządami. Na obwisłą skórę całego ciała świetnie działają naprzemienne zimne i ciepłe strumienie wody pod prysznicem. Poprawią krążenie, a masaż z zastosowaniem ulubionego balsamu nawilży i ujędrni skórę.
  2. Nawodnienie organizmu – zbyt mała ilość wody powoduje wiotczenie i pogarszanie kondycji skóry. Dlatego w ciągu dnia należy popijać ją jak najczęściej, małymi łyczkami.
  3. Dieta – zdrowa, zbilansowana, bogata w warzywa, owoce i ryby pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji.
  4. Peelingi – domowe peelingi z wykorzystaniem fusów kawy, cukru czy soli poprawiają krążenie i stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
  5. Suplementacja – w uelastycznieniu skóry mogą pomóc również suplementy, m.in.: peptydy kolagenowe, przeciwutleniacze, witamina C, magnez, miedź, żelazo czy cynk.

Gdy skóra jest wiotka, warto unikać alkoholu, papierosów, nadmiernej ekspozycji na słońce (stosuj koniecznie kosmetyki do opalania) czy opalania na solarium.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na obwisłą skórę

Medycyna estetyczna z reguły kojarzy się ze skalpelem, nakłuciami i bliznami. Nic bardziej mylnego! Zabiegi na obwisłą skórę zazwyczaj powodują zaczerwienienie i tymczasowy obrzęk. Są bezpieczne, a ich wykonanie zajmuje niewiele czasu. Polegają na zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny poprzez zastosowanie specjalnych urządzeń, mających na celu przesłanie ciepła pod skórę. Mogą to być ultradźwięki, czyli subtelny lifting najgłębszych warstw skóry lub koncentrujące się na warstwie zewnętrznej zabiegi laserowe.

Jak pielęgnować obwisłą skórę? Podsumowanie

Jeśli obwisła skóra nie przysparza problemów zdrowotnych, postaraj się ją zaakceptować. Pamiętaj, by regularnie ją pielęgnować, wykonuj podstawowe ćwiczenia i pokochaj swoje odbicie w lustrze!

Źródła:

  1. Asserin J., Lati E., Shioya T., Prawitt J.B. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moistureand the dermal collagen network: evidence from an ex vivo modeland randomized, placebo-controlled clinical trials. Journal of Cosmetic Dermatology, 14, 291 - 301.
  2. Crane J.D., Ogborn D.I., Cupido C., Melov S., Hubbard A., Bourgeois J.M. i in. Massage Therapy Attenuates Inflammatory Signaling After Exercise-Induced Muscle Damage. 2012. Science Translational Medicine. Vol. 4, Issue 119, pp. 119ra13.
  3. Crane J.D., MacNeil L.G., Lally J.S., Ford R.J., Bujak A.L., Brar I.K., Kemp B.E. i in. Exercise-stimulated interleukin-15 is controlled by AMPK and regulates skin metabolism and aging. 2015. Aging Cell (2015) 14, pp625–634.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Z wykształcenia jestem mikrobiologiem. Studia nauczyły mnie, że dbanie o skórę zaczyna się od wewnątrz – od zdrowych jelit i zachowania homeostazy organizmu. Zwracam uwagę na zdrowy styl życia, prawidłową dietę i ich wpływ na skórę. Świadomie analizuję składy kosmetyków, które stosuję w codziennej pielęgnacji. Pracowałam m.in. dla marki Chanel, zgłębiając temat pielęgnacji każdej skóry: trądzikowej, problematycznej, suchej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Z wykształcenia jestem mikrobiologiem. Studia nauczyły mnie, że dbanie o skórę zaczyna się od wewnątrz – od zdrowych jelit i zachowania homeostazy organizmu. Zwracam uwagę na zdrowy styl życia, prawidłową...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice