Nordic walking − jak poprawnie chodzić z kijami?
Spis treści
Nordic walking jest to marsz na otwartym powietrzu, do którego wykorzystuje się specjalne kije. Co sprawia, że nornic walking jest tak powszechny? To sport, który świetnie sprawdza się u osób otyłych, dotkniętych kontuzjami czy seniorów. Zobacz, jak wygląda prawidłowa technika chodzenia z kijami i jak zacząć ją uprawiać.
Spis treści:
- Nordic walking − co to jest?
- Nordic walking − zalety dla zdrowia
- Nordic walking − jak zacząć?
- Nordic walking − tempo dobierz do własnych możliwości!
Nordic walking − co to jest?
Nordic walking pochodzi z Finlandii. Jego początki sięgają lat 20. XX wieku. Na początku był to trening dla narciarzy biegowych, poza sezonem zimowym. Nordic walking nazywano „suchą zaprawą”. Dyscyplina ta pozwalał na przygotowanie kondycji przed startami i podtrzymanie właściwych wzorców ruchowych przez cały rok.
Nordic walking nie był wtedy popularny jako forma rekreacji i aktywnego wypoczynku. Aż do roku 1997. Wtedy to Fin, Marko Kantaneva, nauczyciel wychowania fizycznego, opublikował swoją pracę magisterską, która poświęcona była w całości „sauvakävely”, czyli chodzeniu z kijami. Określił w niej całą koncepcję nordic walking. Od tego czasu dyscyplina ta jest uprawiana przez ponad 10 milionów osób na całym świecie.
Czym zatem jest nordic walking? Aktywność ta polega na marszu z wykorzystaniem specjalnych kijów. Dzięki temu, przy prawidłowej technice, nordic walking angażuje o wiele więcej grup mięśniowych, niż zwykły marsz czy nawet bieganie. Co więcej, ma podobny wpływ na ciało, co trening siłowy.
Sprawdź też: Wpływ aktywności fizycznej na układ oddechowy. Jak uniknąć zadyszki?
Nordic walking − zalety dla zdrowia
Nordic walking ma wiele zalet. Kiedy maszerujesz, nie obciążasz tak mocno stawów. A to dlatego, że przy nornic walking nie ma fazy skoku i lądowania, która ma miejsce podczas biegania. To zachęta dla osób otyłych i tych, które mają problemy z kolanami, biodrami lub ze stawem skokowym.
Nordic walking to również dobry wybór dla osób w fazie rehabilitacji. Pozwala na regularną aktywność, bez ryzyka nadwyrężania ścięgien czy przyczepów.
Kolejny plus nordic walking, to angażowanie nie tylko nóg, ale i ramion i mięśni stabilizujących korpus. Dzięki temu, może pełnić rolę treningu o charakterze siłowym dla całego ciała. To dobra informacja dla osób odchudzających się. Nordic walking, poprzez aktywowanie większych partii, spala o wiele więcej kalorii niż zwykły marsz. Co więcej, w porównaniu do biegania średnio- i długodystansowego, chodzenie z kijami zapobiega utracie masy mięśniowej. Dlaczego? Bieganie, ze względu na brak elementu aktywacji oporowej mięśni, ma charakter głównie tlenowy. Co za tym idzie, biegając uda Ci się schudnąć, lecz nie tylko z tłuszczu, ale również i z masy mięśniowej. W rezultacie, pomimo utraty wagi, Twoja sylwetka może wcale nie wyglądać atrakcyjnie, ze względu na stratę mięśni. Nordic walking przez mocniejsze angażowanie siłowe, zmniejsza ryzyko redukcji masy mięśniowej i ujędrnia jednocześnie właściwe partie ciała.
Przeczytaj też: Jak zacząć biegać? Trening wprowadzający początkujących!
Istotną zaletą nordic walking jest również pozytywny wpływ na wydolność i usprawnienie pracy układu sercowo-naczyniowego. Trening siłowy zwiększa stabilizację Twojej sylwetki i pomaga w redukcji wad postawy. Nie ma jednak większego wpływu na pracę układu krwionośnego. Kiedy uprawiasz nordic walking, aktywujesz nie tylko mięśnie, ale również pracujesz nad swoją wydolnością. Dzięki temu, Twoje serce pracuje coraz lżej i wydajniej, a żyły i tętnice stają się bardziej elastyczne. Ma to znaczący wpływ na stan Twojego zdrowia.
Sprawdź suplementy na stawy!
Martwisz się o stan swoich stawów w trakcie aktywności fizycznej? Warto zatem zadbać o ich prawidłowe odżywienie. Takie suplementy jak Doppelherz Aktiv, Kolagen + witamina C + glukozamina w proszku i Collaflex Sport wspomogą pracę Twojej tkanki chrzęstnej podczas treningu i jej właściwą regenerację po jego zakończeniu.
Zobacz też: Suplementy diety dla sportowców!
Nordic walking − jak zacząć?
Jeżeli chcesz w pełni korzystać z dobrodziejstw, które niesie ze sobą marsz z kijami, istotne jest to, żeby prawidłowo z nich korzystać. Zacznij od właściwego ustawienia ich długości. Każdy kij do nordic walking ma możliwość regulacji w tym zakresie. Trzymaj za jego uchwyt, oprzyj kij o ziemię i ustaw go równolegle do ciała. Właściwa długość powinna pozwalać wtedy na nieco więcej niż 90° w stawie łokciowym.
Kolejnym elementem właściwej techniki nordic walking, jest prawidłowa praca kończyn. Pamiętaj, żeby podobnie jak podczas zwykłego chodu, pracowały one naprzemiennie. Oznacza to, że jeśli wykonujesz krok prawą nogą, lewa ręka wykonuje ruch do przodu. To sprawia, że nornic walking jest bardzo naturalną formą aktywności.
Przeczytaj też: Ćwiczenia na dworze: jak ćwiczyć na zewnątrz przed wiosną, żeby spalić tłuszcz?
Dla właściwej techniki, znaczenie ma również miejsce, w które wbijasz kij. Staraj się za każdym razem ustawiać go w połowie odległości między jedną, a drugą stopą. Jeśli wbijesz kij za daleko do przodu, odepchnięcie się od niego będzie zbyt ciężkie. Z kolei wbijając kij zbyt blisko nogi z tyłu, zmniejszysz angaż górnych partii ciała, przez niewystarczającą siłę nacisku na podłoże.
Zobacz też tabletki na skurcze nóg!
Również właściwa praca ramion ma znaczenie w treningu nordic walking. Od razu po wbiciu kija, staraj się prostować staw łokciowy. Dzięki temu zaangażujesz większe partie pleców i barków i nie przeciążysz takich mięśni jak biceps czy triceps, które są małe i szybko się męczą. Ma to istotne znaczenie dla ekonomii Twoich ruchów i umożliwia długotrwałe wykonywanie wydajnej pracy.
Żeby nie męczyć chwytu, pamiętaj również o puszczaniu kija za każdym razem po odepchnięciu. Pozwala to na właściwe, swobodne i przez to naturalne wykonanie ruchu ramieniem do przodu. Kije do nordic walking wyposażone są w odpowiednie paski, dzięki czemu ich nie zgubisz.
Sprawdź też spalacze tłuszczu!
Nordic walking − tempo dobierz do własnych możliwości!
Nordic walking to świetny wybór dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z regularną aktywnością fizyczną. Nordic walking ma wiele zalet: rozwija pracę układu krążenia, wzmacnia istotne partie mięśniowe, stabilizuje sylwetkę. Aktywność ta jest również bezpieczna dla osób otyłych lub dotkniętych kontuzjami. W prawidłowym maszerowaniu z kijami najistotniejsza jest prawidłowa technika, nie intensywność czy tempo. Nordic walking to też świetna forma aktywnego wypoczynku dla seniorów. Brak konieczności wykonywania gwałtownych ruchów, kojarzących się ze sportem, skutecznie zachęciło do tej dyscypliny nawet moją babcię. Jak zatem zacząć? Po prostu weź kije i w drogę!
Przeczytaj: Test 6-minutowego marszu sprawdza Twoją wydolność!