Odciąganie pokarmu laktatorem. Jak robić to poprawnie?

22. 8. 2019 · 5 minut czytania

Odciąganie pokarmu pozwala na pozbycie się nadmiaru mleka. Ułatwia też karmienie maleństwa, kiedy kobieta musi wyjść z domu na kilka godzin. Jak prawidłowo korzystać z laktatora? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Odciąganie pokarmu laktatorem. Jak robić to poprawnie?

Choroba, problemy z laktacją, powrót do pracy – to są tylko niektóre czynniki, które powodują, że mamy muszą skorzystać z pomocy laktatora. Zobacz, jaki sprzęt wybrać i jak prawidłowo odciągać pokarm laktatorem.

Jaki laktator wybrać? Laktator ręczny czy elektryczny?

Kiedy wybierasz laktator, możesz czuć się przytłoczona ogromnym wyborem. Różnych rodzajów laktatorów jest bowiem całe mnóstwo. Do wyboru masz przede wszystkim laktator ręczny lub elektryczny.

Odciąganie pokarmu laktatorem ręcznym może być pracochłonne i długotrwałe, bo wymaga stałego pompowania dłonią. Laktatory ręczne są jednak ciche i nie potrzebują dostępu do prądu. Taki sprzęt będzie odpowiedni do okazyjnego odciągania pokarmu. Z pewnością będzie on wystarczający do przeniesienia sobie ulgi podczas nawału pokarmu. Laktatory ręczne są zdecydowanie tańsze niż elektryczne. Jednymi z bardziej popularnych modeli laktatorów ręcznych są: Avent Natural laktator ręczny i Canpol babies, BASIC.

Jaki laktator wybrać? Laktator ręczny czy elektryczny?

Laktator elektryczny zalecany jest w przypadku, gdy musisz często odciągać pokarm. Przy wyborze laktatora elektrycznego, warto zwrócić uwagę na prędkość jego pracy, określaną jako cykl na minutę (cpm). Jeżeli zamierzasz często odciągać pokarm, lokator powinien mieć co najmniej 35 cpm (taki ma np. laktator elektroniczny Avent). Wadą laktatora elektrycznego jest to, że jest on dużo droższy i głośniejszy niż laktator ręczny.

Jeżeli zamierzasz odciągać pokarm regularnie, pomyśl nad zainwestowaniem w laktator podwójny. Odciągnie mleka z obu piersi jednocześnie to nie tylko oszczędność czasu. Z badań jednoznacznie wynika, że w ten sposób podnosi się poziom prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka mamy.

Sprawdź też laktatory ręczne i elektryczne.

Jaki laktator wybrać? Laktator ręczny czy elektryczny?

Warto również wiedzieć o tym, że w wielu szpitalach istnieje możliwość wypożyczenia laktatorów elektrycznych. W niektórych przypadkach może być to wystarczająca opcja.

 

Sprawdź popularne kategorie

Odciąganie pokarmu laktatorem – jak często to robić?

To, jak często odciągać pokarm laktatorem zależy od potrzeb mamy i dziecka. Jeżeli chcesz sobie pomóc laktatorem podczas nawału pokarmu, wtedy odciągaj bardzo małą ilość mleka (do odczucia ulgi). Rób to w momencie, jak czujesz, że Twoje piersi są bardzo przepełnione. O tym, jak sobie radzić z nawałem pokarmu, pisałam w artykule: „Nawał pokarmu: co robić, gdy piersi chcą eksplodować?”.

Jeżeli odciągasz mleko okazyjnie (np. wychodzisz do sklepu czy na randkę), wtedy odciągasz mleko między karmieniami.

Jeżeli karmisz dziecko jedynie odciągniętym mlekiem, wtedy odciągaj mleko tak często, żeby zaspokoić głód dziecka. W pierwszych tygodniach po porodzie, może być to nawet kilka- czy kilkanaście razy dziennie! Dlatego, wbrew pozorom, wcale nie jest to wygodna metoda karmienia noworodka. Po jakimś czasie, staraj się trzymać regularnych pór odciągania pokarmu. Pamiętaj, że laktator działa jak ssanie dziecka – im więcej odciągasz mleka, tym Twój organizm więcej go produkuje.

Odciąganie pokarmu laktatorem – jak często to robić?

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Po pierwsze, pamiętaj, że bardzo często przy pierwszym odciąganiu uda Ci się „wydobyć z siebie” jedynie kilka kropel. Nie zniechęcaj się jednak. Za każdym użyciem laktatora będzie coraz lepiej!

Przed użyciem laktatora, umyj ręce i znajdź komfortowe miejsce. Wcześniej przeczytaj instrukcję użycia laktatora i przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria. Usiądź wygodnie i rozluźnij się.

Odciąganie mleka laktatorem elektrycznym, rozpocznij od minimalnej siły ssania. Potem zwiększaj stopniowo siłę. Jednak pamiętaj o tym, odciąganie pokarmu nie powinno być bolesne. Jeżeli odczuwasz ból podczas odciągania, to znaczy, że robisz coś nie tak.

„Podczas używania laktatora pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry piersi i brodawek. Do mycia zamiast zwykłego mydła używaj delikatnych syndetów i kilka razy dziennie natłuszczaj też skórę brodawek specjalnym preparatem na bazie lanoliny, który uchroni je przed pękaniem i przesuszeniem”

− pisze lek. med. Aleksandra Malewska.

To jak długo odciąga się pokarm, zależy od indywidualnej sytuacji. Musisz obserwować, w jakim momencie strumień mleka jest najbardziej intensywny, a kiedy pokarm się kończy. Zobaczysz, że po jakimś czasie, będziesz w stanie rozpoznać swój „rytm przepływu mleka”. Pokarm odciągaj z obu pierś. To, jak długo trwa pojedyncza „sesja” z laktatorem również jest sprawą indywidualną. U jednych kobiet jest to 8 minut, a innych 30! Z czasem sesje powinny być coraz krótsze. Po każdym użyciu laktator należy umyć i wysterylizować.

Sprawdź też kremy i maści na brodawki.

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Problemy z laktacją – jak pobudzić laktację laktatorem?

Laktację może pomóc Ci pobudzić laktator. Często polecana jest metoda 7 − 5 − 3. 

Polega ona na naprzemiennym odciąganiu pokarmu według schematu:

  • prawa pierś − 7 min
  • lewa pierś − 7 min
  • prawa pierś − 5 min
  • lewa pierś − 5 min
  • prawa pierś − 3 min
  • lewa pierś − 3 min

W sumie ściągasz pokarm 30 min.

Problemy z laktacją – jak pobudzić laktację laktatorem?

Żeby dodatkowo wspomóc laktację, warto zadbać o kontakt skóra do skóry z dzieckiem przed, a nawet w trakcie odciągania.  Jeżeli nie masz takiej możliwości, możesz po prostu przywołać jego wspomnienie. Naukowcy udowodnili, że pomaga to w wydzielaniu oksytocyny, która odpowiada za przepływ mleka. O innych sposobach pobudzania laktacji pisałam w artykule: „Jak pobudzić laktację? Sprawdzone sposoby karmiącej mamy!”.

Problemy z laktacją – jak pobudzić laktację laktatorem?

Korzystanie z laktatora, czyli nauka cierpliwości

Wiem z własnego doświadczenia, że nauka tego, jak używać laktatora bywa bardzo czasochłonna i stresująca. Sam proces odciągania mleka również wymaga dużo cierpliwości. Jednak podstawową zasadą jest to, żeby się nie stresować.

Hormony wydzielane w czasie stresu hamują laktację, przez co mleko tym bardziej nie chce wypływać. Zapewniam Cię jednak, że z czasem odciąganie stanie się łatwe, a czas z laktatorem możesz wykorzystać tylko dla siebie: na czytanie książki czy oglądanie ulubionego serialu.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice