Rakowiak płuc − objawy złośliwego nowotworu płuc

23. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Choć rakowiak płuc to stosunkowo rzadka dolegliwość, jednak wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Czym się objawia? Kogo dotyczy? Na czym polega jego diagnostyka? Sprawdź!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Rakowiak płuc − objawy złośliwego nowotworu płuc

Rakowiak płuc to rzadki nowotwór złośliwy płuc. Należy do grupy nowotworów neuroendokrynnych, podobnie jak rak drobnokomórkowy czy wielkokomórkowy. Czym charakteryzuje się rakowiak płuc? Objawy, jakie powoduje nie zawsze pochodzą tylko z układu oddechowego. Nowotwory neuroendokrynne wydzielają bowiem do krwi substancje bioaktywne, których działanie daje różnorakie symptomy.

Spis treści:

  1. Rak płuc
  2. Nowotwór złośliwy płuc − objawy
  3. Rakowiak płuc − objawy

Rak płuc

Rak płuca przoduje w rankingu zachorowalności i umieralności na nowotwory ­− nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest częsty, niebezpieczny i cechuje się złym rokowaniem. Wyróżnia się parę rodzajów tego nowotworu:

  • gruczolakorak (najczęstszy, odpowiada za około 40% przypadków)
  • rak płaskonabłonkowy  (również częsty)
  • rak drobnokomórkowy
  • rak wielkokomórkowy
  • rakowiak (występuje rzadko i stanowi około 2% pierwotnych złośliwych nowotworów płuc)
  • inne (np. rak gruczołowo- płaskonabłonkowy, rak mięsakowy)

Sprawdź też, na czym polega profilaktyka nowotworów.

rak płuc

 

Każdy typ może objawiać się podobnie, ale często różni się sposobem leczenia i rokowaniem.

 

 

Nowotwór płuc - objawy

Wiele osób zastanawia się, jakie są objawy złośliwego raka płuc.

„Złośliwy rak” to błędne sformułowanie. Raki to nazwa konkretnej grupy nowotworów, które wywodzą się z tkanki nabłonkowej i zawsze są one złośliwe. Tak więc: nowotwory mogą być złośliwe lub niezłośliwe. Raki natomiast to nowotwory złośliwe. Nie każdy nowotwór to rak. Rak to nowotwór wywodzący się z tkanki nabłonkowej, czyli nie istnieje taka jednostka chorobowa jak np. rak krwi.

Jakie są objawy raka płuca?

  • kaszel lub zmiana charakteru kaszlu,
  • uczucie duszności,
  • odkrztuszanie krwi, lub krwiście podbarwionej wydzieliny,
  • nawracające zapalenia płuc,
  • inne, takie jak: chrypka, problemy z połykaniem, ból w klatce piersiowej, ból barku,
  • objawy ogólne: chudnięcie, osłabienie, podwyższona temperatura ciała,
  • zespoły paranowotworowe − czyli zaburzenia czynności narządów, które towarzyszą chorobie, a nie są bezpośrednim skutkiem wzrostu nowotworu czy też jego zmian przerzutowych. Objawy paranowotworowe mogą towarzyszyć np. drobnokomórkowemu rakowi płuca czy rakowiakowi.
  • objawy związane z przerzutami

Sprawdź też produkty i preparaty do żywienia medycznego przy chorobie.

Te objawy nie zawsze będą oznaczać, że masz raka! W taki sposób objawia się wiele chorób płuc. Warto jednak mieć na uwadze, że nowotwór płuc to niebezpieczna choroba, zwykle rozpoznawana już w zaawansowanym stadium (bo we wczesnej fazie nie daje objawów). Jeśli więc zauważysz u siebie powyższe symptomy − koniecznie udaj się do lekarza, żeby ocenił ryzyko i ewentualnie rozszerzył diagnostykę. Pamiętaj także, że nie wszystkie z tych objawów muszą wystąpić.

rakowiak płuc objawy

Guzy neuroendokrynne płuc

Rakowiak płuc to guz neuroendokrynny. Co to oznacza? Otóż wydziela on do krwi różne substancje biologicznie czynne, które krążą po organizmie i wywołują wielorakie objawy − często zupełnie niezwiązane z układem oddechowym.

Co istotne, do guzów neuroendokrynnych należą także raki drobnokomórkowe i wielkokomórkowe płuc, a występują one znacznie częściej niż rakowiaki. W sumie guzy neuroendokrynne stanowią około 20% wszystkich pierwotnych nowotworów płuc.

Rozpoznanie guza i prawidłowe zakwalifikowanie go do odpowiedniej grupy ma duże znaczenie z uwagi na odmienny przebieg i sposób leczenia.

Sprawdź też, jakie mogą być przyczyny duszności.

nowotwór złośliwy płuc

 

Rakowiaki cechują się znacząco lepszym rokowaniem niż pozostałe guzy płuc, a postępowanie terapeutyczne jest przede wszystkim operacyjne.

Rakowiak płuc − objawy

Objawy rakowiaka, tak jak w przypadku innych guzów, zależą od jego lokalizacji i wielkości. Duże guzy, umiejscowione centralnie i śródoskrzelowo, zwężają i uszkadzają oskrzele. Skutkami są kaszel, zapalenia płuc, krwioplucie czy uczucie duszności.

Rakowiaki o obwodowej lokalizacji, rzadziej dają jakiekolwiek objawy i często są znaleziskiem zupełnie przypadkowym. Objawy takie jak osłabienie, bóle w klatce piersiowej i utrata masy ciała występują stosunkowo rzadko.

Sprawdź też, jak dbać o układ oddechowy.

nowotwór złośliwy płuc objawy

 

U niektórych chorych można zaobserwować tzw. zespół rakowiaka. Mimo, że występuje rzadko, jest typowym i charakterystycznym obrazem, jaki może zaprezentować rakowiak płuc. Objawy wiążą się z wydzielaniem przez guza do krwioobiegu serotoniny, histaminy, prostaglandyn i innych substancji i częściej dotyczą pacjentów z zaawansowanym nowotworem, z licznymi przerzutami w wątrobie.

Możesz też zaobserwować: napadowe biegunki, bóle brzucha, nadmierna potliwość, napady duszności, zaczerwienienia skóry twarzy i szyi, zawroty głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie rytmu serca, obrzęk płuc czy zmiany na zastawkach prawych jam serca.

Zespoły zaburzeń hormonalnych takie jak: zespół Cushinga, hiperkalcemia, akromegalia i hipoglikemia występują znacznie rzadziej u osób, u których występuje rakowiak płuc. Objawy takie są natomiast częstsze w przypadku pacjentów z innym neuroendokrynnym guzem − drobnokomórkowym rakiem płuca.

Zespół rakowiaka i wymienione zaburzenia hormonalne to właśnie przykłady wspomnianych wyżej zespołów paranowotworowych. Warto także wiedzieć, że najczęstszą lokalizacją rakowiaka jest nie układ oddechowy, a przewód pokarmowy. I to właśnie rakowiaki z układu pokarmowego w głównej mierze są odpowiedzialne za występowanie zespołu rakowiaka.

 

Źródła:

1. Rozrosty neuroendokrynne płuc. Histologiczne spektrum podtypów, aktualne poglądy dotyczące rozpoznawania i leczenia, R. Langford, P. Rudziński, B. Burakowska

2. Rak płuca, M. Kruczała

3. Empendium, Pierwotne nowotwory płuc

4. Wyniki leczenia chirurgicznego chorych na rakowiaka płuca, A. Sternau

5.  Zespół rakowiaka, M. Góralska, T. Bednarczuk

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice