Regeneracja wątroby: jak szybko usprawnić pracę wątroby?
Ile trwa regeneracja wątroby? Co zrobić, by przyspieszyć ten proces? Dlaczego dieta i zdrowy styl życia są tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządu? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Wątroba to wyjątkowo zapracowany narząd: odpowiada za metabolizm, bierze udział w utrzymaniu temperatury ciała, magazynuje zapasy witamin i neutralizuje toksyny, leki i alkohol. Szacuje się, że w pojedynczej komórce wątrobowej zachodzi codziennie kilkaset procesów biochemicznych! Bez odpowiedniego wsparcia, zwłaszcza w starszym wieku, może sobie nie poradzić. Zobacz, ile trwa regeneracja wątroby i jak zregenerować wątrobę naturalnymi sposobami.
Regeneracja wątroby − dlaczego warto o nią dbać?
Wątroba znosi wiele niedogodności w związku z tłustymi posiłkami, alkoholem i zażywanymi lekarstwami. Jak na liczbę obowiązków, które na niej ciążą, jest niezwykle wytrwałą zawodniczką. Zdradzę Ci ciekawostkę − wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Ból może się jednak pojawić, kiedy wątroba znacznie się powiększy i zacznie naciskać na otaczającą błonę surowiczą. Dzieje się to zazwyczaj przy wirusowym zapaleniu wątroby (żółtaczce), silnym zatruciu (grzybami, lekami lub alkoholem) czy zastoju żółci.
Sprawdź leki wspomagające funkcjonowanie wątroby.
Czynniki, które szkodzą Twojej wątrobie:
- niewłaściwa dieta,
- nadużywanie alkoholu,
- narażenie na działanie toksyn i chemikaliów przemysłowych,
- zatrucie grzybami,
- tatuaże,
- wysoki poziom triglicerydów we krwi,
- nagminne stosowanie leków, zwłaszcza przeciwbólowych,
- infekcje wirusowe.
Ile trwa regeneracja wątroby?
Pomimo wielu czynników, które obciążają Twoja wątrobę, ma ona ogromne zdolności regeneracyjne. Nawet po uszkodzeniu lub chirurgicznym usunięciu 75% masy potrafi się odbudować! Jak długo regeneruje się wątroba? Od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas ten na pewno będzie zależeć od stopnia uszkodzenia narządu, a także podjętych działań leczniczych, w tym ścisłego przestrzegania diety.
Czasami próg uszkodzeń bywa tak duży, że regeneracja wątroby jest niemożliwa. Jedynym wyjściem staje się przeszczep. Przykładem jest zatrucie muchomorem sromotnikowym, o czym wspominałam w artykule: Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc.
Jak odbudować wątrobę?
Pierwszym sygnałem, że Twoja wątroba potrzebuje pomocy będą nawracające wzdęcia, mdłości, biegunki, zaparcia, a także ból prawego podżebrza. Niepokojącymi objawami, które wymagają interwencji lekarskiej, jest zażółcenie skóry i białek oczu.
Pierwszym ratunkiem dla poszkodowanej wątroby jest całkowity zakaz alkoholu i ograniczenie tłustych posiłków, które są źródłem cholesterolu. Warto przejść na tzw. „dietę wątrobową” – czyli taka, która hamuje rozwój dolegliwości i przyspiesza regenerację wątroby. Jest ona lekka, ale niezwykle kolorowa i pełnowartościowa. Jedz przede wszystkim dania gotowane i produkty jak najmniej przetworzone. Zadbaj, żeby wszystko na Twoim talerzu było świeże. Wtedy regenerująca się wątroba nie będzie musiała się mierzyć z konserwantami czy zanieczyszczeniami. Jak sprawdzić, czy wątroba się regeneruje? Możesz wykonać próby wątrobowe, czyli badania biochemiczne krwi, które monitorują pracę wątroby.
4 zioła, które przyspieszają regenerację wątroby
1. Ostropest plamisty
To najbardziej popularna roślina, która pomoże zregenerować wątrobę. Jest wykorzystywana w lecznictwie już od czasów starożytności. Ostropest zawiera sylimarynę, która hamuje wchłanianie toksyn do wątroby, stymuluje procesy metaboliczne, chroni przed wolnymi rodnikami i przyspiesza podziały komórkowe. Odbudowuje też miąższ wątroby.
Sprawdź też suplement diety zawierający ostropest plamisty.
2. Czarna rzodkiew
Poprawia procesy trawienne i pobudza wydzielanie żółci w wątrobie. Pomaga przyswajać substancje odżywcze i pomaga na wzdęcia, nudności i bóle brzucha.
3. Karczoch
Jego liście zwiększają wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają dolegliwości wątrobowe. Wskazaniami do stosowania karczocha są: niewydolność wątroby, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych i wszelkie zaburzenia przemiany żółciowej.
4. Mniszek lekarski
Korzeń mniszka działa silnie żółciotwórczo i bezpośrednio pobudza czynności wątroby. Usprawnia też procesy trawienia i obniża poziom cukru, dzięki czemu może być stosowany w początkowym stadium cukrzycy.
Sprawdź też leki na trawienie.
Jak długo regeneruje się wątroba? Przy odpowiedniej diecie i ziołowym wsparciu na pewno znacznie szybciej. Jeśli czujesz tępy ból w prawym podżebrzu, to połóż się na kanapie, rozluźnij ubranie i przyłóż do brzucha ciepły termofor. Wspomagaj się ostropestem plamistym – jest on uznawany za zioło pierwszej pomocy, które odpowiada za prawidłową pracę i regenerację wątroby.