Domowe sposoby na komary! Sprawdź, jak zapobiec ukąszeniom

21. 5. 2021 · 8 minut czytania

Poszukujesz sprawdzonych sposobów na odstraszenie komarów? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najlepszych porad i domowych środków na te uporczywe owady!

Irmina Turek
Irmina Turek
Domowe sposoby na komary! Sprawdź, jak zapobiec ukąszeniom

Roje bzyczących komarów potrafią uprzykrzyć każdy urlop czy spacer na świeżym powietrzu. Próbujesz już wszystkiego, ale komary nadal atakują i zastanawiasz się, czy istnieje w ogóle skuteczny sposób na ich odstraszenie? Istnieje! Zobacz, co odstrasza komary i co może naprawdę pomóc w walce z tymi krwiożerczymi bestiami.

Jak funkcjonują komary?

Żeby zrozumieć, jak chronić się przed komarami, warto dowiedzieć się, jak one funkcjonują. Komary namierzają organizmy żywe, wyczuwając obiekty o podwyższonej temperaturze. Reagują też na związki zawarte w pocie oraz zwiększone stężenie dwutlenku węgla, które znajduje się w najbliższym otoczeniu potencjalnej ofiary (to związek występujący w większym stężeniu w wydychanym powietrzu).

Dla człowieka uciążliwe są tylko samice komarów, bo to one żywią się ludzką krwią ze względu na zawarte w nim białko. Kiedy już namierzą ofiarę, delikatnie na niej lądują, przekłuwają skórę i wtłaczają wraz ze swoją śliną substancję hamującą krzepnięcie krwi, po czym wysysają swoją pożywkę. W efekcie tego na skórze pojawia się czerwony i swędzący bąbel. W zależności od tego, czy jest on drapany, czy nie, ślad po nim może utrzymać się na skórze dłużej lub krócej. Przeważnie nierozdrapany znika w mniej niż tydzień.

Komary zwykle są najbardziej uciążliwe, kiedy latem ciepłe dni przeplatają intensywne opady deszczu. Gdy jest ciepło i wilgotno, owady te najlepiej się namnażają. Z tego też względu najczęściej można je spotkać na terenach podmokłych, czy nad zbiornikami wodnymi lub na gęsto zarośniętym, zacienionym terenie. Obecnie komary to często zmora mieszkańców osiedli wybudowanych na osuszonych terenach podmokłych.

Dlaczego komary gryzą?

Co odstrasza komary? Środki na komary

W aptekach czy w drogeriach jest pełno preparatów odstraszających komary. Mogą mieć zarówno formę płynu, jak i sztyftu czy kremu. Nie każdy specyfik musisz stosować na skórę. Istnieje poza tym szeroka gama produktów do używania w domach i na otwartych przestrzeniach. Przy wyborze konkretnego preparatu najlepiej kieruj się jego składem chemicznym i stężeniem substancji.

W preparatach na komary możesz znaleźć różne substancje. Co na komary naprawdę się sprawdzi i co je odstraszy?

Komary nie lubią:

  • DEET (N,N-dietylo-3-metylobenzamid)

Bardzo dobrze sprawdza się do odstraszania różnego rodzaju owadów. Zwykle najbardziej skuteczne są preparaty z ok. 40% DEET. Produkty z tym środkiem przeznaczone są dla osób dorosłych. Dlaczego te preparaty z dużym stężeniem są lepsze? Bo zapewniają ochronę przed owadami nawet do kilku godzin. Te o niższym stężeniu będą wymagać częstszego stosowania na skórę. Produkty z tym składnikiem zdecydowanie nie będą natomiast nadawać się dla kobiet w ciąży. Warto pamiętać, że DEET wchodzi w reakcje z tworzywami sztucznymi i powoduje ich rozpuszczanie się. Dlatego lepiej uważaj, żeby nie nanieść go np. na ubrania z takich materiałów.

  • Olejku z eukaliptusa cytrynowego (OLE)

Skuteczna jest zarówno ten otrzymywany z naturalnych surowców, jak i jego syntetyczna wersja oznaczana jako PMD. Zaleca się go stosować tylko w odpowiednich rozcieńczeniach. Jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 3. roku życia.

Olejek eukaliptusowy na komary
  • Ikarydyna

Jest substancją bezzapachową i bezpieczną. Może być stosowana również u dzieci (wiek określa producent konkretnego preparatu).

  • IR3535

Organiczny związek chemiczny używany jako repelent głównie na komary, kleszcze i muchy.

Więc jak odstraszyć komary?

Żeby preparaty odstraszające insekty działały wydajnie i były bezpieczne dla Twojego zdrowia, jak i środowiska, warto zwrócić uwagę na ich prawidłowe stosowanie. Każdy producent w dołączonej ulotce szczegółowo wyjaśnia, jak go używać. Dlatego dokładnie się z nią zapoznaj.

Środek na komary w sprayu

Są jednak pewne uniwersalne reguły, których zawsze warto przestrzegać przy używaniu repelentów.

  1. Preparatów tego typu nie stosuj u dzieci poniżej 2. miesiąca życia (dzieci w tym wieku chroni się przed komarami barierami mechanicznymi poprzez odpowiednie siatki czy moskitiery).
  2. Jeśli zastanawiasz się nad doborem preparatu dla dziecka, zawsze zwróć uwagę na limit wiekowy sugerowany przez producenta.
  3. Przy stosowaniu tego typu ochrony u dziecka, nanieś środek na swoje ręce i dopiero na skórę dziecka, żeby nie rozpylać preparatu bezpośrednio na malucha i nie nałożyć na dłonie dziecka − maluch może rączkę z preparatem zaraz włożyć do buzi.

Zobacz też, jak zabezpieczyć dziecko przed kleszczami: Jak zabezpieczyć dziecko przed kleszczami i nie zepsuć mu zabawy na łące?.

Środki na komary dla dzieci
  1. Preparaty używamy na zdrową, nieuszkodzoną i odsłoniętą skórę.
  2. Nie używaj ich na skórę pod ubraniem ani nie rozpylaj bezpośrednio na twarz czy blisko oczu i ust.
  3. Kiedy komary Ci już nie zagrażają, pamiętaj, żeby zmyć preparat ze skóry.
  4. Staraj się też nie rozpylać repelentów w zamkniętym pomieszczeniu czy w pobliżu jedzenia.

Jeśli chodzi o preparaty insektobójcze, to zwróć uwagę, że nie będą one przeznaczone do stosowania na skórę. Na rynku dostępne są środki w aerozolu, do stosowania na ubrania czy spirale przeciwkomarowe, które żarząc się, wydzielają trujące dla komarów opary. Możesz spotkać także aerozole do stosowania w pomieszczeniach czy preparaty, które wymagają podłączenia do prądu. Jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć komary podczas odpoczynku w ogrodzie czy na tarasie, pomocne mogą okazać się produkty w formie kadzidełek czy dymiących spirali.

Spirala na komary

Domowe sposoby na komary − co pomoże?

Czy są inne skuteczne sposoby na komary? Poza preparatami na skórę warto zastosować parę prostych sposobów, które zmniejszą prawdopodobieństwo bliskich spotkań z komarami. Możesz np. zamontować siatki na okna i drzwi czy moskitierę. Zastanawiasz się, co na komary? Domowe sposoby mogą skutecznie pomóc Ci w walce z tymi owadami.

Komary będą również stronić od zapachu mięty czy lawendy, więc można skropić olejkami z tych roślin przedmioty w pobliżu lub odpowiednio rozcieńczone nanieść na skórę.

Olejek lawendowy na komary

Naturalne sposoby na komary uchronią Cię przed ukąszeniami, zapewnią spokojny sen w lecie bez swędzących bąbli. Dodatkowo domowe sposoby na odstraszanie komarów są naturalne i przyjazne dorosłym, dzieciom oraz czworonożnym domownikom.

Naturalne środki na komary to np.:

1. Bazylia

Postawienie paru doniczek z bazylią na parapecie nie tylko ładnie wygląda i przyda się do doprawiania potraw, ale i ochroni przed komarami.

Bazylia w doniczce na komary

2. Kocimiętka

Składniki olejku eterycznego kocimiętki działają odstraszająco na komary, dlatego zasadzona w ogródku sprawi, że mniej tych uciążliwych owadów będzie podlatywać w stronę domu. Dodatkowo jeśli masz kota w domu, na pewno będzie bardzo zadowolony z zasadzonej rośliny. Kocimiętka sprawdzi się też jako roślina doniczkowa.

3. Mięta

Świeży i orzeźwiający zapach mięty jest przyjemny dla człowieka, ale odstraszający dla komarów. Dlatego też doniczka mięty na parapecie lub roślina zasadzona w ogrodzie pomoże w walce z komarami.

4. Trawa żubrówka

Dokładniej turówka wonna, zwana potocznie trawą żubrówką. W Polsce kojarzy się przede wszystkim jako surowiec do aromatyzowania alkoholi. Roślina ta była jednak stosowana od wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej właśnie jako domowy sposób na komary. Wyróżnia się charakterystycznym słodkawym aromatem połączonym z nutą anyżu. Zapach ten zwykle jeszcze zyskuje na swojej mocy po jej ususzeniu. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że jej właściwości odstraszające komary są rzeczywiście skuteczne, a moc jej działania może być spokojnie porównywana z syntetycznymi repelentami. Za to działanie odpowiadają składniki takie jak kumaryna i fitol.

5. Bodziszek cuchnący

Roślina ta potocznie nazywana również „anginką”, dzięki swojemu działaniu ściągającemu często była stosowana wspomagająco do płukania gardła przy anginie. Dzięki składnikom zapachowym może być stosowana również to aromatyzowania wypieków. Mało kto wie, że zapach jej roztartych liści jest nie do wytrzymania dla komarów.

6. Pelargonia

Roślina jest bardzo popularna w ogrodach i na balkonach. Barwne i ładne kwiaty pelargonii mają też właściwości odstraszające komary.

Pelargonie na komary

7. Komarowiec

Komarowiec to potoczna nazwa Plektrantusa koleusowatego (Plectranthus coleoides). Jest to roślina ozdobna często uprawiana w ogrodach. Jej liście po roztarciu uwalniają składniki olejku eterycznego, który odstrasza zarówno komary, jak i mole. Ze względu na ciepłolubność tej rośliny, zwykle zasadzona w gruncie nie da rady przetrwać zimy.

8. Mirt

Mirt to wiecznie zielony krzew o bardzo charakterystycznym zapachu, który skutecznie odstrasza komary.

Które domowe sposoby na komary przemawiają do Ciebie?

Aby odstraszyć komary od domu, możesz zaplanować posadzenie w ogrodzie którejś z wymienionych wyżej roślin. Dodatkowo niektóre odstraszające zioła możesz ustawić na parapetach. Innym sposobem jest nakropienie roślinnymi olejkami eterycznymi okolic okien i drzwi, tak aby zniechęcić owady do zbliżania się do nich.

Oczywiście w niektórych przypadkach komary są na tyle odporne na odstraszanie i wygłodniałe, że pomimo to będą próbowały dostać się do domu. Jeśli mieszkasz w rejonach o zwiększonej wilgotności i problem z komarami pojawia się co sezon, najlepiej będzie zainwestować w moskitiery montowane na drzwiach i oknach. Zmniejszy to ilość owadów, które dostaną się do wnętrza domu i zapewni spokojny sen. A zasadzone rośliny lub używane olejki roślinne nakrapiane tak, aby odstraszać owady, powinny częściowo zmniejszyć ilość komarów w najbliższej okolicy domu.

Możesz też łączyć różne sposoby ochrony przed owadami. Szczególnie jeśli np. wybierasz się na egzotyczne wakacje i chcesz jak najlepiej zabezpieczyć się przed komarami i chorobami, które mogą przenosić. Pamiętaj, żeby nie nanosić równocześnie 2 preparatów odstraszających komary na skórę, bo niektóre ich połączenia mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie (np. DEET i ikarydyna).

Źródła:

  1. Mikulak E., Gliniewicz A., Królasik A,, Sawicka B., Rabczenko D.: Ocena skuteczności wybranych preparatów dostępnych na polskim rynku służących do ochrony przed komarami, Przegląd Epidemiologiczny 2012
  2. Personal Protection, In; Becker N., Petrić D., Zomba M., Bose C., Dahl C at al., red. Mosquitoes and their control, Springer – Verlag Berlin Heidelberg; 2010
  3. Wegner E, Doniec J, Komary (Diptera: Culicidae) i ich biologiczne zwalczanie z zastosowaniem larwicydów bakteryjnych. W: Buczek A. i Błaszak Cz., red. Stawonogi. Inwazje i ich ograniczanie. Akapit, Lublin: 2009
  4. WHO, Draft guideline specifications for household insecticide products – mosquito coils, vaporising mats, liquid vaporisers, aerosols. Report of the WHO Informel Consultation, Geneva: Word Heath Organization, 1998

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice