Strój na narty: trener radzi, jak ubrać się na stok!

31. 1. 2021 · 5 minut czytania
Wybierasz się na narty zjazdowe i bardziej niż o sprzęt obawiasz się o właściwy ubiór? Nie chcesz się przegrzać ani wychłodzić? Sprawdź nasz poradnik, jak ubrać się na narty!
Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Strój na narty: trener radzi, jak ubrać się na stok!

Jak ubrać się na narty zjazdowe? Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie, z czego powinno składać się wyposażenie narciarskie oraz czym kierować się podczas jego doboru. Przedstawiam 8 kroków do stworzenia kompletnego stroju na narty dla każdego!

Strój na narty − idealny balans

Chcesz prawdziwie cieszyć się sezonem na stoku? Nie zapomnij właściwie skompletować odzieży na narty! Z jednej strony, powinna być na tyle ciepła, żeby ochronić Cię przed niskimi temperaturami. Z drugiej, pamiętaj, że intensywne szaleństwo na nartach potrafi znacznie podnieść temperaturę Twojego ciała. Co więc ubrać?

 

Jak ubrać się na stok narciarski? Po pierwsze: kask!

Bez kasku ani rusz! To podstawowy element wyposażenia narciarskiego. Co prawda, w Polsce nie ma obecnie przepisów, które nakazywałyby noszenie kasku na stokach narciarskich, jednak nie powinien to być argument, żeby bagatelizować ochronę głowy.

W trakcie jazdy czeka Cię sporo zagrożeń: brak odpowiedniej widoczności, nierówna nawierzchnia, inni zjeżdżający czy po prostu zwyczajne zmęczenie. To wszystko rodzi ryzyko wypadku. Dlatego właściwe zabezpieczenie głowy kaskiem uważam za absolutny „must have”. Zobacz też najczęściej występujące urazy u narciarzy: Najczęściej występujące urazy u narciarzy.

Pod większość kasków nie trzeba już nosić czapki. Jeśli jednak szybko marzniesz, możesz dodatkowo założyć kominiarkę. Pamiętaj, że gromadząca się pod grubą warstwą ubrań wilgoć może doprowadzić do przemarznięcia, a to już prosta droga do infekcji. Czapka, najlepiej termiczna, przyda się w ramach wyposażenia dodatkowego, kiedy zejdziesz ze stoku. Bawełniane nakrycie głowy bardzo dobrze Cię ogrzeje, jednak łatwo je przemoczyć.

strój na stok narciarski

Ubranie na narty − krok 2: bielizna termiczna

Kolejnym elementem ubioru, który znacząco podniesie Twój komfort jazdy, jest bielizna termiczna. Zestaw składa się przeważnie z koszulki i legginsów. Dobrze trzyma ciepło i pomaga szybko pozbyć się wilgoci − a to zapobiega wychłodzeniu ciała.

W czasie zjazdu nogi cały czas pozostają w ruchu. Dlatego większy nacisk stawiałbym na posiadanie górnej części bielizny. Korpus o wiele łatwiej wychłodzić niż nogi, a to sprzyja przeziębieniu. W odpowiednich warunkach atmosferycznych koszulka termiczna może stanowić Twoją jedyną warstwę pod kurtką. To, czy założysz legginsy, zależy od Twojego komfortu w samych spodniach narciarskich.

Sprawdź też, jak się ubierać na bieganie w zimie.

bielizna termiczna

Jak ubrać się na narty? Krok 3: midlayer

Co to jest midlayer? To ta dodatkowa warstwa, którą zakładasz na koszulkę, a pod kurtkę. Chodzi np. o bluzę techniczną lub tzw. softshell. Nie powinna ona ograniczać ruchów. Pamiętak także, aby utrzymywała temperaturę ciała i odprowadzała wilgoć. Tego typu odzież doskonale zastąpi grubą kurtkę w słonecznych warunkach czy właściwie Cię dogrzeje, jeśli stale marzniesz.

Strój na narty − punkty 4: kurtka narciarska

Dlaczego lepiej unikać białej kurtki na stoku? Bo możesz nie być widoczny. Dlatego kolory sprawdzą się tu idealnie. Zwróć uwagę, żeby miała odpowiednią oddychalność. Narciarzom rekreacyjnym wystarczy kurtka z membraną o oddychalności 10 k. Natomiast bardziej „agresywnym” radziłbym wybrać oddychalność 20 k lub więcej. Dzięki temu kurtka będzie świetnym dopełnieniem bielizny lub midlayera, bo nie doprowadzi do gromadzenia wilgoci.

Warto również zainteresować się tzw. hardshellem. Jest to kurtka bez ociepliny, która składa się z samej membrany. Zapewnia ochronę przed wiatrem i wilgocią, mając jednocześnie wysoki poziom oddychalności. Świetnie sprawdzi się w słonecznej i stosunkowo wysokiej temperaturze na zewnątrz. Producenci oferują hardshelle osobno, bądź razem z dopinanym docieplaczem.

Sprawdź też, jak ubrać dziecko na narty.

kurtka narciarska na stok

Odzież na narty − krok 5: spodnie narciarskie

Jakie spodnie na narty wybrać? Przede wszystkim wodoodporne! Wybierz takie z oznaczeniem co najmniej 10 k. Dzięki temu nie przemokną na mokrych krzesłach na wyciągach lub podczas wywrotek na stoku. Spodnie mogą mieć dodatkowo rozpinane wywietrzniki. To przyda się zwłaszcza wytrawnym narciarzom, którzy mają tendencję do przegrzewania się.

    Wybierz odpowiedni rozmiar zarówno w pasie, jak i na długość nogawki. Unikaj odkrywania lędźwi − tu pomogą Ci regulacje na szelkach stałych, odpinanych czy regulacje w obwodzie. Długość spodni powinna kończyć się na wysokości kostek lub pięt.

    spodnie narciarskie na stok

    Co zabrać na narty? Krok 6: rękawice

    Nie zapomnij o rękawicach! Możesz wybrać jedno- lub pięciopalczaste. Z reguły cieplej Ci będzie w rękawiczkach z jednym palcem, ale nie dla wszystkich to wygodna opcja. Niezależnie od rodzaju rękawic, najlepiej wybrać te ocieplane puchem lub w technologii primaloft. Jeśli Twoje ręce szybko marzną, dobrym pomysłem może okazać się stosowanie cienkich rękawiczek pod te grube, narciarskie.

    rękawice narciarskie na stok

    Akcesoria na narty − krok 7: szalik lub komin

    W jaki sposób najlepiej zadbać o ogrzanie szyi? Pamiętaj, że większość kurtek zimowych właściwie osłania Twoje gardło. Gruby bawełniany czy wełniany szalik nie będzie Ci potrzebny. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. komin wkładany przez głowę lub kominiarka. Najważniejsze, żeby szalik czy komin właśnie chroniły Twoją szyję przed wiatrem i gromadzeniem się wilgoci.

    Sprawdź też, jak wykonać rozgrzewkę przed nartami.

    komin narciarski na stok

    Wisienka na torcie! Krok 8: co pod buty?

    Ostatni element, o którym nie możesz zapomnieć, to skarpety. Pamiętaj, żeby zakładać wyłącznie jedną parę. Najlepiej sprawdzą się skarpety termiczne, przeznaczone do uprawiania sportów zimowych. Jeśli jesteś osobą, która szybko marznie, poszukaj modeli jeszcze lepiej trzymających ciepło. Również w tym wypadku odprowadzanie wilgoci odgrywa superważną rolę. Mimo że buty narciarskie są dość grube, łatwo dopuścić do przemarznięcia stóp.

    buty na stok

    Podsumowując: jak ubrać się na narty?

    Reasumując, wybierając ubiór narciarski, zadbaj o to, żeby był on wykonany z odpowiednich materiałów. Bieliznę termiczną, midlayer czy kurtkę powinna cechować wysoka oddychalność, co nie doprowadzi do wychłodzenia organizmu. Z kolei poszukując idealnych spodni lub rękawic, postaw na wodoodporność. Wszystkie te parametry są w większości określane rodzajem membrany. Nie zapominaj również o kasku, za pomocą którego zadbasz o Twoje bezpieczeństwo podczas zjazdów.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice