Ugryzienie meszki – jak rozpoznać i jak sobie radzić z ukąszeniem przez meszki?

28. 6. 2023 · 5 minut czytania

Meszki to dokuczliwe owady. Ich ukąszenia powodują uporczywe dolegliwości. W skrajnych przypadkach mogą zagrozić zdrowiu, dlatego unikaj miejsc bytowania insektów oraz zakładaj odpowiednią odzież.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Ugryzienie meszki – jak rozpoznać i jak sobie radzić z ukąszeniem przez meszki?

W sezonie letnim mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością insektów. Ślady po ukąszeniu z reguły są widoczne wówczas, gdy na skórze pojawia się swędzenie, opuchlizna i rumień. U wrażliwych osób może dojść do silnej reakcji alergicznej, a w skrajnych przypadkach nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Sprawdź, jak chronić się przed meszkami i w jaki sposób postępować, kiedy dojdzie do ich ugryzienia.

Meszki - czym się charakteryzują?

Meszki to małe owady z rodzaju Simulium o ciemnym umaszczeniu.

  • Dorosłe meszki są prawdziwym utrapieniem przez cały okres lata. Insekty uaktywniają się wraz z nadejściem ciepła, zwłaszcza od kwietnia do końca sierpnia,
  • Ekspansji sprzyja duża wilgotność powietrza, dlatego najwięcej meszek znajduje się w okolicach rzek, jezior, stawów i podmokłych terenów. W tak dobrych warunkach rozmnażają się w ekspresowym tempie – jednorazowo potrafią złożyć nawet do 500 jaj,
  • Dzięki wyspecjalizowanym zmysłom, jak węch, wzrok, receptory słuchowe i wykrywanie dwutlenku węgla są w stanie z dużą precyzją namierzyć swoją ofiarę – kąsają wyłącznie samice. Atakują całymi chmarami ludzi oraz zwierzęta gospodarskie (krowy, świnie, owce, drób),
  • Ugryzienie meszek jest znacznie bardziej dokuczliwe niż ugryzienie komara. Wszystko za sprawą ich budowy – silnych żuwaczek i szczęki. Podczas ukąszenia owady wydzielają duże ilości histaminy wywołującej stan zapalny. Oprócz tego w ślinie insektów znajdują się peptydy oraz białka, które mogą niszczyć ludzkie tkanki.
Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne

Czy ugryzienie przez meszki może być niebezpieczne?

  • Dla osób, które nie są uczulone na jad meszek, ukąszenie nie stanowi zagrożenia. Oprócz typowych reakcji w postaci swędzenia, obrzęku i zaczerwienienia nie występują inne objawy,
  • Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku reakcji uczuleniowej. Uczulenie na meszki, uczulenie na komary, a także pszczoły osy i inne owady może powodować bezpośrednie zagrożenie życia. Jad meszek po ukąszeniu jest niebezpieczny szczególnie dla małych dzieci oraz dorosłych osób znajdujących się w stanie śpiączki alkoholowej,
  • W skrajnych przypadkach zdarzają się niebezpieczne reakcje, które noszą nazwę harary. Harara to bardzo rzadki syndrom zatrucia organizmu substancjami uwalnianymi przez ślinę meszek. Pod wpływem toksyn może dojść do obrzęku płuc, który objawia się: dusznościami, sapką, kaszlem oraz sinieniem ust. Chory wymaga wówczas bezwzględnej hospitalizacji.

Sprawdź popularne kategorie

Ugryzienie meszki – objawy

Charakterystycznymi objawami ugryzienia przez meszki są małe czerwone i swędzące ślady w postaci drobnych grudek. Opuchlizna po ukąszeniu owadów utrzymuje się z reguły przez kilka dni. Znacznie gorzej ukąszenia znoszą osoby uczulone na substancje zawarte w ślinie meszek. Poza krwawiącą raną i czerwoną plamą po ugryzieniu pojawiają się: nudności, zawroty głowy, obrzęk błon śluzowych, biegunka, a w cięższych przypadkach problemy z oddychaniem. W przypadku silnej reakcji alergicznej może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia.

Ugryzienie meszki – leczenie

Ukąszenia meszek w większości przypadków wywołują przejściowy dyskomfort i dolegliwości. Objawy te nie wymagają specjalistycznego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach konieczna może być konsultacja lekarska. Kiedy udać się do specjalisty po ukąszeniu przez meszki?

  • W przypadku wystąpienia nagłych duszności,
  • W przypadku powiększających lub niegojących się ran na skórze,
  • W przypadku, kiedy środek rany po ugryzieniu jest czarny,
  • W przypadku zaobserwowania objawów ogólnoustrojowych: gorączki, bólu stawów, zaburzenia rytmu serca.

Ślady po ukąszeniu trzeba zdezynfekować wodą utlenioną lub preparatem antyseptycznym. Pamiętaj, aby przez kilka dni przyjmować wapno, które łagodzi objawy alergii. Do terapii można także zastosować witaminę E w kapsułkach. Wtarcie ich rozpuszczonej zawartości w skórę przyśpiesza gojenie ran i dodatkowo zapobiega powstawaniu blizn. Najpopularniejszymi środkami na ukąszenia owadów są leki przeciwhistaminowe na ukąszenia owadów w postaci maści, żeli, aerozoli lub tabletek. Jeśli rumień i opuchlizna po ugryzieniu meszki nie ustępują, konieczne może być wdrożenie antybiotyku.

Medycyna oferuje osobom uczulonym na jad owadów dwie ścieżki leczenia – terapię objawową lub przyczynową.

  • Leczenie objawowe zapobiega ciężkim powikłaniom, jakim jest wstrząs anafilaktyczny, na które narażeni są alergicy. Polega na natychmiastowym podaniu pacjentowi adrenaliny,
  • Terapia przyczynowa (immunoterapia alergenowa) ma na celu zmianę naturalnego przebiegu choroby, doprowadzając do tolerancji użądleń. Terapia immunoterapii alergenowej trwa przez kilka lat.
Ugryzienie meszki – objawy

Ugryzienie meszki – domowe sposoby

Aby złagodzić ból i przyspieszyć gojenie po ukąszeniu meszki, sięgnij po domowe sposoby. Są one łatwo dostępne i skuteczne. Pozwalają w krótkim czasie pożegnać się z uporczywymi dolegliwościami. Najlepszą metodą będą:

    Zimne okłady
    obkurczają naczynia krwionośne, dzięki czemu doskonale zmniejszają obrzęk. Możesz w tym celu wykorzystać żelowe kompresy chłodzące lub użyć zawiniętych w ręcznik kostek lodu.
    Aloes lub żel aloesowy
    miąższ aloesu ma działanie łagodzące, nawilżające oraz wspomagające proces regeneracji naskórka. Likwiduje stany zapalne i doskonale nawilża skórę. Aloes można stosować także w formie łagodzącego żelu, który szybko się wchłania, przynosząc skórze natychmiastową ulgę,
    Okłady z cebuli
    cebula wykazuje działanie antybakteryjne i dodatkowo oczyszcza skórę z toksyn. Warzywo najlepiej zetrzeć, następnie nałożyć na gazę i przyłożyć na kilka minut w ukąszoną okolicę ciała.
    Naturalne zioła
    najlepiej: szałwia, werbena, tymianek lub babka lancetowata. Na ślady ugryzienia meszek można położyć okład namoczony w naparze z tych ziół.

    Osoby uczulone na substancje zawarte w ślinie meszki powinny zwracać szczególną uwagę na ochronę przed insektami.

    • W pierwszej kolejności po prostu unikaj miejsc, gdzie występują duże skupiska owadów,
    • Nie jest to jednak zawsze możliwe, ponieważ coraz częściej na skupiska meszek można natchnąć się nawet w środku dużych aglomeracji miejskich. Dlatego dobrze jest nosić ubrania zakrywające ciało, najlepiej w jasnych odcieniach,
    • Nieosłonięte części skóry zabezpiecz repelentami przeciw owadom,
    • Planując pobyt nad jeziorem, spacer po lesie lub rodzinny wyjazd w miejsca występowania insektów, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w kilka produktów. W apteczce na wyjazd z dzieckiem obowiązkowo powinny znaleźć się maści na ukąszenia, środki na komary i kleszcze, maści na uczulenie oraz tabletki na alergię.
    Pamiętaj!
    W naszej szerokości geograficznej jak dotąd nie stwierdzono, by rodzime meszki czy komary przenosiły choroby lub organizmy chorobotwórcze. Wybierając się w miejsca, gdzie obszar wypoczynku narażony jest na występowanie groźnych gatunków insektów, przed wyjazdem zasięgnij opinii lekarza. Poznaj sposoby najlepszej ochrony przed chorobami przenoszonymi przez komary. Jeśli insekty pojawiły się w przydomowym ogrodzie lub na tarasie, możesz umieścić tam spirale owadobójcze lub specjalne świece odstraszające, na oknach natomiast zainstaluj moskitiery.
    Ugryzienie meszki – domowe sposoby

    Podsumowanie

    W naszym kraju dotychczas nie stwierdzono, by rodzime meszki przenosiły choroby lub organizmy chorobotwórcze. Jednak mogą stanowić zagrożenie dla osób uczulonych na jad owadów. Dlatego należy się przed nimi chronić, a jeśli dojdzie do ugryzienia owadów, skorzystaj z porad zawartych w tym artykule.

    Źródła:

    1. Buczyłko, E. Majsiak, A. Wagner, Alergia na owady niebłonoskrzydłe,http://alergia-astma-immunologia.pl/2015_20_3/aai_volume-20_issue-3_article-1240.pdf, [dostęp 19.06.2023 r.].
    2. Rapiejko, A.Lipiec, Meszki, https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/8/5, [dostęp: 19.06.2023 r.].
    3. Rudzki, Alergia na ślinę komarów, Alergia Astma Immunologia, 2011.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewelina Zygmunt
    Ewelina Zygmunt
    Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice