Woda w kolanie – objawy, które trudno przeoczyć

13. 6. 2018 · 3 minuty czytania

Czym jest tzw. woda w kolanie i z jakimi trudnościami się wiąże? Jakie objawy powinny niepokoić? Czy obrzęk kolan można wyleczyć domowymi sposobami? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Woda w kolanie – objawy, które trudno przeoczyć

Masz wrażenie, że w stawie kolanowym pojawił się obrzęk i gromadzi się w nim nadmiar płynu? Tak zwana „woda w kolanie” może mieć wiele przyczyn i choć nie zawsze towarzyszą jej ból i problemy z poruszaniem się, nie bagatelizuj jej. Zobacz, jakie są objawy wody w kolanie i jak sobie z nią poradzić.

Woda w kolanie − przyczyny

Woda w kolanie, czy też wysięk w kolanie, to zgromadzony płyn w torebce stawowej lub poza nią. Płyn w kolanie, może pojawić się nagle lub gromadzić się tam stopniowo − stan ten może występować z różną intensywnością.

A skąd bierze się ten płyn stawie kolanowym? Przyczyny tego mogą być różne, bo nie jest to objaw charakterystyczny. Może być efektem zarówno przesilenia stawu, jeżeli uprawiasz sport zawodowo (szczególnie dyscypliny, które kładą większy nacisk na staw kolanowy, takie jak narciarstwo czy kolarstwo), ale także pojedynczych kontuzji.

Woda w kolanie

 

Woda w kolanie może powstać przez toczący się stan zapalny w stawie. Płyn w kolanie może wskazywać również na zapalenie kaletki maziowej (więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Zapalenie kaletki maziowej kolana – leczenie zacznij od odciążenia kolana) czy powstanie w kolanie torbieli lub zmian związanych z pojawieniem się guza i nowotworu.

Chorobą, która będzie dawać objaw obrzęku stawu kolanowego jest też dna moczanowa. Schorzenie to związane jest z zapaleniem stawów, które wywołuje krystalizacja moczanu sodu w płynie stawowym. W takiej sytuacji, komórki układu odpornościowego próbują usunąć ze stawów takie odkładające się kompleksy moczanów. Więcej o dnie moczanowej i jej zapobieganiu dowiesz się z artykułu: Dna mocznowa − zapobieganie podagrze u mężczyzn.

Ponadto obrzęk w stawie kolanowym może pojawiać się u osób z nadwagą (ze względu na stałe duże obciążenie stawu), u osób starszych lub u pacjentów mających problemy z chorobą zwyrodnieniową stawów.

 

Woda w kolanie − objawy

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem występowania wody w kolanie jest obrzęk, który pojawia się wokół stawu kolanowego i może ograniczać jego ruchomość. Jest on wynikiem gromadzeniem się płynu w torebce stawowej lub poza nią. Obrzękowi może towarzyszyć ból o różnym stopniu nasilenia − zwykle przybiera on na sile podczas prób zginania stawu.

Objawy wody w kolanie

 

W zależności od przyczyny obrzęku może pojawić się również uczucie zesztywnienia stawu lub poczucie, że jest on niestabilny. Bardzo często słychać też przeskakiwanie w kolanie podczas zginania. Przy toczącym się intensywnym stanie zapalnym może pojawić się zaczerwienienie kolana i rozgrzanie stawu.

Sprawdź też maści i żele na kontuzje.

Woda w kolanie − leczenie

Żeby poprawnie zdiagnozować wodę w kolanie i jej przyczynę, lepiej udaj się do lekarza. Zwykle lekarz zaleca badania diagnostyczne RTG lub USG.

Jak pozbyć się wody w kolanie? Zwykle lekarz w takim przypadku wykonuje punkcję. Polega ona na nakłuciu obrzęku i odciągnięciu płynu. Lekarz wprowadza do wnętrza stawu jałową igłę połączoną ze strzykawką. Sam moment wprowadzania igły odczuwalny jest, jako ukłucie i zwykle nie jest bardzo bolesny (w niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie skóry i torebki stawowej). Zabieg ten nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest tylko, żeby poinformować lekarza o ewentualnych uczuleniach (np. na środki znieczulające) oraz przyjmowaniu leków zmniejszających krzepnięcie krwi (stosowanie tego typu preparatów może być przeciwwskazaniem do wykonania punkcji).

Leczenie wody w kolanie

 

Płyn ten można poddać badaniom laboratoryjnym (np. jak zachodzi podejrzenie wystąpienia infekcji czy dny moczanowej). Sama punkcja pozwala polepszyć poruszanie stawem i przynieść ulgę.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić Ci dodatkowe stosowanie leków doustnych. Staraj się też odciążyć staw i unikać nadwyrężania kolana. Możesz w takim przypadku stosować rożnego rodzaju stabilizatory i opaski ortopedyczne, które pomogą kolanu odpocząć.

Rehabilitacja po wodzie w kolanie

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice