Wypadki na łyżwach: co może Cię spotkać na lodowisku?
Jazda na łyżwach cieszy się dużą popularnością i pozytywnie wpływa na zdrowie, ale może powodować kontuzje. Sprawdź, jak temu zapobiec i uniknąć urazów!
Spis treści
- Urazy na łyżwach − przyczyny
- Kontuzje na łyżwach: nadgarstek
- Wypadki na łyżwach: uraz łokcia
- Kontuzje na lodowisku: uraz obojczyka
- Wypadki na łyżwach: uraz kości ogonowej
- Wypadki na łyżwach: urazy kolana
- Urazy na lodowisku: skokowy uszkodzony staw skokowy
- Wypadki na łyżwach i urazy głowy
- Wypadki na łyżwach − jak ich uniknąć?
Wypadki na łyżwach najczęściej zdarzają się przez… wywrotki. Choć wypad na lodowisko w czasie ferii zimowych jest raczej bezpieczną rozrywką, kontuzje na łyżwach także się zdarzają. I to wcale nie podczas jazdy figurowej czy hokeja. Zobacz najczęściej zaradzające się kontuzje na lodowisku. Na koniec podpowiadam, jak zachowywać się na lodowisku, żeby uniknąć kontuzji.
Urazy na łyżwach − przyczyny
Jazda na łyżwach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu podczas ferii zimowych. Jak każda aktywność sportowa może wiązać się z kontuzjami. Urazy, których możesz doznać na lodowisku najczęściej wynikają z upadków na taflę.
Łyżwiarstwo rekreacyjne, w przeciwieństwie do figurowego, nie jest aż tak wymagające dla Twojego ciała. Co za tym idzie, kontuzje z nim związane, nie wynikają z przeciążeń treningowych. Z kolei w porównaniu do hokeja, łyżwiarstwo rekreacyjne nie ma charakteru kontaktowego. Wypadki na łyżwach związane ze zderzeniem się z kimś nie są jednak tak częste. Jednak pomimo tego, że jazda na łyżwach to dość spokojna i przyjemna aktywność, ryzyko wystąpienia urazów na łyżwach nadal istnieje.
Jak wspomniałem wcześniej, głównym powodem ich wystąpienia, są upadki. Choć często spotkane są również urazy na skutek niedostatecznej techniki jazdy na łyżwach.
Sprawdź też, jak działa maść rozgrzewająca.
Kontuzje na łyżwach: nadgarstek
Wypadki na łyżwach najczęściej kończą się urazem nadgarstka. Mowa przede wszystkim o skręceniu nadgarstka lub złamaniu kości promieniowej albo łódeczkowej. Jednak z uwagi na sporą mobilność stawu nadgarstkowego, rzadko ulega on zwichnięciu. Główną przyczyną wystąpienia tego typu urazów, jest upadek na wyprostowaną rękę.
Objawy, które mogą świadczyć o skręceniu lub złamaniu to: ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości w nadgarstku lub widoczna deformacja w przypadku złamania z przemieszczeniem. Dokładną diagnozę pozwoli postawić lekarzowi tomografia komputerowa.
Sprawdź też maści, żele i preparaty na urazy i kontuzje.
Leczenie urazów związanych z okolicami nadgarstka, w których nie dochodzi do przemieszczenia kości, dokonuje się nieoperacyjnie, zazwyczaj za pomocą unieruchomienia na okres 4 − 8 tygodni. Dopiero gdy dochodzi do przemieszczenia kości lub pojawienia się odłamów kostnych, trzeba rozważyć operację
Wypadki na łyżwach: uraz łokcia
Kontuzje na lodowisku mogą dotyczyć także łokcia. Do złamania w okolicach stawu łokciowego dochodzi przez przeniesienie sił podczas upadku z nadgarstków na łokcie. Łokieć może ucierpieć przy upadku na nadgarstek. Kontuzjami tego typu są złamania głowy kości promieniowej lub końca dalszego kości ramiennej.
Również w tym wypadku symptomy, które mogą się pojawić podczas uszkodzenia stawu łokciowego, to jego ból, deformacja, ograniczenie ruchomości czy pojawienie się obrzęku. W zależności od stopnia zaawansowania urazu. Żeby wyleczyć uraz lekarz może unieruchomić rękę, leczyć bez unieruchomienia czy, w najbardziej skomplikowanych przypadkach, zadecydować o operacji.
Sprawdź też ćwiczenia na ból łokcia.
Kontuzje na lodowisku: uraz obojczyka
Kontuzje na łyżwach mogą pojawić się też w wyniku upadku na bark lub bok ciała. Wywrotka tego typu może skutkować złamaniem obojczyka. Wtedy najczęściej odczujesz silny ból z pojawieniem się obrzęku, nad miejscem złamania i ograniczenie ruchomości stawu ramiennego. W przypadku złamania z deformacją dochodzi do widocznej deformacji.
Na wybór odpowiedniego leczenia tego typu złamań wpływ ma bardzo wiele czynników. Są nimi wiek, ogólny stan pacjenta czy wreszcie stopień przemieszczenia i zaawansowanie złamania. Najczęściej dokonuje się unieruchomienia z pomocą ortezy lub temblaka. Jednak w wypadku leczenia złamań ze sporym przemieszczeniem, stosuje się zabieg operacyjny.
Sprawdź też domowe sposoby na ból barku przy podnoszeniu ręki.
Wypadki na łyżwach: uraz kości ogonowej
Wypadki na łyżwach z upadkiem do przodu kończą się zazwyczaj urazami, które wymieniłem wyżej (nadgarstka, łokcia czy obojczyka). Warto jednak powiedzieć o skutkach upadku do tyłu. Tu możesz doznać urazu kości ogonowej, zwanej też guziczną. Znajduje się ona w końcowym odcinku kręgosłupa i z reguły składa się z 3 zespolonych ze sobą kręgów.
Urazy te to głównie stłuczenia lub złamania. Symptomy, które można wówczas zaobserwować to wystąpienie silnego bólu w dolnym odcinku kręgosłupa, pojawienie się obrzęku czy zasinienia. Kompletna diagnoza powinna uwzględniać zarówno badanie dotykiem przez lekarza, jak i wykonanie badania RTG kości ogonowej. Leczenie obejmuje głównie podawanie środków przeciwbólowych i odpoczynek. Czasem wymagane jest nastawienie. Ingerencja chirurgiczna jest konieczna, jeśli w wyniku złamania doszło roztrzaskania kości.
Wypadki na łyżwach: urazy kolana
Kontuzje na lodowisku mogą dotknąć także kolana. Mowa przede wszystkim o skręceniu lub nawet zerwaniu więzadeł. Uszkodzeniu wtedy ulegają takie tkanki jak więzadła, chrząstki czy łąkotki.
O wystąpieniu tego typu kontuzji świadczy nasilający się ból i opuchnięcie, a wyprost i zgięcie w stawie ulega ograniczeniu. Natomiast podczas próby obciążenia kolana, może pojawić się uczucie „uciekania” nogi. Istotne jest, żeby nie obciążać nogi, jeśli podejrzewasz, że coś stało się z kolanem na łyżwach.
Lekarz powinien zrobić zdjęcie RTG, żeby wykluczyć złamanie. Następnie, jeśli w kolanie zebrał się płyn, trzeba wykonać punkcję i odciągnąć płyn. W zależności od jego koloru, można stwierdzić, czy nie doszło do zerwania więzadeł. Jeżeli więzadła są zerwane, w płynie pojawi się krew. Badanie USG, rezonansem magnetycznym lub za pomocą tomografii komputerowej dają bezpośrednią odpowiedź, jaki uraz konkretnie wystąpił.
Sposób leczenia jest zależny od stopnia zaawansowania uszkodzeń. Unieruchomienie i fizjoterapia w zupełności wystarczą, jeśli urazy nie są zbyt poważne. Natomiast ingerencja chirurgiczna jest konieczna, jeśli wymagane jest ustabilizowani stawu lub uszkodzeniom uległy więzadła lub łąkotki.
Warto przed wizytą u specjalisty zastosować stabilizator kolana Futuro lub bandaż elastyczny Matopat Universal. Zapobiegną one pogłębianiu uszkodzeń i zabezpieczą staw do momentu wystawienia kompletnej diagnozy.
Urazy na lodowisku: skokowy uszkodzony staw skokowy
Kontuzje na lodowisku, to również urazy stawu skokowego. W głównej mierze wynikają one z niedopasowanych butów lub ich niewystarczającego zawiązania. Uszkodzenia te dotyczą skręcenia i zwichnięcia kostki. Czym się od siebie różnią?
Skręcenia nie wymagają nastawienia stawu. Polegają na nagłym rozciągnięciu torebki stawowej, jednak kości wracają do swojego pierwotnego ustawienia. Natomiast zwichnięcia są nieco poważniejszym urazem. W taki wypadku kości zmieniają swoje położenie względem siebie, a torebka stawowa często ulega uszkodzeniu – świadczy o tym pojawiające się zasinienie. W większości przypadków konieczne jest nastawienie stawu, żeby zapobiec późniejszej martwicy tkanek miękkich. Żeby wykluczyć złamanie wykonuje się badanie RTG.
Wypadki na łyżwach i urazy głowy
Upadki na lodowisku mogą również skutkować urazami głowy. Dochodzi do nich w głównej mierze na skutek uderzenia tyłem głowy o taflę lodowiska. Noszenie kasku nie jest zbyt popularne w trakcie okazjonalnych wypadów na łyżwy. Jednak bardzo często jego zastosowanie całkowicie zabezpieczy przed przykrymi konsekwencjami. Warto jednak pamiętać o tym, żeby podczas wywrotek „przytulić” brodę do klatki piersiowej. Dzięki temu zapobiegniesz takim urazom jak wstrząśnienie mózgu.
Na stłuczenia, dobrym pomysłem będzie stosowanie chłodnego okładu żelowego Nexcare ColdHot Comfort. Uśmierzy ból i przyspieszy gojenie.
Wypadki na łyżwach − jak ich uniknąć?
Jak widać, urazy łyżwiarzy najczęściej są następstwem wywrotek w trakcie jazdy. Co prawda nie da się całkowicie im zapobiec. Jednak kilka przydatnych wskazówek pomoże wyraźnie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Po pierwsze, staraj się trzymać podczas upadku ręce przy ciele. Zniwelujesz dzięki temu ewentualne uszkodzenie stawu nadgarstkowego lub łokciowego.
Po drugie: dobrze zawiąż łyżwy przed rozpoczęciem jazdy − to pomoże właściwie ustabilizować staw skokowy.
Po trzecie: jeśli czujesz się niepewnie na łyżwach, trzymaj się krawędzi tafli lodowiska. Przed ewentualnym upadkiem zabezpieczy Cię złapanie się barierki.
Po czwarte: jeśli już się wywrócisz, postaraj się wstać jak najszybciej. Dzięki temu nikt na Ciebie nie wpadnie.
Po piąte: pomyśl o kasku. Twoje bezpieczeństwo jest o wiele ważniejsze niż wygląd podczas jazdy.