Zmiany na paznokciach. Czym różni się grzybica od łuszczycy paznokci?

21. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Grzybica i łuszczyca paznokci to bardzo dokuczliwe objawy. Jak odróżnić te schorzenia? Na czym polega ich leczenie? Czy zmiany na płytce paznokciowej zawsze świadczą o chorobie? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Zmiany na paznokciach. Czym różni się grzybica od łuszczycy paznokci?

Szorstka, rozdwajająca się płytka paznokciowa, dziwne białe poprzeczne linie na paznokciu, a może żółte, nieestetyczne plamy? Mimo małego rozmiaru paznokci, może się na nich pojawić całkiem spora ilość rozmaitych objawów. Większość pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu dermatologicznego z problemem zmian na paznokciach podejrzewa u siebie grzybicę. Jak się jednak okazuje, nie wszystko co Cię niepokoi to grzybica! Zmiany na paznokciach − o czym świadczą zmiany na paznokciach i kiedy warto udać się z nimi do lekarza.

Choroby paznokci − grzyby, wirusy i bakterie

Grzybica to jedna z najczęstszych chorób paznokci i dotyczy przede wszystkim paznokci stóp. Dlaczego tak się dzieje? Grzyby, które są przyczyną zakażenia, lubią wilgoć i ciepło. Stąd ciasne buty, w który skóra się poci, stwarzają idealne warunki do zakażenia tymi drobnoustrojami. Zastanawiasz się, jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Płytka paznokciowa w przebiegu grzybicy jest zajmowana przez chorobę stopniowo. Początkowo objawy ograniczone są do brzegów paznokcia. Następnie dochodzi do inwazji całej płytki. Paznokieć przybiera różne barwy od żółtej, przez brązową, brunatną, a nawet zieloną. Z czasem dochodzi też do odkształcenia i uszkodzenia płytki paznokciowej.

Sprawdź też leki i maści na grzybicę.

choroby paznokci

 

Leczenie grzybicy paznokci wymaga od pacjenta dużej cierpliwości, bo w przypadku stóp trwać może nawet 12 miesięcy!

 

Brodawki wirusowe na paznokciach

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest przyczyną powstawania kłopotliwych, brodawkowatych zmian na dłoniach i stopach, m.in. w okolicy paznokci. Brodawki wirusowe mają postać nierównych guzków w kolorze skóry o chropowatej powierzchni. Czasem zmiany te mylone są z nadmiernie zrogowaciałym naskórkiem wokół paznokcia i przez to nie są w porę rozpoznawane. Brodawki wirusowe bardzo łatwo się rozsiewają, dlatego z każdą podejrzaną zmianą tego typu lepiej udać się do dermatologa.

Leczenie, podobnie jak w grzybicy, bywa długotrwałe. Niekiedy konieczne jest zastosowanie jednocześnie kilku metod, żeby skutecznie pozbyć się brodawek.

Sprawdź też maści i kremy na łuszczycę.

Zanokcica na paznokciach

Nagły ból, obrzęk i zaczerwienienie wokół paznokcia? To najprawdopodobniej infekcja wywołana przez bakterie, które żyją na skórze, czyli gronkowce lub paciorkowce. Nawet najmniejszy uraz paznokcia to wrota dla tych drobnoustrojów. Bardzo szybko wywołują one stan zapalny.

Leczeniem najczęściej jest antybiotykoterapia. Jeśli wytworzy się ropień, konieczne może być nacięcie go przez chirurga i drenaż treści ropnej.

Zmiany na paznokciach a choroby

Wiele chorób skóry daje swoje objawy również na paznokciach, co stanowi bardzo duży problem estetyczny dla pacjentów. Jedną z najczęstszych dermatoz, która może dotknąć 1, jak i 20 paznokci jednocześnie jest łuszczyca paznokci.

Objawy tej choroby to najczęściej żółte „plamy olejowe”, rozwarstwianie się płytki, hiperkeratoza podpaznokciowa czy nierówne zagłębienia i wyniosłości. Niestety zmiany łuszczycowe paznokci są bardzo oporne na leczenie i często chorzy zmagają się z nimi przez lata.

Sprawdź też, jak zmiękczyć paznokcie u nóg.

zmiany na paznokciach a choroby

 

Drugą choroba skóry, która także daje objawy na paznokciach jest liszaj płaski. Ta przewlekła dermatoza może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia płytek paznokciowych, które oddzielają się od podłoża, maja podłużne bruzdy i wyżłobienia, szorstką powierzchnię i są bardzo kruche.

Co ciekawe, paznokcie mogą być również zajęte w przebiegu łysienia plackowatego, czyli choroby dotyczącej mieszków włosowych. Choroba ta powoduje utratę włosów. Paznokcie w łysieniu plackowatym mają liczne, drobne zagłębienia, subtelne podłużne lub poprzeczne bruzdy i wyniosłości, białawe zabarwienie, mogą się też rozdwajać i kruszyć.

Sprawdź też leki na wypadanie włosów.

Zmiany na paznokciach − inne przyczyny

Niektóre zmiany na paznokciach są całkowicie niegroźne, stanowią jednak duży problem estetyczny. Przykładem takim zmian są przebarwienia płytki, które mogą być efektem noszenia zbyt ciasnego obuwia i lokalizują się na bocznych częściach paznokci.

Innym rodzajem łagodnych zmian na paznokciach są wybroczyny podpaznokciowe, czyli drobne, punkcikowe krwiaki, które powstają najczęściej pod wpływem zbyt intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak nieumiejętne zdejmowanie lakieru hybrydowego czy zbyt agresywny manicure. Jeśli zauważysz u siebie takie krwiaki pod paznokciem, zwróć uwagę jak się zachowują − zmiany tego rodzaju powinny przesuwać się w kierunku wzrostu paznokcia i całkowicie zniknąć w ciągu kilku tygodni.

Pod wpływem urazów na paznokciach mogą też pojawić się białe zmiany w postaci drobnych plamek. Najczęściej takie białe punkciki powstają przez powtarzające się urazy, np. stukanie palcami o blat biurka czy pisanie na klawiaturze komputera.

inne przyczyny zmian na paznokciach

 

Nie każda zmiana na paznokciach musi więc oznaczać chorobę. Jeżeli jednak zauważysz u siebie niepokojący objaw na paznokciach, lepiej udaj się do dermatologa. Jak widzisz, niektóre choroby paznokcia leczy się przez wiele długich tygodni. Dlatego im wcześniej zaczniesz leczenie, tym szybciej pozbędziesz się problemu.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora