Życie seksualne seniorów. Co warto wiedzieć o intymności osób po 60. roku życia?
Aktywność seksualna osób starszych jest tematem tabu? Już nie! Dowiedz się, jak prowadzić odpowiedzialne życie seksualne po 60. roku życia. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.
Spis treści
Wydłużanie się średniej długości życia otwiera dyskusję na temat jego jakości – w tym jakości życia seksualnego. Przemilczany temat aktywności seksualnej seniorów powoli zaczyna być podnoszony na szerszą skalę.
Dlaczego aktywność seksualna osób starszych może maleć?
Obserwowany w społeczeństwie wzrost liczby seniorów po 60. roku życia naturalnie wymusza wzmożone zainteresowanie aktywnością seksualną osób starszych z punktu widzenia medycznego i socjologicznego. Temat traktowany do tej pory za tabu staje się przedmiotem dyskusji i badań naukowych. Faktem jest, że wraz z wiekiem aktywność seksualna niestety maleje. Pojawia się brak ochoty na współżycie, co może się wiązać z pogarszaniem się stanu psychicznego (np. ze względu na samotność) oraz fizycznego, a co za tym idzie, rozpoczęciem przyjmowania leków, m.in. na:
- Choroby sercowo – naczyniowe,
- Choroby układu oddechowego,
- Choroby nowotworowe,
- Cukrzycę.
Część leków niesie za sobą negatywny wpływ na jakość życia seksualnego. Jednym z przykładów jest cukrzyca, która może znacznie wpływać na aktywność seksualną wśród osób po 60. roku życia. Zachwianie równowagi hormonalnej spowodowanej chorobą obniża popęd seksualny zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na rynku szeroko dostępne są tabletki na libido. Skonsultuj z lekarzem takie rozwiązanie. Seks po 60. a występowanie cukrzycy nie musi się wykluczać.
Powszechnie panujące wyobrażenia dotyczące seksualności osób starszych są krzywdzące. Oprócz wyżej wymienionych chorób stereotypy mogą być powodem zaprzestania podejmowania współżycia. Nie pozwól, by wstyd i przeświadczenie, że w tym wieku już nie wypada być aktywnym seksualnie, odebrały Ci pragnienie bliskości. Seks po 60. jest szansą na zdobycie nowych doświadczeń. Pozwól sobie na przeżywanie radości kochania bez względu na wiek.
Sprawdź popularne kategorie
Czy kobiety po 60. mają ochotę na seks?
Pomimo że panie deklarują niższy poziom aktywności seksualnej niż mężczyźni, nie oznacza to wcale, że kobiety w starszym wieku nie mają ochoty na współżycie. Należy jednak zauważyć, że dla budowania satysfakcjonujących relacji seksualnych bardzo ważna jest otwartość w związku na rozmowę na temat tej sfery życia. Opowiedzenie sobie o potrzebach oraz posiadanych preferencjach pozwala na wypracowanie zadowalającego dla obu stron kompromisu. Takie rozmowy w przypadku niektórych par wymagają złamania pewnego tabu i wyjścia z własnej strefy komfortu, ale mogą zaowocować lepszym zrozumieniem oczekiwań partnera lub partnerki.
W latach 2012-2013 w Anglii przeprowadzono badanie dotyczące zdrowia seksualnego kobiet i mężczyzn. W badaniu tym prawie 60% kobiet będących w wieku 60-69 lat zadeklarowało aktywność seksualną w ciągu ubiegłego roku. Badanie wykazało również, że kobiety mają problemy z podnieceniem i osiąganiem orgazmu. Zanika także naturalne nawilżenie i pojawia się suchość miejsc intymnych, powodująca czasami ból. Dolegliwości te da się zniwelować, stosując lubrykanty lub globulki na suchość pochwy po menopauzie. Powyższe objawy mogą być związane z klimakterium. Miej odwagę sięgnąć wtedy po poradę ginekologa.
Jak często uprawiać seks po 60?
Oczywiście zdrowie jest najważniejsze. Dlatego należy dbać, aby seks i zdrowie seniorów szły zawsze w parze. W związku z tym aktywność seksualną dostosuj przede wszystkim do swojego stanu zdrowia. Optymalna częstotliwość stosunków seksualnych to kwestia wysoce indywidualna, uzależniona w dużej mierze od Twojego libido oraz potrzeb partnera lub partnerki. Wszystkie wątpliwości konsultuj z lekarzem.
Czy seks po 60. jest zdrowy?
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako dobrostan psychiczny, fizyczny oraz społeczny. Zdrowie oznacza więc nie tylko brak choroby czy niepełnosprawności. Biorąc to pod uwagę, można stwierdzić, że element seksualności, również osób starszych, jest wpisany w definicję zdrowia. Poczucie silnej relacji z partnerem, bliskości oraz miłości nieodzownie wiąże się z seksem. Zadbanie o aspekt psychiczny przełoży się na wzrost jakości życia, a wydzielane hormony szczęścia wpłyną na Twoje samopoczucie.
Niepokojącym zjawiskiem jest jednak obserwowany w ostatnich latach wzrost infekcji i chorób przenoszonych drogą płciową wśród starszych osób. Zadbaj o to, aby Twoje życie seksualne było bezpieczne. Rozpoczynając nową relację, bez względu na wiek, należy stosować prezerwatywy, które zmniejszają niebezpieczeństwo zarażenia się infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Aktywność seksualna wymaga wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie.
Kolejnym ważnym aspektem w temacie seksu seniorów jest częsta wielochorobowość i wielolekowość, czyli przyjmowanie więcej niż 5 leków jednocześnie z powodu występowania chorób (tzw. polipragmazja). Dochodzi wtedy do łączenia się substancji, które mogą wywołać niepożądane reakcje. Mówi się, że problem ten dotyczy ok. 1/3 osób w wieku senioralnym. Dlatego jeżeli rozważasz rozpoczęcie przyjmowania leków np. na zaburzenia erekcji, prześledź swoją apteczkę.
Seks po 60. – jak bezpiecznie stosować środki wspomagające?
Jak zostało wcześniej wspomniane, naturalne zmiany zachodzące w organizmie oraz występowanie chorób mogą wiązać się z pewnymi dolegliwościami. Oprócz spadku libido wpływają niejednokrotnie na sprawność seksualną mężczyzn. Problemy te nie powinny prowadzić do zaprzestania aktywności seksualnej. W aptekach bowiem dostępne są tabletki na potencję bez recepty, które pomogą Ci, choć w pewnym stopniu, przezwyciężyć problem. Pamiętaj, żeby przed użyciem sprawdzić, czy nie masz przeciwwskazań do użycia zawartych w tabletkach substancji.
Jeżeli jednak zaburzenia erekcji pozbawiają Cię możliwości współżycia i martwi Cię brak seksu w związku, warto porozmawiać o problemie z partnerem. Być może okaże się, że ma podobne odczucia i oboje zdecydujecie się na pomoc specjalisty, np. seksuologa. Z pewnością znajdzie on sposób jak Wam pomóc, a Wy ponownie odkryjecie jak szczęśliwie uprawiać seks po 60!
Podsumowanie
Kondycja fizyczna i psychiczna są podstawą zdrowia seksualnego. Seksualność jest integralną częścią człowieka, a także jednym z podstawowych czynników mających wpływ na jakość życia seniorów. Zmiany demograficzne będą niosły za sobą zmiany kulturowe. Modyfikacji z pewnością ulegnie także postrzeganie seksu starszych par. Każde zmiany zachodzące w Twoim ciele i przyjmowane leki mogą mieć wpływ na popęd seksualny. Zaobserwuj co i w jakim stopniu wpływa na Twoje emocje i bądź świadomy swojej seksualności. Niech zmiany w wyglądzie Twojego ciała nie zabierają Ci pewności siebie!
Źródła:
- Merghati-Khoei, E.; Pirak, A.; Yazdkhasti, M.; Parvaneh, R. Sexuality and elderly with chronic diseases: A review of the existing literature. J Res Med Sci (2016); s. 21-136.
- Lee, D.; Nazroo, J.; O’Connor, D.; Blake, M.; Pendleton, N. Sexual Health and Well-being Among Older Men and Women in England: Findings from the English Longitudinal Study of Ageing. Arch Sex Behav 45 (2016); s. 133-144.
- Ostrowska, M. Aktywność seksualna osób starszych – jakość życia i stereotypy. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio (2019), s. 290-296.