Ból żołądka po antybiotyku − jak mu zapobiec?

17. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Choć antybiotyki pomagają skutecznie uporać się z chorobą, mogą być szkodliwe dla żołądka. Do częstszych skutków niepożądanych antybiotykoterapii należą nudności i ból żołądka. Dowiedz się więcej!
 

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Ból żołądka po antybiotyku − jak mu zapobiec?

Antybiotyki są jednym z największych osiągnięć medycyny. Pamiętaj jednak, że chociaż antybiotyki uratowały tysiące istnień i po dziś dzień pomagają zwalczać infekcje bakteryjne, to czasami zakłócają pracę układu trawiennego. Ból żołądka po antybiotyku, biegunka i nudności to jedne z najczęstszych skutków niepożądanych. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych i tym samym zapobiec bólom brzucha po antybiotyku. Co robić? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami farmaceuty.

Ból żołądka po antybiotyku – co robić, żeby go uniknąć?

1. Zażywaj antybiotyk po posiłku

Jeśli masz wrażliwy układ pokarmowy i już wcześniej występował u Ciebie bólu żołądka po antybiotyku, to powiadom o tym swojego lekarza. Na podstawie tej informacji lekarz może dostosować rodzaj antybiotyku i dawkę. Lekarz postara się tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych, takich jak ból, nudności lub wymioty.

Co więcej, zapytaj lekarza, czy przepisany na recepcie antybiotyk możesz zażywać po posiłku. Ta prosta czynność zmniejszy skutki uboczne niektórych antybiotyków, jak amoksycylina, klindamycyna czy doksycyklina. Pamiętaj, że niektórych antybiotyków lepiej nie łączyć z jedzeniem, bo nie wchłoną się w całości z przewodu pokarmowego. Tego typu antybiotyki powinno się przyjmować godzinę przed lub 2 godziny po posiłku. Należą do nich norfloksacyna lub azytromycyna w kapsułkach.

Sprawdź też leki i preparaty wspomagające układ pokarmowy.

ból brzucha po antybiotykach

 

2. Postępuj zgodnie ze schematem dawkowania

Pamiętaj, żeby przyjmować antybiotyk „według zegarka”, czyli (w zależności od rodzaju antybiotyku) w dokładnych odstępach 12 lub 24 godzin. Bardzo ważna jest precyzja w przyjmowaniu dawek swojego antybiotyku. Lepiej nie przyjmować go zbyt wcześnie, ani zbyt późno i nie można stosować podwójnej dawki. Pamiętaj, że zapominalstwo osłabia skuteczność terapii, a próba nadrobienia w postaci częstszego dawkowania lub zażycia podwójnej dawki (co jest absolutnie niedozwolone!) może doprowadzić do bólu żołądka po antybiotyku, a nawet uszkodzenia ważnych narządów.

W Charakterystykach Produktów Leczniczych wielu antybiotyków przeczytasz informację: „Jeżeli pacjent zapomni o przyjęciu dawki leku, powinien przyjąć ją zaraz po przypomnieniu sobie. Nie należy zbyt szybko zażywać następnej dawki, ale odczekać około 4 godzin do jej przyjęcia. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.”

Sprawdź też leki i preparaty wspierające funkcjonowanie wątroby.

3. Pamiętaj o probiotykach

Zwiększ ilość korzystnych bakterii probiotycznych w Twoim organizmie, które mają na celu zmniejszenie działań niepożądanych w czasie antybiotykoterapii. Widza o działaniu probiotyków jest wciąż poszerzania przez naukowców i co roku publikowane są na ten temat nowe doniesienia. Probiotyki, czyli „dobre bakterie”, które siedzą w Twoich jelitach, modulują odporność układu pokarmowego przez wzmacnianie funkcji bariery nabłonkowej, hamowanie rozwoju patogennych bakterii, korzystny udział w fermentacji i zmniejszenie objawów zespołu jelita nadwrażliwego.

ból brzucha - zastosowanie probiotyków w celu zmniejszenia dyskomfortu

 

Zakłócenie równowagi i składu prawidłowej mikroflory jelitowej spowodowane przez antybiotyki, jest głównym czynnikiem zaangażowanym w patogenezę bólów brzucha i biegunki po antybiotyku. Na wielkość tych zmian ma wpływ dawka, rodzaj i czas stosowania antybiotyku, a także zdolność mikroflory jelit do przeciwstawienia się destrukcyjnym zmianom.

Probiotyki możesz kupić w każdej aptece bez recepty − do dyspozycji masz krople, kapsułki lub saszetki. Pamiętaj, że niektóre z nich należy przechować w lodówce.

4. Stosuj surowce śluzowe i przeciwzapalne zioła

W łagodzeniu bólu żołądka po antybiotyku dobrze się sprawdzi siemię lniane i napar z rumianku.

Zawarte w siemieniu lnianym śluzy powlekają ściany żołądka i dwunastnicy, które zmniejszają odczyny zapalne i łagodzą podrażnienia.  Przepis jest prosty! Wsyp do szklanki 1 łyżkę siemienia lnianego i zalej wrzącą wodą. Zaczekaj aż mikstura wystygnie, a bezpośrednio przed wypiciem dokładnie ją zamieszaj. Pij 2 razy dziennie, najlepiej 2 − 3 godziny po antybiotyku. Siemię lniane wspomaga leczenie choroby wrzodowej i łagodzi dolegliwości, jak pieczenie i ból brzucha po antybiotyku.

Napar z rumianku będzie łagodnym lekiem ziołowym, który działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Możesz pić go 3 − 4 razy dziennie.

Sprawdź też preparaty ziołowe.

napary ziołowe na ból brzucha

Ból brzucha po antybiotyku – co robić, gdy domowe sposoby nie pomagają?

Ból brzucha jest nieswoistym objawem wielu schorzeń, nie tylko jako skutek przyjęcia antybiotyku. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem, który zna Twoją historię choroby i jest w stanie skierować Cię na odpowiednie badania.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Raczkowska
    Agnieszka Raczkowska
    Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice