Zioła na nadciśnienie - przegląd i zastosowanie najważniejszych roślin leczniczych
Spis treści
Nadciśnienie tętnicze w początkowej fazie nie wywołuje objawów lub jest mało charakterystyczne. Z czasem jednak powoduje m.in. ucisk w głowie, zawroty, zaburzenia snu i zmęczenie. Z dolegliwością można walczyć profilaktycznie i doraźnie naturalnymi sposobami, np. korzystając z dobrodziejstwa roślin leczniczych. Jakie są zioła na nadciśnienie?
Spis treści:
- Co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym?
- Jakie zioła na nadciśnienie? Najważniejsze rośliny lecznicze
- Zioła na obniżenie ciśnienia – domowe sposoby stosowania i ich forma
- Skuteczna walka z nadciśnieniem - podsumowanie
Co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym?
Nadciśnienie tętnicze jest diagnozowane, gdy średnie wartości wyliczone z co najmniej dwóch pomiarów (podczas oddzielnych wizyt u lekarza) są równe lub przekraczają 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Optymalny współczynnik wynosi 120/80 mm Hg. W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi aż co trzecia osoba. Problemu nie można bagatelizować, gdyż schorzenie nie tylko powoduje gorsze samopoczucie, utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale jest związane z występowaniem groźnych chorób układu krążenia (zawał serca, niewydolność serca, udar mózgu). Nadciśnieniu można zapobiegać i łagodzić skutki wystąpienia przez odpowiedni tryb życia, wtedy nie będzie konieczne sięganie po leki na nadciśnienie tętnicze.
Pożądane działania profilaktyczne:
- Walka z nadwagą i otyłością,
- Stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety (w tym rezygnacja ze słodyczy, żywności konserwowanej, żółtego sera, słonych paluszków, orzeszków ziemnych i fast foodów),
- Korzystanie z suplementów diety (obejmuje to również zioła moczopędne i zioła na obniżenie ciśnienia krwi),
- Regularna aktywność fizyczna,
- Zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie picia alkoholu,
- Walka ze stresem.
Przeczytaj również nasz artykuł o tym, jak leczyć nadciśnienie tętnicze.
Jakie zioła na nadciśnienie? Najważniejsze rośliny lecznicze
Zioła na obniżenie ciśnienia tętniczego pełnią różne funkcje: działają moczopędnie, usprawniają krążenie, regulują poziom cholesterolu, wyciszają, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych oraz wzmacniają mięsień sercowy. W rezultacie bezpośrednio lub pośrednio wpływają na utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Jakie zioła na obniżenie ciśnienia tętniczego warto wykorzystywać w pierwszej kolejności?
Najlepsze zioła na obniżenie ciśnienia
Głóg (Crataegus) – to jedna z najważniejszych roślin leczniczych wzmacniających mięsień serca. Spożywanie preparatów opartych na bazie kwiatów i owoców głogu zwiększa siłę skurczów mięśnia, jednocześnie nieznacznie zwalniając ich częstotliwość. Dzięki temu serce pracuje wydajniej. Ponadto głóg rozkurcza naczynia wieńcowe serca, zwiększając dopływ krwi i ilość tlenu. Zawarte w głogu procyjanidy powodują łagodne obniżenie ciśnienia tętniczego. Wyciągi z kwiatu działają uspokajająco i lekko moczopędnie. Głóg dostępny również jako suplement diety zaleca się stosować w celu ograniczenia i zahamowania zmian miażdżycowych. Może być spożywany w sposób długotrwały.
Tasznik pospolity (Capsella bursa) – powszechny chwast polskich pól i ogrodów to jednocześnie jedna z najcenniejszych roślin leczniczych regulujących ciśnienie krwi. Surowcem jest ziele (nadziemna część w czasie kwitnienia). Jest zalecany jako środek pomocniczy przy leczeniu nadciśnienia. Działa przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie. Poprawia pracę serca.
Cebula (Allium) – cebula to nie tylko warzywo przyprawowe, ale również wszechlek. Zawiera dużo błonnika, flawonoidów i potasu. W rezultacie pomaga przy nadciśnieniu, zapobiega przywieraniu krwi i cholesterolu do tętnic. Jest polecany osobom borykającym się z miażdżycą. Rozrzedza krew, co ogranicza ryzyko powstawania skrzepów.
Jemioła pospolita (Viscum album) – surowcem leczniczym jest ziele. Ma właściwości moczopędne. Reguluje pracę układu krążenia, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa częstotliwość skurczów serca i obniża ciśnienie krwi.
Miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – wspomaga pracę układu krwionośnego. Obniża poziom cholesterolu we krwi i obniża ciśnienie.
Zioła na obniżenie ciśnienia – domowe sposoby stosowania i ich forma
Naturalne zioła na nadciśnienie warto stosować, by wspomagać konwencjonalne leczenie lub nawet zastąpić je (jeśli problem nie jest duży). Powyższe gatunki stosuje się zarówno w formie świeżej, jak i po zasuszeniu. Tradycyjnie sporządza się z nich napary (parzone jak herbata), zwykle spożywane raz dziennie. Dawkowanie można rozłożyć „na raty”, np. pijąc trzy razy dziennie po 1/3 szklanki. Pewien wyjątek stanowi cebula, którą spożywa się jako przyprawę, a ponadto sporządza z niej syropy. Wchodzi w skład podstawowej, codziennej diety. Głóg natomiast często jest dostępny w formie soków.
Własnoręczny zbiór i suszenie ziół jest czasochłonne, a czasem uciążliwe. Dlatego częściej wybiera się gotowe rozwiązania – suplementy diety. Zioła na obniżenie ciśnienia krwi często wchodzą w skład mieszanek do zaparzania, kapsułek (np. Cardiobon), soków i syropów. Aby ustalić dawkowanie, warto kierować się instrukcjami producenta, a także poradą lekarza lub farmaceuty.
Skuteczna walka z nadciśnieniem - podsumowanie
Aby można było myśleć o trwałym utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego, trzeba połączyć kilka elementów. To m.in. uprawianie sportu, wprowadzenie zbilansowanej diety, właściwy tryb życia i suplementacja. Zioła na nadciśnienie można stosować w sposób długotrwały, w dodatku łącząc je ze sobą. Jakie zioła na nadciśnienie wybrać? To już stanowi sprawę indywidualną. Powyższe propozycje z pewnością ułatwią podjęcie decyzji.
Źródła:
- E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
- Dukalec-Michalski A.; Suliburska J.; Krejpcio Z.; Bogdański P.; Ocena stosowania suplementów witaminowo-mineralnych oraz preparatów ziołowych przez wybraną grupę pacjentów z pierwotnym ciśnieniem tętniczym; 3/2009; Bromat. Chem. Toksykol; XLII. Str. 728 – 733.
- Sacks F. M.; MD; Campos H.; PhD; Leczenie dietą w nadciśnieniu tętniczym; 2010; The New England Journal of Medicine; 362: 2102-2112.