Jak dbać o słuch? Po pierwsze: ścisz tę muzykę!

29. 8. 2018 · 4 minuty czytania

Wraz z wiekiem zmienia się jakość słyszenia. Co zrobić, by cieszyć się dobrym słuchem? O czym pamiętać? Czym grozi długotrwała ekspozycja na dźwięki powyżej 75 db? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jak dbać o słuch? Po pierwsze: ścisz tę muzykę!

Czy wiesz, że w wieku 30 lat masz mniejszy zakres słuchu niż jeszcze kilka lat wcześniej? Ludzki słuch starzeje się. Już po 30. roku życia fizjologicznie słyszymy gorzej, jednak u każdego proces ten przebiega inaczej. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i od czynników zewnętrznych, na które mamy wpływ. Dlatego warto zadbać o słuch jak najwcześniej. Co można zrobić, żeby chronić słuch?

Co to jest hałas?

Niektórzy do czasów później starości nie mają problemów ze słuchem. U innych, już w dużo wcześniej dochodzi do znaczącego ubytku słuchu. Zależy to od bardzo wielu indywidualnych czynników. Oprócz predyspozycji genetycznych, ważne jest też to, jak dbasz o słuch.

Dla narządu słuchu bardzo groźny jest hałas, który może nawet powodować jego uszkodzenie. Stałe przebywanie w hałasie może powodować ogólne pogorszenie Twojego zdrowia − prowadzi do uczucia zmęczenia psychicznego i fizycznego i może negatywnie wpływać na Twój nastrój.

Sprawdź też preparat na ból ucha.

odgłosy budowy rano

 

Według definicji, hałas jest to nieprzyjemny, zbyt głośny, o nadmiernym natężeniu dźwięk, który jest odbierany jako uciążliwy lub dokuczliwy. Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) za hałas uważa każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu lub być szkodliwy dla zdrowia. Już dźwięki o natężeniu ok. 70 dB (jest to np. dźwięk pracującego odkurzacza czy głośno włączonej muzyki) może niekorzystnie wpływać na Twój organizm i powodować zmiany wegetatywne. Przewlekła ekspozycja na dźwięki o natężeniu powyżej 75 dB mogą prowadzić do wrzodów żołądka i dwunastnicy czy nadciśnienia tętniczego. Więcej o wrzodach żołądka przeczytasz: Wrzody żołądka − leczenie choroby dyrektorów. Dźwięki powyżej 90 dB (takie natężenie dźwięku występuje np. w trakcie ruchu ulicznego) powodują osłabienie i ubytek słuchu. Natężenie 130 dB to dźwięki powodujące ból i nieodwracalne uszkodzeni słuchu.

Jak dbać o słuch - dzwięk młota pneumatycznego

 

Pamiętaj także, że hałas negatywnie wpływa na psychikę i może powodować uczucie ciągłego zmęczenia, zdenerwowanie, a niekiedy nawet prowadzić do depresji. Szczególnie narażone są na to osoby, które żyją w ciągłym hałasie, np. osoby pracujące z głośnymi maszynami. Nie tylko wysokie natężenie dźwięku może być drażniące − również tło akustyczne i niektóre dźwięki za wysokie lub zbyt niskie czy też jednostajne, długotrwałe, przenikliwe mają negatywny wpływ na zdrowie. Ciągły hałas może też źle wpływać na rozwój umysłowy dziecka.

 

Jak chronić słuch?

Przede wszystkich należy unikać hałasów i zapewniać sobie jak najczęściej ciszę, komfort i spokój zarówno w na co dzień w domu, jak i w pracy. Staraj się nie słuchaj muzyki zbyt głośno. To samo oczywiście tyczy się radia czy telewizora. Jeżeli korzystasz z słuchawek, staraj się używać ich nie dłużej niż godzinę dziennie.

Jak dbać o słuch - wpływ muzyki

 

Kiedy kupujesz nowy sprzęt do domu, np. odkurzacz czy suszarkę, warto wybrać te cicho pracujące. Mogą być one nieco droższe, ale to inwestycja w zdrowie. Warto też dbać o sprzęty, których używasz − często zepsute urządzenia emitują bardzo nieprzyjemne dźwięki o dużym natężeniu. W głośnym otoczeniu np. przy głośnych urządzeniach możesz używać słuchawek ochronnych lub stoperów do uszu.

Jak dbać o słuch - głośny ogkurzacz

 

Kolejny ważnym aspektem jest higiena uszu. Nie usuwaj woskowiny patyczkami do uszu, bo powodują one przepchanie czopów woskowiny w głąb przewodu słuchowego. Czasem patyczkiem możesz nawet uszkodzić błonę bębenkową. Co więcej, czyszczenie uszu patyczkami może wywołać odwrotny efekt − nadmierną produkcję woskowiny. Woskowina nawilża, ochrania i oczyszcza przewód słuchowy. Jednak nie można doprowadzać do jej nadmiernego zalegania − najlepiej usunąć ją przy pomocy przeznaczonych do tego preparatów lub skorzystać z pomocy otolaryngologa. O tym jak czyścić ucho przeczytasz w artykule: Płukanie ucha: w domu czy u laryngologa? [opinia lekarza]. Pamiętaj też, żeby czyścić małżowinę uszną i zewnętrzną część ucha.

aparat słuchowy

 

Bardzo ważne jest też zapobieganie i szybkie wyleczenie infekcji bakteryjnych i wirusowych zarówno ucha, jak i górnych dróg oddechowych. Nieleczone, nawracające zapalenie ucha środkowego, które objawia się m.in. bólem ucha, gorączką, częściowym upośledzeniem słuchu, może także negatywnie wpływać na narząd słuchu. Dlatego już przy pierwszych objawach, zgłoś się do lekarza, żeby włączyć szybko odpowiednie leczenie. Pamiętaj także o okresowych kontrolach słuchu u otolaryngologa.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice