Jak dbać o włosy w ciąży?

22. 1. 2020 · 5 minut czytania

Aby zadbać o kosmyki w ciąży, musisz zwrócić uwagę na właściwą dietę i stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów. O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak dbać o włosy w ciąży?
Z reguły w ciąży włosy są gęste, błyszczące i w ogóle nie wypadają! Niestety, każda reguła ma swoje wyjątki. „Poranne” mdłości, nieodpowiednia dieta i stres – to tylko niektóre czynniki, które mogą sprawić, że przyszłym mamom wypadają włosy z głowy. Dowiedz się, jak dbać o włosy w ciąży, żeby były zdrowe i silne.
 

Wypadanie włosów w ciąży − przyczyny

Przeważnie włosy w ciąży są silne i błyszczące, raczej nie wypadają. Spowodowane jest to tym, że w ciąży (z powodu hormonów) dochodzi do wydłużenia jednej z fazy wzrostu włosa.

Cykl życia włosa dzieli się na 3 fazy:

1. Faza anagenowa – wtedy włosy rosną. Faza trawa od około 2 do 8 lat. Z reguły, około 85% - 90% Twoich włosów znajduje się obecnie w tej fazie

2. Faza katagenowa – to faza przejściowa, kiedy włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia

3. Faza telogenowa – jest to faza wypadania włosów

Taki cykl życia włosa sprawia, że „w normalnych” warunkach tracisz codziennie około 50 − 100 włosów. W ciąży zaś, wysoki poziom estrogenów powoduje, że zatrzymane jest przejście włosa w fazę katagenu. Dzięki temu, włosy w ciąży nie wypadają.

Jednak od każdej reguły są wyjątki. Dlatego, niektóre kobiety ciężarne mogą doświadczyć intensywniejszego wypadania włosów.

Sprawdź też kosmetyki dla kobiet w ciąży.

włosy u kobiet w ciąży

Jakie mogą być tego przyczyny wypadania włosów w ciąży?

1. Niedobór witamin i minerałów

Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, przyszłe mamy muszą się zmagać z takimi dolegliwościami jak brak apetytu, mdłości i wymioty. Sama, przez pierwsze tygodnie obydwu ciąż, z powodu tych dolegliwości, schudłam kilka kilogramów. To niestety odbiło się bardzo na kondycji moich włosów i paznokci.

2. Wzmożona aktywność hormonów

W ciąży gospodarka hormonalna jest bardzo rozchwiana. Może to powodować wypadanie włosów. Jednak, jak pisałam wcześniej, z reguły Twoje włosy powinny być w lepszej kondycji. Dlatego, warto zgłosić lekarzowi jeżeli (pomimo prawidłowej diety) masz problem z wypadaniem włosów. Może wtedy zleci Ci dodatkowe badania, np. hormonów tarczycy.

Sprawdź też, jakie są objawy niedoczynności tarczycy.

    3. Choroba lub przyjmowanie niektórych leków

    Przyczyną wypadania włosów może być długotrwała infekcja lub przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwzakrzepowych.

    4. Stres

    Stres w ciąży bardzo często towarzyszy młodym mamom. Niestety, długotrwałe przeciążenie psychiczne organizmu negatywnie odbije się na zdrowiu Twoim i płodu. Dodatkowo, taki stres sprawia że dosłownie „włosy wypadają z głowy”. Dlatego, zadbaj o odpoczynek  i relaks na każdym etapie ciąży!

    Sprawdź też, jak stres wpływa na przebieg ciąży.

    włosy w ciąży

     

    „Masaż niemowlaka to wspaniały sposób na budowanie więzi z maluchem oraz zaspokojenie jego potrzeb fizycznej bliskości z rodzicem. Pamiętaj jednak, by zanim zaczniesz regularnie masować maluszka, skonsultować się z pediatrą, który zaleci w jaki sposób prawidłowo to robić”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

     

    Jak dbać o włosy w ciąży?

    O włosy trzeba dbać zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Jak to robić?

    Zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę. Niestety, najczęstszą przyczyną wypadania włosów w ciąży jest to, że Twój organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlatego, tak ważne (nie tylko z powodu kondycji włosów) jest, żeby dobrze się odżywiać i nawadniać. Jednak wiem, że czasem (zwłaszcza na początku ciąży) jest to wręcz niemożliwe. Dlatego, jeżeli nie jesteś w stanie jeść, warto zadbać o odpowiednią suplementację. O tym, jak to robić, pisałam w artykule: Witaminy dla kobiet w ciąży. Jak i kiedy suplementować dietę?

    Używaj szamponów, które wzmocnią cebulki włosów. Pamiętaj, żeby były to produkty naturalne i odpowiednie dla kobiet w ciąży, np.: Sylveco, odbudowujący szampon pszeniczno-owsiany lub Skrzypovita Pro, szampon przeciw wypadaniu włosów.

    Po umyciu włosów, nałóż na nie odżywkę lub maskę, która dodatkowo odżywi włosy. Polecam produkty, które zawierają czarną rzodkiew, która jest naturalnym składnikiem wzmacniającym włosy, np. balsam do włosów przetłuszczających się i wypadających Seboradin Czarna Rzodkiew. Lepiej jednak zrezygnuj z wcierek do włosów, które często zawierają alkohol i inne substancje podrażniające, a nawet szkodliwe dla Ciebie i płodu.

    Włosy rozczesuj delikatnie, najlepiej grzebieniem z szerokimi rozstawionymi zębami. Zrezygnuj z też zabiegów, które mogą dodatkowo osłabić strukturę włosa, np. rozjaśniania, suszenia czy prostowania.

    jak dbać o włosy w ciąży

    Wypadanie włosów po porodzie − czy to jest nieuniknione?

    „Większość kobiet doświadcza wypadania włosów, które rozpoczyna się około 2 − 3 miesiące po porodzie. Zjawisko to jest całkowicie normalne, choć u niejednej młodej mamy wywołuje to duży stres. Zdrowa, zbilansowana dieta i prawidłowa pielęgnacja poprawiają kondycję włosów, jednak wypadnięcie ich części jest niestety nieuniknione”

    − lek. med. Aleksandra Malewska.

    Tak, jak pisałam wcześniej, w czasie ciąży włosy nie wypadają. Jednak, po porodzie, w wyniku spadku poziomu estrogenów, wszystkie włosy, które powinny w ciąży wejść w fazę telogenową, zaczynają gwałtownie wypadać. W wyniku tego, możesz stracisz nawet 30% wszystkich włosów. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków jest to nieuniknione. Dlatego już od razu po porodzie zacząć intensywną pielęgnację. Używaj kosmetyków, które z jednej strony zahamują wypadanie włosów (np. Dermedic Caplilarte, szampon wzmacniający hamujący wypadanie włosów), a z drugiej przyspieszą wzrost nowych (np. Seboradin FitoCell Serum kuracja stymulująca odrost włosów z roślinnymi komórkami macierzystymi). Więcej na temat tego jak walczyć z wypadaniem włosów po porodzie, pisałam w artykule: Wypadanie włosów po ciąży: prawda czy mit?

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice